Які брудні ігри точаться в українській політиці

3 листопада 2017, 23:00

Син Авакова, екстрадиція Каськіва, старі українські махінації Манафорта, напруга між Аваковим і президентом. І це лише один інформаційний тиждень. Наші політичні реалії чимось схожі на популярний американський серіал "Картковий будинок" про брудну політичну гру й інтриги. Але міністр МВС Арсен Аваков радить не дивитися цей серіал і перейти зі світу фантазій у реальність.

Олександру Авакову, сину міністра МВС, а також екс-заступникові голови МВС Сергію Чеботарю антикорупційні органи нещодавно вручили підозри. Прокурори кажуть, що ці особи розтратили державні кошти на закупівлях рюкзаків. Загальна сума розтрати – 14 мільйонів гривень. Не буду переказувати ще раз зміст цих підозр, із ними працюватиме суд.

Згадаймо день, коли затримали Олександра Авакова. Спочатку здивував його батько. Він написав про те, що знімає посилену охорону парламенту й не збирається більше витрачати державні кошти, щоб охороняти цей "мотлох". "Мотлохом" міністр назвав протестувальників біля Ради.

З чим була пов’язана ця заява стало зрозуміло через кілька годин, коли з’явилася інформація про обшуки й затримання сина міністра. І почалося. Соратники міністра одразу заявили про політичне замовлення. Більше того, таку заяву оприлюднив сайт МВС. Цікаво, скількох працівників МВС запитали про їхню думку, перед тим, як писати цю заяву?

Читайте також: Про сірого кардинала української політики – Віктора Медведчука

Найбільше версій, хто й навіщо затримав сина міністра, окрім соратника Авакова Іллі Киви, видав у Facebook Микола Княжицький, депутат "Народного фронту". "Ситник отримує гроші і вказівки через Львочкіна, чи безпосередньо з Москви?", – написав депутат. Пізніше він додав ще одну версію: "От якби Аваков дав вказівку розігнати силою мітинг прихильників Саакашвілі під Радою, чи отримували б Ситник і Холодницький вказівку затримувати Олександра? Переконаний, що ні". Він також заявив про те, що тепер "Народний фронт", ймовірно, буде голосувати за створення Антикорупційного суду.

І ось тут важливо зробити уточнення. Княжицький натякав, що НАБУ і САП оголосили полювання на сина Авакова із дозволу президента і тепер, щоб йому якось помститися, "Народний фронт" проголосує за Антикорупційний суд.

"Політика – хитра і брудна річ", – підбив підсумок нардеп. Додам від себе, що це не лише хитра і брудна, але й дуже цинічна річ. Чому створення Антикорупційного суду має бути помстою комусь? Чому рішення проголосувати цю важливу антикорупційну дію приймається тільки після того, як зачепили когось зі своїх, а не тому, що суспільство потребує змін?

І тепер, коли суд відпустив сина Авакова під особисте зобов’язання без копійки застави, чи змінить "Народний фронт" своє рішення стосовно голосування щодо Антикорупційного суду? Адже син Авакова залишився на волі і його не потрібно вже рятувати усією фракцією.

Читайте також: Як протести під парламентом перетворилися на мітинги проти влади

Я забула про ще одну улюблену версію тих, хто стає фігурантами розслідувань НАБУ і САП – це, звісно ж, грузинський слід. У НАБУ працює Гізо Углава. Це, за логікою депутатів, означає, що він має бути пов’язаним із Саакашвілі.

А тепер спробуємо об’єднати усі теорії в єдину. Уявімо, що Гізо Углава, який нібито спілкується із Саакашвілі, виконує його вказівку, і направляє підозру голові САП Назару Холодницькому, який ніби-то, за однією із версій, пов’язаний із президентом. Виходить, що Саакашвілі дає вказівку президенту натиснути на Авакова. Президенту, який позбавив його громадянства і став головним політичним ворогом. Абсурд.

На мою думку, поява усіх цих різноманітних теорій – від тиску США, руки Москви до політичної конкуренції та грузинського сліду свідчать про єдине. У багатьох українських політиків не виникає навіть думки про неупереджене розслідування корупції і справедливе правосуддя. Вони просто відмовляються вірити в таку можливість. Для них обов’язково хтось із кимось має бути пов’язаним і виконувати чийсь сценарій. А те, що твій соратник вкрав мільйони, завдав збитки державі і це виявило слідство – для політичних розкладів виявляється зовсім неважливо.

Читайте також: Як боротьба з корупцією в Україні може стати успішною: приклад Румунії

При цьому, коли суд виносить дуже лояльне рішення до фігурантів розслідувань НАБУ і відпускає їх із залу суду, усі теорії змов чомусь у ту ж саму секунду зникають. А все тому, що в голові багатьох політиків – інтриги і брудні ігри, а не інтерес суспільства.

І хоча міністр Аваков радив не дивитися "Картковий будинок", я його переглянула і можу сказати, що українські реалії навіть гірші за цей серіал, який, до речі, закривають, і теж через скандал. Хто і з ким змовився проти Кевіна Спейсі, на щастя, наші політики ще не встигли пояснити.