З копійки на копійку: на скільки збільшили виплати по безробіттю
В Україні встановили нові розміри допомоги по безробіттю – тепер вони залежатимуть від того, до якої категорії належить їх одержувач. Скільки ж тепер отримуватимуть безробітні – читайте в матеріалі сайту "24".
Згідно з документами, зареєстрованими 30-го листопада минулого року, з 1 січня 2017 року встановлено нові розміри допомоги по безробіттю в Україні. Мінімальні розміри допомоги затверджені Постановою Фонду загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття.
Що змінилось?
Відповідно до нової постанови, для безробітних осіб, трудовий стаж яких перевищує шість місяців, допомога по безробіттю становитиме 1160 гривень. Як відзначив у коментарі сайту "24" юрист адвокатської фірми "Горо Лігал" Євген Власов, раніше мінімальний розмір допомоги встановлювався у розмірі не менше 80% від прожиткового мінімуму і впродовж року ця допомога могла змінюватися, оскільки прожитковий мінімум теж змінювався.
Зараз, уточнює юрист, від прожиткового мінімуму "відв'язалися" – і допомогу по безробіттю зробили фіксованою – 1160 гривень.
А для застрахованих громадян, стаж яких не досягає шести місяців, допомога складе 544 гривні, як і минулого року. Юрист зазначає – незалежно від тривалості трудового стажу, мінімальний розмір допомоги по безробіттю, тобто 544 гривні, отримають особи, які були звільнені за прогули, систематичне порушення трудової дисципліни, появу на робочому місці в нетверезому стані, вчинення розкрадання, а також порушення трудової дисципліни безпосередньо керівниками підприємств. Тобто навіть якщо у вас стаж перевищує 10 років, але звільнили вас "за п'янку", то вам світить лише мінімальна виплата.
Допомога – у відсотках
Як і раніше, розмір допомоги по безробіттю, пояснює Євген Власов, визначається у відсотках із середньої заробітної плати безробітного: при стажі до 2 років – 50%, від 2 до 6 років – 55%, від 6 до 10 років – 60%, понад 10 років – 70%.
Розмір допомоги також залежить від тривалості безробіття – у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів – 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів – 80 відсотків; у подальшому – 70 відсотків.
Коли можна отримати гроші
За загальним правилом, допомога по безробіттю виплачується з 8-го дня після реєстрації в центрі зайнятості безробітного, проте для особи, яка звільнилася з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, виплата розпочнеться лише з 91-го календарного дня.
Одноразова виплата на власну справу
У випадку, якщо протягом одного місяця людина не може працевлаштуватися через відсутність відповідної роботи, зауважує Власов, вона отримує право на одноразову допомогу для організації підприємницької діяльності, проте це правило не розповсюджується на осіб, які були звільненні у зв’язку зі скороченням або на осіб, які за попередні два роки були зареєстровані як фізичні особи-підприємці.
Безробітний має право на одноразову допомогу для створення бізнесу
Одноразова виплата допомоги по безробіттю дорівнює розміру річної суми допомоги, визначеної конкретній особі, наголошує Власов. Якщо безробітний вже отримав частину призначеної допомоги по безробіттю, то виплачується її залишок.
Що потрібно для отримання статусу безробітного
Вам потрібно прийти у будь-який центрі зайнятості та взяти з собою такі документи: паспорт, посвідку на постійне проживання, посвідчення біженця; ідентифікаційний номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків); трудову книжку; військовий квиток; диплом про освіту (у разі потреби).
Рішення про взяття на облік безробітного приймається впродовж 7 днів з моменту подачі документів.
І хоча безробітні тепер отримуватимуть трохи більше грошей, маючи на руках 1 160 гривень (не кажучи вже про 544 гривні), навряд чи можна нормально себе почувати, харчуватися та взагалі жити. Адже за стандартами ООН, якщо людина витрачає на проживання та продукти харчування менше 5 доларів на день (це майже 140 гривень) і менше 150 доларів на місяць (близько 4 тисяч гривень) – вона живе за порогом бідності.
Читайте також: 3200 і нові штрафи: хто і як перевірятиме працедавців