Як українці обиратимуть народних депутатів?
У Міністерстві юстиції підготували відповідний проект закону. Головної сенсації, на яку сподівалися виборці, не сталося - відкритих списків не буде.
Голосування у 2012 році пройде за змішаною системою. Серед змін пропонують вилучити з бюлетенів позицію "проти всіх".
“Якщо Вам не підходить жодна з політичних партій і жоден з кандидатів, який висувається, у вас є шанс висунутися самому, або зареєструвати свою політичну партію, закохати всіх в неї і голосувати за неї, а в противному випадку Ви голосуєте взагалі проти права вибору”, - каже міністр юстиції України Олександр Лавринович.
Серед позитивів нового документа експерти називають те, що він передбачає самовисування кандидатів, без приналежності до якоїсь політичної сили. Натомість, проект закону забороняє брати участь у виборах блокам.
“Автоматично забороняти тільки тому що блоки штучні не можна, потрібно важкі умови поставити для блоків - більший прохідний бар’єр, ніж для просто партій, можливо законодавчо заборонити просто ім’я лідера, щоб все таки це не були іменні блоки, і так далі, щоб все-таки ті партії, які створюють блоки, подумали чи вигідно їм це, чи ні”, - сказав голова КВУ Олександр Черненко.
В опозиції впевнені - проект закону "Про вибори депутатів" писався під провладну силу. З однієї сторони, заборонили партійним блокам брати участь у виборах, з іншої - підняли прохідний бар’єр для партій до 5%.
“Всі ці зміни мають на меті тільки одну задачу - не допустити демократичним шляхом приходу до влади сил сьогоднішньої політичної опозиції”, - вважає народний депутат, БЮТ Олександр Турчинов.
Тим часом, у Раді Європи не побачили серйозної підготовки України до виборчого процесу. Кажуть - влада не бажає обговорювати з різними політичними силами проект виборчого кодексу.