Wikipedia виповнилось 10 років

15 січня 2011, 11:52

Найбільший в світі колективний твір святкує своє десятиріччя. З моменту заснування, Інтернет-ресурс Wikipedia поповнився 17-ма мільйонами статей, написаних більш ніж на 250 мовах світу.

"Важко уявити, що пройшло 10 років з часу, коли я вперше редагував "Вікіпедію". Я пам’ятаю цей перший день. Я клікнув по кнопці "редагувати" і написав «Привіт, Світ» і це було початком "Вікіпедії", - каже засновник Wikipedia Джиммі Вейлз.

Примітно, що Wikipedia за кількістю статей перевершила більш ніж удвічі найбільш авторитетну друковану енциклопедію "Британіка". При чому, у 2005 році інтернетівський конкурент зрівнявся з нею за якістю. Український варіант "Вільної енциклопедії" не такий великий - за кількістю матеріалів він 16 у світі. Однак власну родзинку Україна все ж має.

"Наша "Вікіпедія" єдина серед "Вікіпедій" слов’янських, яка має статті про абсолютно всі населенні пункти, що є в Україні. Тобто, найменший хутір, найменше село - в нас є в "Вікіпедії" стаття", - каже співзасновник, виконавчий директор ГО "Вікімедія-Україна" Юрій Пероганич.

Разом з тим, якість вітчизняних статей Wikipedia не завжди "дотягує" до закордонних аналогів. Однак, за словами експертів, це не означає, що українці мають менший інтелектуальний потенціал.

"Англомовну статтю з Графена я даю як підручникові студентам. Україномовна, ну, є ще не повна - це моя провина, вона в мене готова і я обіцяю, що десь протягом найближчого часу я це зроблю, але це залежить від наукової спільноти", - каже громадський та науковий діяч Максим Стриха.

"Втягнення в роботу по створенню статей, по редагуванню статей Wikipedia моїх колег - це не проста задача, оскільки робота з комп’ютером, робота з сучасними засобами інформатизації не для всіх людей такого віку як я під силу", - каже академік НАН України Віктор Грінченко.

Стати автором Wikipedia може кожен охочий. Саме це спричинило казуси, про які пам’ятатимуть ще не один рік. Так, в одній зі статей йшлося про те, що відомий співак Робі Вільямс заробляв на життя, ївши хом’яків, а легенда футболу Девід Бекхем захищав ворота у XVIII столітті. Незважаючи на запровадження жорсткішої політики редагування статей, подібні випадки призвели до упередженого ставлення до "Вільної енциклопедії". Найбільше страждають від цього студенти.

"Це дозволяється в нас, але до цього досить скептично відносяться наші викладачі, хоча без цього нікуди не подітися. Wikipedia та інші ресурси дуже популярні серед студентства", - каже студент Андрій.

"Взагалі такої як заборони користуватися Wikipedia немає, але як джерело я її визнаю при підготовці до якоїсь теми, але для наукової роботи вважаю це недоцільно", - каже студент Анастасія.

Як би там не було, а популярність Wikipedia не спадає. Експерти порахували, що кожну секунду в світі переглядається близько 11 сторінок енциклопедії. І ця кількість постійно зростає.