З Львівського Національному музею зникли 40 рукописів та стародруків
Де ділись ці цінні речі - чи їх вкрали, чи вони загубились через звичайну халатність працівників музею - з’ясовує міліція.
Потрапити до фондів Нацмузею може не кожен. Їх охороняє Державна служба охорони. Доступ до стародруків чи рукописів мають лише наукові співробітники музею. Однак, хто хоче попрацювати з цінними документами, мусить мати дозвіл від директора.
Як так трапилося, що з фондів мирно винесли рукописи та стародруки, датовані XVI-XVII століттям - директор музею не може збагнути. Перед Зеленими святами йому повідомили, що експонати пробували збути на ринку. Їх розпізнали за печатками та штампами. Ігор Кожан влаштував термінову звірку. Відтак недостача - 40 раритетів.
"У Львові десь в обігу попробували з’явитися. Попробували. Тобто показали. І мені повідомили. Але там не залишили ті книжки. Я зразу дав заяву в райвідділ. Говорив з тими людьми, які бачили ці книжки. Але це якийсь посередник був, який далі того не пішов. І їх не здали ні в продажі, ні в реалізації", - каже директор Національного музею ім. А.Шептицького Ігор Кожан.
Міліція кримінальної справи за фактом крадіжки не відкрила - а поновила. Адже шість років тому у музеї недорахувалися п’яти стародруків. Тоді також не було слідів злочину. Правоохоронці справу призупинили, аби переконатися, що документи не загубилися поміж іншими раритетами. Та за різних причин повну звірку зробили лише цьогоріч, як стародруки з’явилися на чорному ринку.
"Крадіжки явної не було. Оскільки не було слідів злому, сторонніх осіб там не було. Там є встановлена сигналізація, є охорона. Відповідно, припущення: швидше за все це хтось з осіб, які там працюють або працювали", - каже речник обласного управління міліції Денис Харчук.
Головний хранитель фондів ситуації не коментує. Наразі ведеться слідство. Тим часом працівники музею називають випадок найбільшою втратою музею за весь час його існування. Відомо, що в Україні на аукціонах такий товар не йде, на Заході теж попитом не вельми користуються кириличні стародруки. Колекціонерів рукописів у нас - одиниці. Тож ймовірно товар цікавий Росії. Подейкують, начебто його вартість може сягати навіть декількох мільйонів доларів.