Військовий блеф Путіна

29 серпня 2014, 09:50
Читать новость на русском

Україна прокинулась вранці в четвер, 28-го серпня від повідомлень про захоплення м. Новоазовська Донецької області російськими солдатами у супроводі танків.

Згодом у НАТО підтвердили супутниковими знімками російську техніку на території України та заявили, що близько тисячі осіб російських військових перебуває на українській землі. Держдеп США назвав захоплення містечка - контрнаступом росіян.

Всі затамували подих: це справжнє військове вторгнення. Єврочиновники взялися за Twitter і Facebook висловлювати глибоке занепокоєння і стурбованість, а Порошенко скликав РНБО і попросив статус союзника США. Порадив українцям не панікувати.

Погіршення ситуації і вибори нової Ради

Ми вже спостерігали зростання активності проросійських терористів під час президентських виборів. Багато було заяв з приводу того, що Путін прагне зірвати вибори президента. Цей сценарій приніс би йому величезну кількість політичних преференцій.

Сам процес виборів і виборчої кампанії для будь-якої країни є тендітним процесом. Суспільство, підбурене політичною рекламою, дебатами, партійними суперечками та іншими продуктами виборчої боротьби, має здатність агресивніше реагувати на отриману інформацію, що відкриває нові можливості для пропаганди. З іншого боку, механізм передачі влади від одного скликання парламенту до іншого містить часові шпарини, що умовно можна використати, як дестабілізуючий чинник. Якщо і починати війну проти сусідньої країни, то краще обрати саме цей час.

Також логічним буде пояснення нового витка агресії Росії проти України, як спробу відтяти якомога більше території, бодай тимчасово, аби потім на перемовинах російська сторона змогла заявити про нелегітимність виборів на цій території. Таким чином підняти маріонеткові республіки "ЛНР" і "ДНР" на найвищий рівень міжнародних відносин.

Блеф і страх

Новини про пересування російської техніки і живої сили сприймаються українцями з відчутним острахом. А у разі появи повідомлень, що певна колона російської техніки перетнула український кордон, то ми спостерігаємо спалахи панічних настроїв в українському суспільстві. Це відбувається цілком природно, тут рука Москви майже непомітна.

Страх, як стан свідомості, у першому випадку спрацьовує у передчутті загрози, а в другому, як безпосередня реакція на загрозу. Інформаційна війна Кремля проти України полягає у тому, щоби переконати нас боятися потенційної загрози, як реальної. Поряд з одним військовим кроком, Росія робить з десяток кроків інформаційних. Вже лунають заяви від російської влади про другий гуманітарний конвой, доля якого майже два тижні ґвалтувала інформаційний простір України.

Але це не говорить про те, що треба повторювати трагічний сценарій з анексією Криму, коли українців закликали не піддаватись на провокації, не панікувати, а росіяни, у той час, без поспіху окуповували Крим.

Безпорадність ЄС і глибокі роздуми США

Немає сумніву, що російський Президент, використавши війська, здатен захопити більшість міст на сході України. У Кремлі такі операції розписані похвилинно. Але зробити це силами сепаратистів і окремих військових формувань – не вийде. Тут потрібні регулярні війська.

Але що далі? Зараз ці міста проходять період інтенсивної контрагітації та українізуються. Люди на Сході, у своїй більшості, засуджують сепаратистів. Ці фактори роблять ймовірну агресію Росії із захопленням українських міст на сході України абсолютно безплідною. Крім непокори і партизанської війни Путін нічого не отримає.

Натомість, відсіч Росії від міжнародної спільноти може зіграти фатальну роль. Але в який конкретний спосіб Євросоюз здатен вплинути на Росію, досі не зрозуміло. Усі санкції, що були накладені, не змінили ситуацію на Донбасі у кращу сторону. У європейських чиновників риторика залишається з попередніх місяців протистоянь в Україні: "Ми дуже занепокоєні і стурбовані. Ми виступаємо за політичні методи врегулювання конфлікту". Президент Франції Франсуа Олланд висловився за нові санкції проти Росії, але поряд з тим він сказав, що це не піде нікому на користь.

У таких умовах для України, різко зростає потреба в зближенні з потенційними військовими союзниками. Тому у четвер РНБО прийняла рішення і зробила заяву, що сподівається отримати статус основного союзника США поза НАТО. Тепер відповідь за Сполученими Штатами, але із останньої заяви офіційного представника Держдепа США Джен Псакі, США планують нові санкції, втім поки лише розмірковують над подальшими кроками.

Дмитро Бобрицький.