Як поживає світовий океан: науковці розпочали масштабне дослідження Атлантики
Група канадських вчених намагається привернути увагу до критичного стану підводних глибин. Вони почали дослідження підводного світу Атлантики, яке може стати наймасштабнішим в історії людства.
"Людство весь час дивиться вгору, тоді як треба спрямувати погляд донизу". Це девіз групи канадських вчених, які вирішили зазирнути на дно Атлантики. За півтора десятки кілометрів від Бермудських островів вони вивчають "здоров'я" підводного світу.
Науковців цікавить усе – від хімічного складу води до біологічного різноманіття підводних мешканців. Водолази детально "прочісують" дно, розділяючи його спеціальними лініями. Усе фіксують потужні відеокамери. А невеликий підводний човен відбирає зразки для лабораторного аналізу. Вже перший погляд на рифи викликає занепокоєння – на деяких коралах наліт.
"Все більше і більше схоже на те, що риф задихається. Думаю, це через стічні води і викиди з суші", – розповів оператор субмарини Патрік Лейхей.
Та загалом стан коралового рифу більш-менш непоганий. А от з рибами – біда. Якщо представників менших видів ще можна зустріти, то великої риби практично немає. Від цього страждає вся екосистема. Усе – через надмірний вилов.
Якщо надмірно експлуатувати морські екосистеми, на їх відновлення знадобляться десятиліття. І це на мілководді. А уявіть, що станеться, якщо розтягувати сіті на великій глибині. Аби оговтатися, там кораловим пластам знадобляться століття,
– розповів професор біології Оксфордського університету Алекс Роджерс.
Науковці наголошують: зараз людство дуже мало знає про стан Світового океану. А замислитися над цим і щось робити, щоб його зберегти, треба вже зараз – поки не пізно.
"На дослідження космосу витрачаються трильйони. І так мало коштів виділяють на вивчення глибин, попри те, що це надзвичайно важливо для людства", – переконаний керівник місії "Нектон" Олівер Стідз.
Місія "Нектон" працюватиме до середини серпня. Вчені обіцяють – це буде наймасштабніше в історії дослідження океанських глибин.
Читайте також: Унікальний винахід може за кілька років очистити Світовий океан від пластику