Володимир Манелюк: міліція часто порушує права громадян при затриманні

29 червня 2010, 17:50

Володимир Манелюк, прокурор відділу нагляду за дотриманням законодавства про адміністративні порушення прокуратути м. Києва, у інтерв'ю телеканалу новин "24" розповів про причини початку тотальних перевірок у райвідділках столичної міліції.

- Розкажіть, будь ласка, у зв`язку з чим вирішили провести такі перевірки і які факти порушень були виявлені?

- Перевірку було заплановано взагалі на 2010 рік, першу половину. З початку було включено в план робити перевірку Святошинського та Подільського райвідділів, а після подій, які відбулися в Шевченківському та Святошинському райвідділах, прокуратура Києва вирішила повністю перевірити підстави затримання і доставлення громадян до чергових частин райуправлінь на всій території міста Києва. Тобто в усіх райвідділах. У зв`язку з чим прокуратурою Києва зроблено таку оперативну групу з помічників прокурорів районів та прокурорів відділів і зараз кожен день вони виїжджають до райвідділів і перевіряють камери затриманих.

- Йдеться про те, що в Голосіївському і Дарницькому районах такі перевірки вже пройшли і виявлені певні порушення. Розкажіть, будь ласка, які саме порушення виявили, як покарають цих людей?

- На сьогодні я можу сказати, що внесено подання до Дариницього райвідділу щодо усунення порушень і причин того, що сприяло цим порушенням. Притягнуто до відповідальності 9 посадових осіб. Але це ще не кінцевий результат тому, що всі інші матеріали відпрацьовуються і в подальшому будуть вживатися заходи прокурорського реагування.

Щодо Голосіївського району, там так само готуються акти прокурорського реагування, і буде вирішуватись питання щодо притягнення осіб до відповідальності. Тобто спочатку до дисциплінарної, а в разі виявлення кримінально-карних діянь будуть порушуватись кримінальні справи.

- А які саме факти порушень виявлені?

- На сьогоднішній день найбільш значущі факти це те, що особи утримуються довше, ніж дозволяє закон. Тобто, якщо до чергової частини можна доставляти осіб і тримати їх там до 3-х годин, якщо вже є постанова суду, то цей термін порушується. Навіть у тих випадках, коли буває таке, що доставляються у п`ятницю ввечері, особа тримається до понеділка, а суд закриває справу. По таких підставах будем притягати осіб до відповідальності.

- На Вашу думку, які можуть бути причини того, що співробітники районних відділів міліції йдуть на такі порушенння?

- Причиною може бути те, що співробітники міліції, щоб загалом виконати план своєї роботи повинні дуже багато осіб доставляти до райвідділів, складати протоколи про адміністративні правопорушення у зв`язку з чим вони не взмозі відпрацювати кожну особу.

У зв`язку з чим є порушення щодо подальшого особистого обшуку людей тобто, коли доставляється до камери, це робиться без понятих. Тобто особа не може взагалі нічого зробити: її обшукали, руками обмацали, навіть не обов`язково, що це буде однієї людина тієї ж статі.

- Тобто я так розумію, що доставляють багато людей до відділків, але просто не встигають з усіма ними провести у відведений термін певні дії?

- Так це про адміністративні затримання. При адмінзатриманні теж робиться особистий огляд. І це обов`язково. Якщо в камеру поміщують особу, то повинні шнурки забиратися, всі реміні, щоб не було таких випадків, як у нас було в Святошинському райвідділі...

- Тобто людей там можуть тримати довше трьох годин через те, що співробітники райвідділу не встигають щодо кожного вчасно провести необхідні процедури? Чи я не правильно зрозуміла?

- Ні, насправді практика показує, що все це можливо зробити. Але якщо є підстави вважати, що особа вчинила якісь кримінально карні діяння, то співробітники міліції для того, щоб не допускати порушення кримінально-процесуального права, затримують усіх в порядку адміністративного законодавства.

І вподальшому починають розбиратися за фактами якихось вчинених порушень на піставі того, що вони затримані адміністративно, а після цього вже порушуються кримінальні справи. Тобто вони самі себе фальсифікують.

- А чому міліція так робить, затримує за адміністративним законодавством?

- Тому що зробити це, як належить законним шляхом, досить важко і для цього потрібні дуже великі сили міліції. Тому вони роблять, як їм простіше: складають протокол про адміністративе правопорушення, утримують людей і вподальшому чинять усі дії, що їм необхідні.

Юлія Шост, журналіст телеканалу новин "24"