З лютого до червня в лісах та парках - пік активності кліщів
Пікнік на природі або похід у ліс може бути й небезпечним для здоров’я. З лютого до червня та з вересня до жовтня в лісах та парках пік активності кліщів.
Ці мікроскопічні комахи здатні переносити такі небезпечні для життя хвороби, як кліщевий енцефаліт та марсельська лихоманка.
Наталя Гришко (лікар-інфекціоніст Центру здоров’я): “Кліщовий енцефаліт - це гостре вірусне захворювання, що протікає з загальнотоксичними інфекційними синдромами: лихоманкою, головним болем, блювотою. Можуть бути симптоми ураження оболонок головного мозку, енцефаліт, менінгіт, менінгоенцефаліт”.
Досвідчені лісники радять перебуваючи на відпочинку кожні 2-3 години оглядати відкриті поверхні тіла. Після укусу кліщ збільшується в розмірі в 100 разів. Тож, якщо побачите на тілі цю комаху, місце укусу треба змазати будь-яким кремом або жиром, підійде навіть згущене молоко. Кліщ почне задихатися, адже органи дихання в нього знаходяться на задній частині, й сам вилізе.
Олександр Черних (інженер охорони захисту лісу): “Якщо почати витягати напряму, не застосовуючи цю змазку, то можна кліща роздавити, навіть, якщо його висмикнути, кліщі залишаються в тілі. Це потягне наслідки: і пухлину, і все інше. Якщо є нитка, можна накинути нитку обертальним рухом”.
Після видалення кліща бажано віднести його в найближчу лабораторію санепідстанції. З початку цього року в Криму було виявлено вже 70 випадків укусів кліщів, на щастя, вони не були інфіковані.
Олена Гриценко (ентомолог Сімферопольської міської санепідстанції): “У зв'язку з тим, що не всі кліщі є переносниками даних захворювань, бажано, людям, які у себе після відвідування лісу знайшли кліщів, принести в лабораторію, щоб ми могли провести лабораторний аналіз, визначити видову приналежність кліща, є цей кліщ небезпечним чи ні”.
В Україні виділяють 3 зони, де були виявлені випадки укусів заражених кліщів - це Крим, Волинська та Житомирська області. Лише на Кримському півострові живе 4 види кліщів, які переносять інфекційні захворювання. Кліщі обирають своїх жертв на лісових стежках, в густій траві та темних місцях. Рідше вони зустрічаються на відкритих галявинах, адже бояться прямих сонячних промінів.