За нами жодної затримки не буде, - Тягнибок

15 лютого 2014, 20:57
Читать новость на русском

17 лютого завершується термін дії закону "про амністію", згідно з яким арештованих активістів обіцяють звільнити взамін на звільнення Майданои адмінбудівель та частини вулиці Грушевського у Києві. Наскільки до цього готовий Майдан і опозиція розповів лідер ВО "Свобода"Олег Тягнибок.

Зараз усе частіше обговорюється питання виконання "закону про амністію" Юрія Мірошниченка, згідно із яким Майдан повинен звільнити частину території вулиці Грушевського у Києві та адмінбудівлі, зокрема - столичну КМДА. Можете прояснити ситуацію, наскільки Майдан сьогодні готовий до звільнення цих об'єктів?

Є чітке рішення Ради Майдану, що після того як будуть звільнені усі заручники, Рада Майдану дає доручення Штабу національного спротиву виконати ту частину умов у законі про скасування кримінальної відповідальності, які має виконати опозиція. Наразі нам потрібна гарантія, що якщо умови, які виконує опозиція, будуть зреалізовані, влада виконає другу частину умов - будуть скасовані кримінальні справи стосовно близько 2 тисяч українських патріотів, справи проти яких були відкриті впродовж останніх кількох місяців.

Домашній арешт - це зміна запобіжного заходу. Тобто, на першому етапі 355 людей були затримані і суд дав їм міру запобіжного заходу - тримання під вартою 2 місяці. Впродовж того часу, виходячи із закону "про скасування кримінальної відповідальності", усі ті 355 людей отримали зміну запобіжного заходу із тримання під вартою на домашній арешт. Зараз наші юридичні служби по областях звіряють остаточну інформацію, чи часом хтось не залишився ув'язненим. Наступним етапом повинне стати зняття кримінального переслідування з усіх цих людей, а також ще й з тих півтори тисячі, які ще не є арештовані, але стосовно яких можуть відкрити кримінальні провадження. Тобто це загалом близько 2 тисяч людей.

Що саме вимагають від опозиції і Майдану натомість? І чи готовий Майдан до цього?

Те, що вони вимагають від нас - це відкриття проїзду по вулиці Грушевського, а також звільнення адміністративних бідівель, що стосується міських і обласних адміністрацій. Зараз триває процес уточнення процедури виконання умов зі сторони влади. Якщо вона буде зреалізована, відповідно, у швидких темпах, ми можнемо виконати ті зобовязання, які залежать від нас. За нами жодної затримки не буде. Хочу зазначити на одностайності рішення Ради ВО "Майдан". Можу Вам показати протоколи (демонструє документи; їх можна перегляеути на сайті Майдану - "24").

Зараз дуже багато спекуляцій в інтернеті і ЗМІ. А було ж 2 рішення стосовно умов, про які я згадував, зокрема, про умови звільнення приміщень: від 11 лютого і від 13 лютого. І ось - список присутніх - це практично усі члени Ради ВО "Майдану" - і від плітичних партій, і громадські діячі. Зокрема, Ігор Луценко, позиція якого мене здивувала, бо він голосував "за", а тепер... Я розумію, що ніхто не хоче брати на себе відповідальність, бо рішення не популярне, але дуже важливе і потрібне. Згідно із цим рішенням: "Рада ВО "Майдан" доручає Штабу національного спротиву організувати виконання вимог закону України "Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань". Це рішення набуває чинності після звільнення владою усіх заручників та активістів Майдану, які зараз утримуються в СІЗО.

Тобто Раді ВО "Майдан" таки не підходить лише домашній арешт для звільнення адмінбудівель?

Нам не може це підходити. Це - процес. Якщо це рішення зі сторони влади - про закриття кримінальних проваджень - не буде виконано, то ми з таким же успіхом можемо зайти до адмунбудівель, зокрема, КМДА. Тобто, є дорожня карта: один крок від них, один від нас, і тоді - остаточне рішення, яке має вийти на закриття усіх кримінальних справ.

Чи зараз може бути прийнято рішення Радою Майдану звільнити приміщення КМДА і частини вулиці Грушевського?

Таке рішення може бути прийняте у будь-яку хвилину. Наразі тільки затверджена дорожна карта виконання цього закону. Хоча ми не вважаємо, що цей закон був справедливим, але потрібно думати про тих людей, які зараз ув'язнені й опинилися фактично у ролі заручників. Але це не означає, що ми збираємося йти з Майдану, ми залишаємося у периметрі Майдану, який зараз існує, а також у всіх тих приміщеннях, які ми зараз займаємо - Український дім, Рада профспілок, Палац Свободи (Жовтневий палац).

