Вражаючі історії про втечі з КНДР: подробиці зі слів перебіжчиків
Пункт Пханмунджом, де 27 травня відбулась історична зустріч лідерів двох Корей – загадкове і драматичне місце. Півсотні років тому саме тут було покладено кінець Корейській війні. І саме тут пролягла лінія демілітаризованої зони, яка розколола півострів навпіл. За 65 років десятки тисяч корейців спробували здолати цю межу і вибратись з північнокорейського гетто.
Демілітаризована зона у селищі Пханмунджом – насправді, найбільш озброєний клапоть землі у світі. Лінію завширшки 4 кілометри і довжиною 240 – охороняє приблизно мільйон військовослужбовців. І перетнути її ті, кому не пощастило народитися в КНДР, намагаються досі.
Читайте також: КНДР і Південна Корея підписали важливу декларацію про мир і об'єднання
У листопаді 2017 року саме через цей пункт до Південної Кореї намагався втекти північнокорейський солдат. Щойно наблизився до кордону – отримав шість куль у спину від своїх. Втім – таки втік. Південнокорейські військовики допомагали і рятували його.
Втеча з КНДР
За останні 65 років вибратися схожим чином з Північної Кореї вдалося тридцятьом тисячам громадян. Втеча з КНДР означає розлуку навічно з рідними, коштує великих грошей, а багатьом – життя. Над упійманими знущаються, ґвалтують, мучать. Але злидні і політичні переслідування штовхають на цей ризик.
Ми йшли всю ніч. Коли дійшли до кордону, мали перейти річку. Течія була настільки сильною, а я не вміла плавати. Тоді я мало не померла,
– розповіла перебіжчиця з КНДР Нерра Кхан.
Втім, подолати кордон між двома Кореями вдається лише одиницям. Більшість корейців вибирається іншим шляхом – через Китай. Це теж непросто, дорого і ризиковано, бо китайці полюють на перебіжчиків і повертають в лапи переслідувачів. Ті, кому вдалося підкупити китайських прикордонників – прямують у Південну Корею, до тих, кого вважають своїм же народом. Та, попри знання мови і схожість менталітету, для більшості зустріч з реаліями Півдня стає шоком і викликом.
Прижитись у Південній Кореї було значно важче, ніж я очікувала. Я усвідомила, що між цими державами – величезна прірва. Ми всі корейці, та всередині ми стали дуже різними. Навіть якщо біженці вивчили нову мову і знайшли роботу, все їхнє життя може змінитись в одну мить,
– запевнила перебіжчиця з КНДР Хенсон Лі.
Тому щороку кілька десятків тих, кому вдалось втекти – зважаються здолати той самий шлях ще раз, але у зворотній бік. Попри нові паспорти, соцвиплати та державне житло, у багатьох – лишаються шалені борги через хабарі за перетин кордону. Багато хто через низьку кваліфікацію не може знайти нормальну роботу. Тисячі страждають від депресії і самотності. А випадки суїциду серед тих, кому здавалося б, пощастило вирватися з пекла – трапляються втричі частіше, ніж загалом у Південної Кореї.
Читайте також: Мережу потішило відео з незвичайним кортежем Кім Чен Ина
Сьогодні громадянин КНДР чи не вперше за 65 років перетнув фатальну лінію легально, з музикою і великою помпою. Чи змінить щось цей історичний візит Кім Чен Ина? Він вже встиг заявити, що не хоче повторення помилок минулого та прагне зустрічатися частіше.
Лідери Північної та Південної Корей Кім Чен Ин і Мун Чже Ін
А його південнокорейський колега закликав до реальних кроків. На демілітаризованій зоні два лідери одного народу вперше потиснули руки. І, ймовірно, подарували багатьом корейським родинам надію на воз'єднання.