Як знайти роботу після 40 років: вікова дискримінація в Україні
Вітчизняне законодавство забороняє дискримінацію за віковою ознакою, але вона, тим не менше, існує, адже українців до 40 років, які працевлаштувались через сайт, у рази більше, ніж тих, кому за 40.
Про це заявили фахівці платформи з пошуку роботи Work.ua. Найчастіше, шукачі віком 40+ цікавляться керівними посадами, робочими спеціальностями, вакансіями у галузях виробництва та транспорту.
Тим, хто перетнув 45-річний рубіж, підвищити конкурентоздатність на ринку праці допомагають у Державній службі зайнятості. Зокрема, надаючи ваучери на перепідготовку та підвищення кваліфікації за 21 спеціальністю. Навчання оплачує держава.
Читайте також: 6 вопросов, которые следует задать себе прежде, чем откликнуться на вакансию
Нині на обліку у Державній службі зайнятості – 303 тисячі безробітних, 40% яких – люди старші 40-ка років. Працедавці побоюються брати співробітників у віці, бо вважають, що їм важко навчатися новому, розповіла психолог і колишній директор управління персоналом Юлія Епельбаум.
Полегшити пошук роботи зрілим спеціалістам вирішив уряд. З 1 січня в Україні діятимуть квоти для фахівців віком від 45. Для них бронюватимуть 4% робочих місць на кожному підприємстві. Однак, українці такі нововведення сприймають скептично, мовляв, навряд це вирішить проблему.