Як розповіли активісти і волонтери, цієї ночі у КМДА не ночували, як завжди це було раніше, нардепи ВО "Свобода". Це дійсно так?

Це не правда. Я чергував цієї ночі на Майдані, заходив й до КМДА неодноразово. Інші нардепи-свободівці чергують постійно: сьогодні був і Едуард Леонов, і Андрій Іллєнко. Наші нардепи чергують також у Жовтневому палаці.

Як може побачити кожен, у КМДА складають речі. У медпункті нам розповіли, що їм сказали зібрати речі. Вже є якась готовність покидати приміщення?

Усе переведено у стан, скажемо так, - легкості. У КМДА ми залишаємо кілька мобільних сотень, а більш стратегічні запаси харчів, медикаментів та одягу ми передислокували у Жовтневий палац. Закон діє до 17 лютого. І ми ж не можемо добути до 17-го і тоді сказати, що ми ухвалили рішення про передання цього приміщення. Зазначу, що якщо й відбудеться передача цього приміщення, то тільки представникам міжнародних структур. Бо владі ми нічого передавати не будемо. Міжнародні організації уже мають зафіксувати, що всюди порядок і до нас немає ніяких претензій. Така ж ситуація і по Грушевському, і по інших об'єктах.

Коментадт КМДА Руслан Андрійко сказав, що приміщеня готові покинути у будь-яий час, але якщо влада не дотримається обіцянок, то цитую "ми прийдемо до КМДА вже так нормально". Це наскільки нормально?

Та як сказав, то й так сказав. Щоразу, коли коли влада дурить людей, вона повинна розуміти, що мирний протест може трансформуватися у "дуже мирний протест". Кожен формулює своє розуміння своїми словами.

Чи можете Ви припустити, що Майдан звільняє КМДА і частину Грушевського, після чого активісти повертаються у СІЗО? Якщо так, то якими будуть подільші дії Майдану?

Якщо закон вступить в дію і кримінальні справи будуть закриті, тоді ніхто до СІЗО не повернеться. Якщо ж будуть арешти, які справді можуть бути й надалі, то це вже буде по інших фактах. Тож ми не можемо припинити нашої боротьби і Майдан не розійдеться до того часу, допоки ми не зреалізуємо наших остаточних вимог. Ніхто не забуває про них (вимоги), перша і найголовніша з яких - нові президентські вибори і новий президент. Крім того, ми не забуваємо про покарання винних у смертях, мародерстві, викраденні людей, катуванні, а також про вимогу формування нової конституції, і цей процес складається із 2 етапів. Перший - повернення до конституції 2004 року. Він має бути реалізований вже у вівторок, хоча наразі жодних домовленостей про позитивне голосування з боку Партії регіонів немає.

Опозиція одностайна?

Опозиція повністю одностайна і виробила своє бачення: не погоджуються із одним варіантом, пропонуємо інший. Тобто, у цій ситуації ми доволі гнучкі. А от влада не має наміру наразі йти на жодні поступки. Ми уже втомилися її попереджати: якщо влада не йтиме на поступки - говоритиме вулиця.

А як же ті 52 регіонали, які начебто готові були підтримати опозицію у деяких питаннях під час голосування?

Це була величезна помилка наших речників, які дозволили собі оприлюднити таку інформацію у ЗМІ, що й призвело до більш активної контрдії з боку влади і персонально Президента Януковича, і які фактично зупинили процес. Такі речі не можна оприлюднювати. Можливо, на мене часами журналісти ображаються, що я не озвучую повну інформацію. Просто інколи краще коментувати вже тоді, коли щось відбулося. Якби ж деякі речники не хвалилися, що "уже є 52 голоси ПР", можливо ми би й мали ті 52 голоси. Це все дуже сладно. Перетягнути із Партії регіонів, коли на кожного є папочка і кожного шантажують, - дуже складно.

Стосовно комуністів. Покладаються якісь надії чи ви певні у їхньому протилежному рішенні?

Ні, комуністи поністю працюють з владою. І навіть тоді, коли питання суперечить їхнім ідеологічним моментам, вони всеодно голосують, бо є абсолютно безпринципними політиками.


Розмовлала Ірина Вовк