Втамувати спрагу і отримати справжній хімічний удар по організму
Спека та високий попит на напої штовхає вітчизняних товаровиробників на нарощення обсягів та здешевлення виробництва.
Лише протягом першого півріччя спеціалісти Держспоживстандарту виявили - 70% перевірених вод та 40% соків, що реалізуються в Україні, не відповідають нормативним документам.
Порушення - не лише у маркуванні напоїв. Адже виявляють фізико-хімічні та біологічні відхилення - небезпечні харчові добавки, сторонні домішки. У Держспоживстандарті радять покупцям звертати увагу на те, що вони купують і за потреби - телефонувати на гарячу лінію відомства.
"Перш за все треба звертати увагу на маркування, ретельно дивитися складові цього продукту і робити для себе вибір - споживати харчовий продукт з добавками, чи не споживати. Окрім того потрібно звертати увагу щодо термінів придатності цього продукту, в яких умовах він зберігається, це також є важливий фактор щодо якості продукції", - каже заступник начальника Управління держнагляду Держспоживстандарту Тетяна Жмурко.
Українці ж, при виборі напоїв в першу чергу керуються власним смаком та особистим досвідом. Та, кажуть, випадки купівлі неякісних продуктів трапляються навіть у перевірених часом товаровиробників.
У третьому кварталі цього року Держспоживстандарт розпочав проведення перевірок ще 250 виробників та оптових зберігачів вод, газованих напоїв та соків. Наразі отримано результати з 70 підприємства - на 40 з них зафіксовані порушення.