Війна 2015: хронологія подій на Донбасі (18+)
Донецький аеропорт, Дебальцеве, мінські домовленості – так Україна зустріла 2015 рік. Вперше, за часів незалежності, армію починають реформувати, а терористи на Донбасі отримують нескінченні гумконвої з Росії.
Ситуація в АТО тільки загострюється. У серії сюжетів ми підбиваємо підсумки року, що минає і спробували спрогнозувати, який буде 2016.
Донецький аеропорт
Донецький аеропорт став справжнім символом незламності українського духу. 22 січня 2015 року після 8-ми місяців надзапеклих боїв наші військові покидають летовище. Залишатися в ньому стало неможливо. Спостережна вежа зруйнована. Опори нового терміналу підірвали терористи. Руїни поховали під собою велику кількість українських військових, тепер термінал контролюють бойовики.
Наші бійці тримають оборону по периметру, захищаючи населені пункти поблизу Донецька. У Донецькій фортеці Україна втратила кількасот бійців, ще пів тисячі було поранено.
Дебальцеве
У лютому бойовики починають спецоперацію з оточення Дебальевого – плацдарму українських військових. Терористи кидають всі сили на захоплення міста. У вуличних боях найманці Кремля відвойовують будинок за будинком. Бойовики намагаються взяти Дебальцеве у кільце, перекриваючи усі дороги. В Україну заходить російська військова техніка. Армія зазнає великих втрат.
18-го лютого командування вирішує організовано покинути Дебальцеве. Бійців прикриває артилерія, яка не дає супротивникові збиратися в ударні кулаки, тисне його вогневі точки. Пізніше вищі чини назвуть відступ успішною спецоперацією наших військових. З Дебальцевого не повернулись декілька сотень воїнів.
Мінськ-2
Через загострення ситуації на Донбасі утворюється новий формат перемовин із мирного врегулюванню конфлікту. Більш відомий, як Мінськ-2. Нормандська четвірка – Меркель, Оланд, Порошенко, Путін – сіли за стіл переговорів. Дискусії тривали майже добу. Результат – укладений договір із 13 пунктів, який повинен зупинити війну. Серед пунктів відведення важкої техніки, безпечна буферна зона, залучення ОБСЄ для моніторингу. Договір увійде в історію як "мінські домовленості".
Три хвилі мобілізації
Настав час коли обидві сторони починають нарощувати сили. З Росії йдуть нові гумконвої, Україна проводить 3 хвилі мобілізації та призови на строкову службу. Сотня підприємств виготовили півтори тисячі одиниць військової техніки, ще дві тисячі відремонтовано. Армію починають реформувати.
Співвідношення сторін у зоні АТО збільшується. Більше 70-ти тисяч військових, 360 танків, півтори тисячі бронетранспортерів та тисяча артилерійських систем на українському боці на противагу сорока п'яти тисячам російсько терористичних військ також 600 танків, півтори тисячі БТРів та майже тисяча артилерійських систем.
У 2015 Україні все частіше починають допомагати міжнародні партнери. Проводяться спільні навчання, виділяються кошти на трастові фонди, передача не летальної зброї та екіпірування, серед яких канадські тепловізори та аптечки, американські "Хамери", які особисто приймав президент Порошенко. Та самі бійці АТО вкрай важливу допомогу отримують не завжди. На окремих ділянках фронту у військових не вистачає зброї та боєприпасів. У деяких випадках немає навіть елементарного – одягу чи їжі.
Допомога волонтерів
Найсильніший удар із забезпечення військових у 2015 році беруть на себе волонтери. Тільки фонд "Повернись живим" зібрав більше 50 мільйонів гривень. Сьогодні можна точно сказати, що завдяки людській допомозі врятовано щонайменше півтисячі військових.
Ще 2015-й відзначився активізацією всередині України окремих терористичні угрупувань, харчовою та енергетичною блокадою Криму, Путін вводить війська у Сирію – паралельно зменшивши активні дії на Донбасі. Донбас став розмінною картою у великій грі Путіна.