Як відбувається п'ята хвиля мобілізації: 10 фактів

26 травня 2015, 10:02
Читать новость на русском

На військову службу знов повертаються близько 15% мобілізованих, а ухильників значно менше, ніж намагається показати країна-агресор.

Про ці та інші особливості п'ятої хвилі мобілізацій сайту "24" розповів перший заступник начальника Головного управління збройного та мобілізаційного планування Генерального штабу ЗСУ, генерал-майор Володимир Талалай.

Термін мобілізації

В Україні триває п'ята хвиля часткової мобілізації. Вона розпочалась ще до закінчення четвертої хвилі 10 квітня. У Генштабі уточнюють, що навмисно не афішували термінів, коли почнуть викликати військовозобов'язаних, аби не допустити зриву. Перших мобілізованих було направлено до навчальних підрозділів 22 квітня.

Згідно з рішенням РНБО від 20 грудня, передбачається проведення наступних черг мобілізації загальною тривалістю 210 діб. Раніше голова РНБО Олександр Турчинов заявляв, що перша хвиля мобілізації в 2015 році планується з 20 січня, тривалістю 90 днів. Наступна хвиля мобілізації розпочнеться в квітні і буде тривати 60 днів. З червня відбудеться третя хвиля — також тривалістю 60 днів.

Кого мобілізують

Під п'яту хвилю за віком можуть потрапити військовозобов’язані чоловіки віком від 20 до 60 років, та жінки віком від 25 до 50 років. Як зазначають у Генштабі, жінок будуть мобілізувати за потреби по кваліфікаційних рівнях. Що стосується осіб, які не проходили військової служби, то до 27 років вони підлягають призову на строкову службу.

Як і раніше, визначальним фактором щодо прийняття рішення про мобілізацію буде стан здоров’я. Згідно з законом, мобілізації не підлягатимуть громадяни, на утриманні яких перебуває троє і більше дітей. Також мобілізації не підлягають аспіранти, студенти денної форми навчання, а також особи, які мають "бронь" на підприємстві.

Кількість осіб, яку планують мобілізувати, не розголошують. Загалом планують замінити тих військових, які були мобілізовані у ході другої хвилі, а також укомплектувати частини та підрозділи, що були сформовані додатково.

У Генштабі обіцяють, що буде дотриманий принцип рівномірного розподілення на області, "щоб не було перекосів і соціальних загострень" в окремих регіонах або населених пунктах. Відхилення по областях складатиме до 1%.

Спеціальності

Призову підлягають військовозобов’язані, які мають військову підготовку. Це експерти різних видів військ розвідники, артилеристи, сапери, фахівці протиповітряної оборони, зв’язку, спеціалісти кібернетичної боротьби, радіаційно-хімічного та біологічного захисту, а також інженери різних напрямків.

Якщо мобілізований не матиме військово-облікової спеціальності, то за час підготовки у нього буде можливість отримати таку спеціальність. Крім того, передбачається призов за спорідненими спеціальностями та їх подальша перепідготовка.

Військова підготовка

У відомстві зазначають, що підготовка та навчання порівняно з першими хвилями мобілізації суттєво змінились. Без багатоступеневої підготовки до бойової частини військових не відправлятимуть, тим більше до виконання задач в АТО. Загалом підготовка триватиме 40-50 діб.

Перші 10 днів мобілізовані повинні будуть пройти первинну підготовку "людину навчатимуть вижити на полі бою". Це військово-медична, тактична, вогнева підготовка, а також інженерна підготовка та підготовка по зв’язку.

Після цього відбувається підготовка за фахом. В середньому — 24 доби. Після цього особовий склад буде направлений в підрозділи для бойового злагодження тривалістю до 15 діб.

Крім того, Талалай зазначив, що іноземні інструктори активно співпрацюють не тільки зі Збройними силами, а також з Національною гвардією. Вони займаються питаннями тактичною і вогневої підготовки. Зі Збройними силами працюють фахівці, які надають допомогу з питань військово-медичної підготовки та інші.

Повторна "мобілізація"

У Збройних силах повідомили, що охочих повернутися на військову службу більше 15%. Вони повертаються на повторну мобілізацію після кількох місяців відпочинку, або відразу йдуть на контрактну службу.

Тих, хто звільнився і не бажає проходити оперативну службу, буде зараховано до оперативного резерву.

Ухильники

У Генштабі зазначають, що за увесь час мобілізації є й ухильники від військової служби. Щодо них відкривають процесуальні провадження і притягують до відповідальності. Однак ця цифра незначна і не може підірвати обороноздатність держави.

Кількість ухильників від військової служби в сотні разів менше, ніж заявили у доповіді Федеральної міграційної служби РФ про 500 тисяч осіб, які переховуються в Росії.

Матеріальне забезпечення

У Генштабі заявлять, що всі питання матеріально-технічного забезпечення та оснащення враховані, мобілізовані в п'ятій хвилі всім забезпечені.

Однак у відомстві зазначають, що були невеликі проблем при переводі Збройних сил із зимової форми на літню. Не вистачало літніх кашкетів, тому в деяких частинах видавали кашкети старого зразка чи взагалі не видавали. Але в найближчий термін очікуються їх поставки.

Крім того, виникали питання із комплектацією військової форми мобілізованим не вистачало взуття потрібного розміру. Але найближчим часом це питання обіцяють вирішити. А на перспективу планують розробити взуття нового зразка.

Грошове забезпечення

Якщо рядовий солдат найнижчої кваліфікації перебуває в зоні АТО, він отримає не менше 3 600 гривнень. А 1 800 гривень це базова цифра, на яку надалі йдуть нарахування. Чим більші посада чи кваліфікація військового, тим більше виплат.

Мобілізованим вже з першого дня навчання нараховуються утримання на рівні військовослужбовця за контрактом.

Крім того, передбачені для військових і премії за успішне виконання бойових завдань за знищення танку чи БТР в зоні АТО. За цими статями вже було виплачено 7 мільйонів гривень. Усього ж нараховано більше 12 мільйонів.

Залучення техніки

У силовому відомстві зазначають, що під час перших хвиль мобілізацій виникли проблеми з технікою, але наразі стало краще. Хоча були і втрати бойової техніки в зоні АТО.

Збройні сили потребують закупівель, особливо високоточної техніки та зброї. Наразі відбувається співпраця з "Укроборонпромом". Сподіваються у Генштабі й на міжнародну співпрацю.

Разом з тим, на п’ятій хвилі передбачається вилучення техніки з національної економіки з підприємств усіх форм власності. Але в межах встановлених лімітів законодавством. Перевагу надаватимуть транспортним засобам та інженерній техніці.

Вилучені автомобілі відправлятимуть на ремонтні бази, а звідти — в зону АТО. Техніку вилучатимуть безкоштовно, однак якщо вона буде знищена під час бойових дій, то держава повинна виплатити відшкодування. Вилучення техніки у цивільної особи проводити не будуть.

Наступні хвилі мобілізації

Наступну хвилю мобілізації проведуть у разі необхідності. В Генштабі зазначають, що готові провести як часткову мобілізацію, так і повну в разі агресії.

Все про мобілізацію читайте тут.