Який вплив можуть мати протести у Молдові на Україну: огляд міжнародних ЗМІ

26 січня 2016, 19:01
Читать новость на русском

Увага світових ЗМІ прикута до Молдови – там представники різних опозиційних течій влаштували антиурядові протести. Ця тема є дотичною до України. Тож ми проаналізували, що ж з цього приводу пишуть світові ЗМІ, і як вони оцінюють події в Молдові.

Чому протести у Молдові важливі для українців? По-перше тому, що ця країна є нашим сусідом географічно, а по-друге тому, що суттєві політичні зміни у Молдові можуть привести до нової хвилі дестабілізації в південних областях України.

Аби потрапити на оригінал статті — натисніть на зображення:

Журналісти німецького видання Deutsche Welle написали великий огляд з намаганням розібратися, хто ж і проти чого саме протестував. За їхніми словами, головною причиною протестів стало небажання представників різних політичних течій жити в олігархічній державі. Також журналіст звернула увагу на те, що незадоволення урядом настільки сильне, що навіть змогло об’єднати протиборчі табори.

Сьогодні в нас одна мета – позбавитися цієї влади, а з геополітикою розберемося потім,
— цитує видання одного з лідерів громадської думки.

Також журналіст пише, що організатори всіх трьох мітингів заявляють про намір продовжувати протести. Найбільш численні з них очікуються в день, коли парламент збереться голосувати за нового прем’єра та його програму. Це має статися 29 січня.

Аби потрапити на оригінал статті — натисніть на зображення:

На сайті NewYorkTimes теж з’явилася публікація, в якій йдеться про протести в Кишиневі. Вони зазначають, що призначення нового прем’єра мало б бути виходом з політичного “глухого кута”. Проте насправді новий прем’єр є уповноваженим багатого та впливового олігарха Влада Плахотнюка, який все частіше розглядається як символ усього поганого, брудного та корупційного, що є в Молдові. Саме цим і були викликані протести, на думку видання.

Молдова гостро потребує діючого уряду, щоб вести переговори з іноземними партнерами країни і мати змогу вирішити фінансові проблеми, які загрожують фінансовій системі держави. Швидше за все, результатом цих подій буде якийсь компроміс, що дозволить новому прем’єру залишитись при владі, ефективного керування та можливості дострокових перевиборів,
— пише журналіст.

Як пише видання, експерти переконані, що в такому варіанті при появі перших ознак кризи протести будуть поновлюватися з новою силою, навіть якщо зараз це вдасться владнати.

Аби потрапити на оригінал статті — натисніть на зображення:

Британське ВВС описало протести в Молдові: "про- і антиурядові мітинги стали логічним відображенням продовження політичної нестабільності в Молдові, одній з найбідніших країн Європи, де близько 1 мільярда доларів зникли з державної банківської системи в 2014 році".

Протестуючі кажуть, що новий прем'єр-міністр має тісні зв'язки з Володимиром Плахотнюком, одним з найвпливовіших бізнесменів у Молдові. І через це вимагають скасування рішення про його призначення, перевиборів та чесної роботи держструктур,
— запевняють журналісти.

Проте вони зазначають, що хвилі протесту були направлені проти самого прем’єра, і, скоріш за все, ситуацію буде вирішено дипломатичними методами, тим паче, що сам Павло Філіп обіцяє дотримуватися проєвропейського зовнішньополітичного курсу та заперечує своє відношення до лобіювання бізнес інтересів Плахотнюка.

Таким чином, всі сходяться на думці, що акції протесту в Молдові буде припинено, а кризу вирішать дипломатичними шляхами. Ніхто не зацікавлений у тому, щоб дестабілізувати ще одну країну в Східній Європі, де є великий шанс перемоги проросійських сил. Тому, можна сподіватися, ситуація буде умовно відтерміновано до того часу, поки не стане зрозуміло, як саме її можна вирішити. Наразі краще зберігати максимальний спокій. Варто зазначити, що і для України такий сценарій буде найбільш зручним, бо є загроза того, що заворушення у Молдові, в тому числі і з проросійськи налаштованих таборів, може зачепити ті області України, які мають спільний з Молдовою кордон.

Читайте також: Все, що потрібно знати про акції протесту у Молдові