Які підводні камені містить місія ООН на Донбасі: думка експерта
Політичний експерт Михайло Басараб переконаний, що миротворча місія ООН – чергова фантазія Порошенка, яка може завершитися фіаско для України. За словами експерта, Президент почав, як йому здавалося, дуже вигідну піар-кампанію, однак вона швидко і несподівано обернулася для нього небезпечним поворотом, коли Путін фактично перехопив ініціативу.
Таку думку Басараб висловив у коментарі сайту "24".
За його словами, існує ймовірність того, що миротворча місія ООН, з ініціативою якої виступив Порошенко, у фіналі буде вигідною не Україні, а Росії. І для такого припущення, вважає Басараб, є багато підстав. Зокрема, той факт, що рішення про миротворчу місію ухвалює Радбез ООН, де Росія має право вето. А Москва, зауважує він, проголосує лише за вигідний для неї варіант, який не влаштує нас, тому що у наших країн об’єктивно протилежні інтереси. В кращому випадку рішення Радбезу ООН буде компромісом між постійними членами Радбезу, серед яких України немає. Крім того, підкреслює політолог, ООН сьогодні перебуває в глибокій кризі, а для миротворчої місії потрібне колосальне організаційне і фінансове забезпечення.
Читайте також: Послання Порошенка в Раді: про що говорив президент
"Спеціалісти говорять про контингент у 40-50 тисяч військових. Це серйозна мілітарна інфраструктура. Такий контингент вимагатиме суттєвих видатків. ООН до цього не готова. Є ілюзія, якою, певно, спекулює Порошенко, що місія складатиметься з представників країн-членів НАТО. Насправді миротворчі сили ООН, в основному, складаються з представників азійських і африканських держав. Ще кілька років тому найбільше представництво мали Пакистан, Бангладеш, Індія", – зазначає Михайло Басараб.
Порошенко говорить, що місія повинна бути розташована на всій території Донбасу і на україно-російському кордоні. Тоді, як в Росії інша позиція – тільки на лінії розмежування.
Позиція Росії більш логічна, адже базується на Мінських домовленостях і, зрештою, на офіційній позиції України. Ми ж боїмося офіційно визнати, що Росія окупувала частину Донбасу. Тому Кремль небезпідставно наполягатиме, що миротворці потрібні для зупинки конфлікту між Україною і "Д/ЛНР", а не з Росією. Миротворча місія ООН – ризикований піар Порошенка. Він може обернутися феєричною поразкою для України,
– наголосив Михайло Басараб.
Уявімо собі, зазначає. політолог, що постійні члени Радбезу ООН таки знайдуть компроміс щодо формату миротворчої місії. Далі постане питання виконання Мінських домовленостей, і передусім, Україною. Тоді миротворча місія стане інструментом примусу України до виконання Мінських домовленостей.
Нагадаємо, 7 вересня Президент України Петро Порошенко виступив з щорічним посланням у Верховній Раді. За його словами, Київ планує повертати тимчасово окуповані території політико-дипломатичним шляхом. Під час виступу у парламенті, Петро Порошенко пояснив, чому не виконав своєї обіцянки закінчити АТО.
Читайте також: Войовничий "миротворець": про нові погрози і шантаж Путіна