За лаштунками російської "фабрики тролів"
Росія воює проти України не тільки у степах Донбасу. Кремль розгорнув масштабні бойові дії в інтернеті. Бійців невидимого фронту, які за гроші люблять Путіна та ненавидять Україну, називають "кремлеботами" або "тролями".
Кремль змушений виправдовувати свої злочини, тому з кожним днем потреба у тролях зростає. Над спотворенням картини світу в мережі працюють цілі "фабрики тролів".
Петербурзька "фабрика тролів"
Передмістя Санкт-Перербурга. Два роки тому тут у елітному особняку запрацювало ТОВ "Агентство интернет-исследований". Насправді — лігво кремлівських ботів.
"Під Петербургом є таке передмістя — Ольгіно, тому вони часто називаються "Ольгінськіми тролями". Вони сиділи в триповерховому особнячку", — розповів кореспондент петербурзької газети "Мой район" Андрій Сошніков.
За добру службу Кремлю ботів з передмістя переселили у центр Санкт-Петербургу, у чотирьохповерховий бізнес-центр на вулиці Савушкіна, 55. Офіційно цей об'єкт — незавершене будівництво. Неофіційно — на 2500 квадратних метрів працює майже півтисячі тролів.
"Ми приблизно знаємо, чим займаються 200 з них: це блоги, соціальні мережі, різні інформаційні проекти, навіть вуличні акції вже. Але десь 200 чоловік займаються взагалі незрозуміло чим. Тобто це якась "сіра зона", — каже Сошніков.
Справжні обличчя тролів
Андрій Сошніков — журналіст, який вирішив влаштуватись на роботу під прикриттям. В одному з кураторів кремлівських тролів він упізнав акторку Марію Купрашевич. У минулому вона активістка провладного руху "Наші". Справжню популярність їй принесла не сцена, а авантюра. Два роки тому Купрашевич влаштовувалася у ліберальні російські ЗМІ, аби дискредитувати їх.
За 130 тисяч рублів на місяць вона хотіла вбити "Московский комсомолец", "Новую газету" та "Фонтанку.ру". Згодом з'ясувалось, — робила це на замовлення "кремлівського повара", олігарха Євгена Пригожина. Історія засланої акторки закінчилась медійним скандалом та судовою тяганиною.
Марат Міндіяров працював на "фабриці тролів" у відділі форумів.
"У 2 зміни працювали, 2 через 2. Такий графік. Справжня, чиста фабрика: 12 годин гаруєш, відпочиваєш, потім ще раз тут працюєш, потім 2 дні вихідних", — розповів Міндіяров.
Дуже багато відділів, практично на всіх ресурсах сидять "тролі". Тобто, це соціальні мережі, ЗМІ, російські, українські, американські. По всьому світу вони працюють. Я була в такому особливому відділі, де створювалися персонажі особливі. Наприклад, екстрасенс-ворожка, яка все в правильному за технічним завданням, як їй сказано, так і відчуває, і бачить,
— розповіла лідер руху "Информационный мир" Людмила Савчук.
Посадові інструкції тролів
5-6 разів на день блогери отримують поштою завдання. Вони містять: основну ідею, посилання на новину, тези, висновки, ключові слова та додаткові вказівки. Оригінал такого завдання для бота виглядає так:
"6 березня тролі мали: критикувати міністра оборони Латвії, який назвав Росію "противником"; поливати брудом Польщу та Великобританію; розповідати, що свідку вбивства Нємцова погрожували невідомі з України; називати Київ лицемірним у газовому питанні та нахвалювати російську економіку".
Бот вищого рівня за зміну має написати не менше 3 постів: один політичний і два побутових, залишити коментарі у зазначених групах. "Тролів" карають штрафами за кожен хибний крок.
Плинність кадрів у лігві ботів велика. З людьми легко прощаються і беруть нових. Охочих на зарплату у 45 тисяч при середній у Петербурзі 30 тисяч, більш ніж досить. А ще премії і розрахунок винятково готівкою.
Викриття "фабрики тролів"
На відмінну від інших гравців на медіаринку "Агентство интернет-исследований" — структура таємна. Торік електронні скриньки бухгалтерії зламали хакери. Перехоплене листування викрило основних дійових осіб "фабрики тролів" та розкрило схему фінансування.
Звіти лігво ботів подавали до рекламної агенції "Конкорд", що належить Євгенові Пригожину, якого згадували вище. Це — відомий російський ресторатор, шеф-кухар Білокам'яної й особисто Путіна. При тому кухар виявився настільки універсальним, що навіть знімає пропагандистське кіно. Він і є фактичним керівником "Агентства интернет- исследований".
У квітні минулого року на утримання "фабрики тролів" витратили близько 30 мільйонів рублів. Облік готівкових коштів, які виплачують виконавцям "за роботу", ведуть з точністю до мільйона. На щастя, частину бюджету — розкрадають.
Людмила Савчук подала до суду на "фабрику тролів"
Людмила Савчук — одна з небагатьох, хто оголосив війну кремлівським ботам. Поки у суді. За що нарвалась на відра бруду, яким поливають її у всіх можливих ресурсах. Каже, — мільйони постів і коментарів, які підігрівають ненависть між українцями та росіянами, не мають йти від імені громадян Федерації. Бо це не їхня думка.