Вовки, лосі і браконьєри, або Немає гіршого звіра за людину

27 січня 2017, 20:30
Читать новость на русском

Хто і навіщо майже знищив в Україні лосів? Кому краще живеться — вовкам чи качкам? У результаті спілкування з фахівцями-зоологами журналісти сайту "24" з'ясували, що не тільки наша економіка переживає "піке". Екологія — теж у геть скрутному стані.

У Міністерстві екології та природних ресурсів України провели обговорення доцільності введення заборони полювання на лося для порятунку його популяції. Народний депутат Ігор Луценко, на чиє звернення і була піднята ця тема на такому рівні, у коментарі сайту "24" розповів, що екологи звернули його увагу на як мінімум двократне скорочення чисельності лосів внаслідок недостатнього контролю за їх відстрілом.

За результатами обговорення вирішено розробити нормативно-правовий акт щодо введення заборони полювання на лося протягом 25 років на території України. За словами нардепа, він не почув вагомих аргументів протии такого рішення, хоча представники спілки мисливців і лісових господарств були проти.

Що не так із лосем, полюваннями в Україні і взагалі з мисливськими тваринами, сайту "24" розповів доктор біологічних наук, співробітник Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України Сергій Межжерін.

Вовків і лисиць – у достатку

Співвідношення мисливських видів тварин за останні сто років свідчить про тенденцію: коли в країні безлад, війна, спостерігається відстріл копитних (люди голодні, зброя на руках). Після цього не залишається ні кабанів, ні лосів, ні оленів. І навпаки – коли ситуація благополучна, мисливці беруть в руки зброю, відстрілюють вовків, лисиць, і піднімається кількість копитних, відзначив Межжерін.

Зараз ми маємо в країні ситуацію, коли розплодилася величезна кількість хижих звірів: вовків, лисиць, єнотовидних собак, куниць. І сталося падіння, в порівнянні з цифрами 25-річної давності, всіх копитних. Лось опинився у найскрутнішому становищі. Але те ж саме з іншою дичиною: качка, заєць – її немає майже, за 25 років ці тварини опинились на межі існування.

А ось лисиці дуже розплодилися. А це погано, тому що це сказ. Популяція вовка в прекрасному стані. Таке було в останній раз років 60 тому, після війни. У 50-ті роки його почали винищувати, дійшло до 300 голів. А зараз вже – за 1000,
– повідомив фахівець.

Причому мисливські господарства, за словами Межжеріна, зобов'язані охороняти і всіляко підтримувати копитних та обмежувати кількість хижих видів (тому що останні розносять хвороби і, крім того, лисиця знищує зайчат, а вовк – молодих копитних). Натомість єгері брешуть, що "відстріляли і обмежили" хижаків, і завищують дані по копитних.

"Цю ситуацію всі добре знають, але роблять вигляд, що не розуміють", – констатував науковець.

Розваги "по багатому"

У лося стріляють залюбки. Він неповороткий, його легко відстежити і відстрелити. Люди зараз купують карабіни, наголосив Межжерін, а вони дуже дорогі і з них треба постріляти. Найпростіше – в лося, бо у косулю, зайця, вовка щоб потрапити – треба бути професійним мисливцем.

Стріляють навіть не стільки заради м'яса. Це просто дике браконьєрство. Тим більше, зараз у них квадроцикли, снігоходи, гвинтівочки з оптичним прицілом. Ось така розвага,
– акцентував науковець.

У 50-ті роки ввели жорсткий мораторій на полювання в європейській частині СРСР, уточнив Межжерін. Основним місцем розмноження лосів є Смоленська, Новгородська області Росії, частково Білорусь. І коли вони там масово розмножилися – поширилися і до нас. І до 70-х років їх чисельність зросла на тисячі. Але потім полювання на них відкрили.

Браконьєри і закон

Чи значить така ситуація з тваринами, що держава не проводить відповідну політику з їх захисту? Ні, впевнений Межжерін.

Законодавча база у нас цілком нормальна. Проблема в тому, що не дотримується жоден закон. Але якщо у нас водій їхав на авто, збив жінку з дитиною, а потім купив довідку, що у нього в цей час "руки тряслися" – і все, він ні за що не відповідає – то невже за лося хтось буде відповідати? Ні,
– зауважив фахівець.

До слова, українським законодавством передбачені чималі штрафи за браконьєрство. Зокрема, за лося – 75 тисяч гривень. Але – це не перешкода, каже зоолог, якщо закону в принципі не дотримуються. Та й 70 тисяч – не дуже велика сума як на теперішній час.

"Особливо для тих, хто лося б'є – це не проблема. Якщо вони на квадроциклах їздять вартістю більше 200 тисяч. Хоча за законом повинні б заарештувати все, що мало стосунок до правопорушення (браконьєрства – "24") – машину, гвинтівку. Але ніхто нічого не робить", – уточнив науковець.

Війна для людей і тварин

На думку Сергія Межжеріна, причина хаосу і свавілля браконьєрства – у війні, від якої Україна потерпає вже третій рік, а порушники просто скористалися моментом.

У 2016 році видали 300 дозволів, такого раніше не було. А це – 2-3 убитих тварини на один дозвіл.

Ось і виходить, що 300 дозволів – це від 600 до 900 тварин, убитих офіційно. А лосів зараз всього, за офіційними даними, 4,5 тисячі,
– пояснив науковець.

Мораторій стримає?

Чи допоможе ініціатива з мораторієм на відстріл лося за таких реалій?. Звичайно, якщо все одно не дотримуватися законодавства, то і це не допоможе, вважає Межжерін. Разом з тим науковець переконаний, що стріляти у випадку введення мораторію стане складніше. А якщо випадки незаконного відстрілу викликатимуть резонанс – то й поготів.

Коли ми лося вносили до Червоної книги, приїхав до нас власник приватного мисливського господарства. Розповів, що за лося бере 5 000 доларів, якщо той з красивими рогами. І що все одно буде брати, занесемо ми його в Червону книгу чи ні. Проте, якщо він прийшов – значить, він вкрай не зацікавлений, щоб лося внесли в Червону книгу,
– розповів біолог.

Він відзначив ще такий момент: Україна має мисливські господарства. І до нас можуть приїжджати люди, з Європи, наприклад, і купувати за валюту дозволу стріляти. І в цьому випадку їм обов'язково потрібно офіційний дозвіл на полювання.

Тому що якщо своєму другу Петі дозволити за 10 тисяч гривень постріляти – цього ніхто може і не впізнати. А привезти мисливця з Європи, а потім спробувати вивезти трофеї – не вийде. І таких запрошення на полювання видають чимало, є фірми, які цим займаються і намагаються з цього жити,
– уточнив Межжерін.

Так, наше суспільство має значно більше проблем нині, ніж вимирання лосів. Війна підкинула нам їх з лишком. Але ми ж маємо щось робити. Просто бути людьми, для початку. Сподіваємось, цей текст прочитають мисливці.