ЄВРО-2012: Це не тільки футбол

5 червня 2012, 12:27

Чемпіонат Європи з футболу 2012 року задовго до свого початку став найочікуванішою подією року. Що робити футбольним вболівальникам та що потрібно знати навіть тим, хто не цікавиться футболом? Відповіді на ці запитання ми спробуємо дати у цій публікації.

ЄВРОпідготовка

Розпочалось все у 2005-му. Відтоді й до 2007 року тривав відбір країн-господарів чемпіонату. Зрештою, 18 квітня 2007 у місті Кардіффі президент УЄФА Мішель Платіні оголосив перемогу спільної заявки Польщі та України. Варто зазначити, що за проведення чемпіонату боролись ще й Хорватія з Угорщиною, Греція, Італія та Туреччина.

У 2007 році розпочалась реальна підготовка до чемпіонату Європи з футболу. Того року тоді ще прем'єр Янукович та польський глава уряду Качинський створили організаційний комітет з підготовки до ЄВРО-2012. Із того часу і до недавна Україну неодноразово звинувачували у низьких темпах підготовки до чемпіонату. Так, керівництво УЄФА, як і сам Платіні, неодноразово наголошували на можливості зміни місця проведення турніру.

Зрештою, Україна все ж почала рухатись у вірному напрямку. Так, беззаперечними рекордсменами назвали Дніпропетровськ і Донецьк - свої стадіони вони представили вже в 2008 та 2009 роках. У свою чергу найнижчі темпи будівництва стадіону продемонстрував Львів. У місті на час відкриття арени в Донецьку лише представили проект майбутнього стадіону.

"Донбас Арена"

Зрешою, відкриття стадіонів все ж пройшло успішно. Так, у Польщі їх представили поступово. Один, познанський "Муніципальний", - у 2010, ще два у 2011 року - "ПГЕ Арена-Гданськ" та "Міський" у Вроцлаві. Національний стадіон у Варшаві, де відбудеться перший матч ЄВРО-2012, представили уже в 2012 році.

Україна відчинила двері київського та львівського стадіонів у 2011 році.

ЄВРОматчі

Ігри чемпіонату Європи прийматимуть на своїх стадіонах польські міста Варшава, Вроцлав, Гданськ, Познань. Серед україсньких - Київ, Донецьк, Львів та Харків.

Участь у чемпіонаті Європи візьмуть 16 збірних. Відкриють Чемпіонат команди Польщі та Греції, які 8 червня зіграють на стадіоні у Варшаві. Перша ж гра в Україні відбудеться вже 9 червня на "Металісті" в Харкові.

Фінальний матч ЄВРО-2012 відбудеться 1 липня в Києві на "Олімпійському".

НСК "Олімпійський"

"Арена Львів"

Харківський "Металіст"

ЄВРОатрибути

Талісманами ЄВРО-2012 стали Славек та Славко - два персонажі, одягнені у національні кольори — червоно-білий і синьо-жовтий. У кожного талісмана на футболці зображений свій номер 20 і 12. Разом вони складають 2012 рік.

Славек і Славко

Офіційним м'ячем ЄВРО-2012 став adidas Tango 12.

Провідною піснею стала Endless Summer німецької співачки Oceana.

Також спеціально до чепміонату Європи 2012 року випустили серію пам'ятних монет зі срібла і золота.

ЄВРОгроші

Чимало ажіотажу викликала інформація про нецільове використання коштів на підготовку до ЄВРО-2012. Так, відомо, що вартість будівельних робіт значно завищували. Це, безперечно, спричинило багатомільйонні збитки для державного бюджету.

Варто зазначити, що всі роботи профінаснували з державного бюджету, оскільки іноземних інвестицій через недовіру до української економіки та влади не було.

У той же час ЄВРО-2012 стало чи не найдорожчим чемпіонатом за всю історію. Якщо Португалія у 2004 році витратила на підготовку до турніру орієнтовно 4 млрд євро, Австрія та Швейцарія у 2008 близько 1 млрд, то Україна уже в 2011 повідомила про шалену суму витрат -115—140 млрд гривень. А це близько близько 12 млрд євро. Ще орієнтовно 20 мільярдів європейської валюти витратила Польща.

А ще - 196 мільйонів євро. Це та сума, яку розділять між 16 командами-учасницями. Так, за перемогу збірна отримає 1 мільйон євро, тоді як за нічию - 500 тисяч. Максимально під час ЄВРО-2012 одна команда може отримати 23,5 млн євро.

ЄВРОпорядок

Ситуацію навколо ЄВРО в Україні загострили нещодавні теракти у Дніпропетровську. Після трагічних вибухів влада України пообіцяла посилити безпеку на стадіонах та, зокрема, у дні матчів. А сам Президент заборонив курити на стадіонах і рекламувати сигарети.

До того ж у багатьох містах бетонні урни після вибухів в Дніпропетровську замінили на прозорі та безпечні.

А тим часом спеціально до ЄВРО-2012 у Львові та Києві відкрили нові термінали та почали будувати фан-зону.

Нещодавно стало відомо, що у містах-учасниках ЄВРО-2012 в Україні дні проведення Чемпіонату будуть вихідними.


ЄВРОпровокації

Ажіотаж навколо ЄВРО-2012 сричинили не лише очікування фанатів, але й суто політичні аспекти. Чимало політиків, громадських діячів та активістів виступають проти проведення Чемпіонату.

Так, у квітні європейські політики почали говорити про бойкот ЄВРО-2012 в Україні. Причиною відмови відвідувати матчі у Львові, Харкові, Донецьку та Львові стала ситуація з Юлією Тимошенко. Європолітики вимагали звільнення екс-прем'єр-міністра.

"Опозиціонерами" ЄВРО-2012 стали також дівчата з руху FEMEN. Вони неодноразово влаштовували акції протесту - і Кубок ЄВРО-2012 вони намагались перевернути, і геніталії талісманам чемпіонату подоодавали.

Ще однією неприємною несподіванкою для України став вихід скандального відео компанії Бі-бі-сі про расизм серед українських фанатів. Ролик отримав широкий розголос. Як наслідок, МЗС України навіть заявило про необхідність вибачень британської телекомпанії перед українцями.

Наріжним каменем у підготовці до ЄВРО-2012 стали також спроби невідомих знищити бездомних тварин напередодні Чемпіонату. Відгуком на знищення собак стала документальна стрічка під назвою "Криваве EURO".

ЄВРОтуризм

Чемпіонат став не лише спортивною, але й туристичною подією. Приймаючі міста поспіхом прибирають вулиці та висаджують клумби. І все для того, аби належним чином прийняти гостей міста. Адже очікується, що цьогоріч в Україні чекають на мільйон туристів більше ніж завжди. Передбачають також, що кількість туристів зростатиме навіть після ЄВРО.

Львівські кав'ярні підготувались до Чемпіонату по-своєму. Більшість обіцяє, що з'явиться спеціальне фан-меню. А от в Києві планують протягом червня усі знижки та акції скасувати.

Тим часом експерти заявляють, що матчі ЄВРО-2012 відвідає близько 1,5 мільйона людей.