"Євробачення", Росія і воші
"Росія могла увійти в історію. Проте запам’ятається як країна, що живе зі своїми вошами…"
Росіяни останнім часом дуже полюбляють вживати вислів: "Проверка на вшивость". Вибачте, якщо мої слова "різонули" вам очі. Але вони давно втратили своє первісне "гігієнічне" значення – й означають нині: "перевірка на порядність" чи "перевірка на витримку"… Проте в нашій історії слово "вшивость" якраз дуже доречне. Отже...
Два тижні тому Росія визначилася зі своїм представником на пісенному конкурсі "Євробачення". Внутрішня комісія "Першого каналу" без відкритого відбору делегувала в Київ співачку Юлію Самойлову, яка має певну особливість: Юля – інвалід першої групи, з дитинства пересувається на візочку. Тож її виступ на "Євробаченні" міг стати унікальним і пам’ятним...
Втім, майже одразу з’явилася інформація, що Самойлова 2015 року концертувала в Криму. Куди потрапила не через офіційні українські пункти пропуску. А отже Україна, згідно своїх законів, може заборонити їй в’їзд на свою територію. Тоді галаслива російська громадськість волала: "Это проверка Украины на вшивость. Осмелятся ли не пустить на конкурс девушку-инвалида?!"
Осмелились! Україна на галас не зреагувала і дотрималася закону: два дні тому СБУ заборонила Самойловій три роки в’їжджати на нашу територію. Звісно в Росії (та й в Україні подекуди) піднялася шалена хвиля обурення: як же так?! Пісенний конкурс поза політикою! Вона ж не терористка, вона просто хотіла співати, заявити про себе, представити країну…
Й ось тут – важливий момент. Тепер вже Росію перевірили "на вшивість". Просто співати хочете – співайте!
23 березня організатори пісенного "Євробачення" – Європейська мовна спілка – запропонували Росії безпрецедентний варіант: виступати дистанційно! А саме – провести пряму трансляцію виступу Самойлової з Москви чи з будь-якого іншого міста. Логіка така: Самойловій заборонили приїздити до Києва, але із "Євробачення" її ніхто не виганяв! Тому європейські організатори й придумали оцю хитринку з трансляцією – щоб і учасницю не втратити, і заборону України виконати...
Якби Росія погодилася на такий дистанційний варіант, то проблема Самойлової була б практично вирішена. Залишалося б тільки узгодити деякі комунікаційні моменти, що за нинішніх технологій – справа проста і буденна.
Однак не для того Росія делегувала на "Євробачення" саме Самойлову. Ляльководи з Кремля провокували скандал, отримали його – і що тепер? Все загасити, погодившись на дистанційний виступ?
Ні! І ще раз – ні!
Росія стала в позу ображеної і відмовилася від пропозиції Європейської мовної спілки.
Оскільки така пропозиція, – відповіли росіяни, – безумовно, суперечить самому змісту заходу, неухильним правилом якого є виступ у живому ефірі на сцені Євробачення.
Відмовка, погодьтеся, дивна. Організатор правила встановлює, і він же може їх міняти, доповнювати, крутити-вертіти… Тому якщо Європейська мовна спілка каже: так можна – то чому б не погодитися і "просто поспівати"?! Але ж ми знаємо – у Росії інше на умі…
Там зараз продовжується ґвалт про "політичне рішення України". Що ж зробимо невеличкий екскурс і нагадаємо випадок, про який всі чомусь забули.
2009 рік. Конкурс відбувається у Москві. Але без представника Грузії – групи "Стефане і 3G". Європейська мовна спілка за вимогою (увага!) Росії дискваліфікувала грузинів за буцімто провокативну пісню під назвою "We Do not Wanna Put In" (що в перекладі означає "Ми не хочемо тиску"). Власне причиною стали оці два слова Put In – омофон, який грузини виголошували чітко: "Путін". Зрозуміло чому вони отак хитро співали-натякали: лише за рік до того відгриміла російсько-грузинська війна. Але такий натяк, звісно, не сподобався Кремлю. Росіяни влаштували євроспілці істерику і скандал. Поступливі європейці, в своєму стилі, не захотіли сваритися – і задовольнили нахабство росіян.
І ці люди будуть розказувати нам про те, що політиці не місце на пісенному конкурсі?!
А зважаючи на ситуацію з Самойловою варто згадати ще один скандальний випадок на "Євробаченні". 2012 рік. Конкурс відбувався в столиці Азербайджану – Баку. І там відмовилася виступати Вірменія. Цитую офіційну заяву Громадського телебачення цієї країни:
Через вороже ставлення азербайджанців до вірмен.
Тобто додаткове правило про дистанційні виступи було дуже актуальним ще тоді. Не виключено, що аналогічні проблеми виникатимуть і в подальшому.
Тому Росія могла цьогоріч увійти в історію, як перша країна, котра прорубала "дистанційне вікно в Європу" – в Євробачення. Але запам’ятається Росія як країна, що живе зі своїми вошами… Чи то навіть більше – з тарганами в голові.
Читайте також: "Совєцкий" світ скінчився, – Забужко прокоментувала заборону в'їзду Самойловій