За кордон потрібно їхати з усіма видами грошей

21 червня 2010, 09:05

Кредитну картку, готівку чи дорожній чек? Беріть усе, кажуть експерти, якщо їдете за кордон.

Втім, здебільшого туристи набивають гаманець банкнотами. Якщо ви також вирішили взяти лише готівку, зверніть увагу на те, що, наприклад, в Чехії гроші можуть обміняти за подвійним курсом. В Туреччині можуть підсунути старі недіючі купюри, які скасували після валютної реформи 5 років тому. Отже, обмін грошей в іншій країні - ціла наука.

"У країнах таких як Чехія, Польща необхідно розплачуватися в магазинах місцевою валютою, тобто, або крони, або злоті. Обмін валюти рекомендую все-таки здійснювати на території цієї країни, на території країни перебування. Звичайно, робити це в офіційних пунктах. Що стосується, наприклад, Великобританії, то по останньому наприклад досвіду - вигідніше купувати фунти тут, у нас, на території України", - каже керівник відділу зарубіжного туризму туристичної компанії Наталя Довга.

Та разом з валютою за кордон варто брати і платіжні картки, бажано і Віза і Мастер Кард. У разі втрати чи заблокування однієї, лишиться інша.

"Кращі гроші для мандрівника - це, зрозуміло, пластикові гроші. Значить, якась хороша картка, краще ще з підстраховкую проти потенційної крадіжки цієї картки. Ну, а якщо ти їдеш в визначений регіон, так, не заважає, мати валюту цього регіону. Значить, якщо до Європи - тоді євро, якщо Азія або Америка - тоді долари США", - каже виконувач обов'язків голови правління комерційного банку Павло Цетковский.

Карткою радять розраховуватися. Готівку ж з неї за кордоном краще не знімати. Тим більше у Туреччині, Єгипті, в Азії та країнах Латинської Америки термінали і банкомати - явище нечасте. Та в будь-якому разі, головна порада фахівців - тримати гроші і картки у різних місцях. Тоді якщо валюта і потрапить в руки шахраїв, у вас залишаться електронні гроші і навпаки. Киянка Ольга, наприклад, в Чехію везла усі кошти в одному гаманці. Щойно перетнула кордон - залишилася без грошей.

"Я виходжу з магазина, було дуже холодно. Тут шапка, тут рукавички, тут щось ще, гаманець, і мені це все нікуди було дівати. Я розумію, що відстань від автобуса до цього магазину дуже невелика, і я кладу гаманець в задню кишеню з думкою, що я зараз зайду до автобуса, віддам все це барахло в автобус і поп'ю собі спокійну каву. І коли дійшла до автобуса - віддавати вже було нічого", - каже жертва чеських шахраїв Ольга.

В таких ситуаціях врятувати можуть дорожні чеки. Адже їх одразу ж можна поновити в країні перебування, на відміну від картки, яку повертає лише український банк. Разом з тим, чеки - затратні і не у всіх країнах корисні. Зокрема, в Азію і Південну Америку їх узагалі не варто брати з собою.