Як Аваков переміг "Правий сектор" у Мукачевому
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков вправно використав ситуацію у Мукачевому, аби завдати політичний удар по "Правому сектору". Ярош та його бійці стали заручниками власних помилок та амбіцій.
Створення "Правого Сектору"
Нова сила, яка показала рішучість і радикалізм на Майдані швидко набирала популярність. Організація зростала погодинно і створювалась поспіхом. Для молоді — це була справжня потужна сила, до якої хотілось долучитись і разом з нею нищити режим Януковича, а для інших осіб — реванш і можливість отримати владу безпосередньо на місцях.
Після Майдану активна молодь пішла воювати в АТО, а люди, котрі прийшли з корисливою метою до ПС — осіли в регіонах, де почали активно входити та взаємодіяти з кримінальним бізнесом і паралельно розбудовували осередки ПС.
Конфлікт у Мукачевому
Зі слів Віктора Балоги, якого вважають ледь не коронованим правителем Закарпаття, керівник обласної міліції, що мав напружені відносини з ПС отримав завдання від Авакова — не перешкоджати розвитку конфлікту між "Правим сектором" і людьми нардепа Ланьо.
У міліції розуміли, що цей конфлікт обов’язково виллється у стрілянину. Мета була одна — дискредитувати "Правий сектор".
Дії "Правого сектору"
Розуміючи, що міністру вдалося реалізувати свій план і у суспільстві почали засуджувати бійців ПС за використання крупнокаліберної зброї, їм нічого не залишалось, як піти у ва-банк, оголосивши акції протесту за відставку міністра Арсена Авакова та зібрати своїх активістів під адмінбудівлями.
Як виявилось у ПС, крім озброєних людей, підтримки населення майже немає. Після стрілянини у Мукачевому організація втратила незрівнянно багато.
Ці події заплямували усіх бійців, які не мали жодного відношення до "кришування", чи бандитизму і самовіддано захищали Україну. Коли у проводі оголосили про вихід усіх частин ДУК "Правий сектор" із зони АТО, то репутація ПС, як патріотів і захисників почала трансформуватись у образ бандитів, які на місцевому рівні хочуть очолити усі контрабандні потоки і збагатитися.
Помилки "Правого сектору"
Зараз неважливо, хто саме розв’язав стрілянину. А головне — хто її продовжив. Тепер усьому суспільству демонструють, як з ганьбою виловлюють бійців "Правого сектору".
Коли конфлікт почав свій відлік, "Правий сектор" допустився низки помилок, які можуть коштувати йому усієї слави, здобутої на Майдані і поваги у суспільстві.
Відверта конфронтація, на яку пішов ПС з державою та заяви на кшталт "йти на Київ", встановлювати блокпости, були від самого початку шкідливими для них самих, бо суперечили ідеології, яку завжди публічно відстоював Дмитро Ярош.
Він неодноразово зазначав, що їхня мета — розбудова держави і сприяння її утвердженню. Така позиція захищала "Правий сектор" від держави, яка не знала, як забрати у ПС свободу на використання зброї та не могла реагувати на незаконні витівки окремих її членів, через страх, що це збурить суспільство.
Уся мукачівська історія перекреслює імунітет ПС і розв’язує нинішній владі руки прибрати "Правий сектор", як воєнізовану групу і оголосити їх поза законом і знести послідовників Яроша з політичної мапи.
Втрачений імунітет
До подій у Мукачевому "Правий сектор" міг діяти політично. Найпотужніший меседж, який знаходив відгук у суспільстві — влада послідовно знищує добровольчий рух. Але після антидержавницьких заяв та конфронтації з міліцією, "Правий сектор" втратив разом з державою право розділяти монополію на насилля.
Усі закиди щодо бандитської міліції у владі давно спрогнозували у владі. А тому суспільство побачило від неї хід конем: новий керівник області — Геннадій Москаль, керівники районних рад, СБУ та МВС. Влада вмить відхрестилася від тих, хто міг бути замішений у корупції.
Це фактично залишило "Правий сектор" без аргументації. Виходить, що "Правий сектор" у Мукачевому отримав потужний політичний нокдаун, відновленням репутації та очищенням власних лав доведеться займатися протягом довгого часу, якщо влада не припуститься фатальних помилок.