За п'ять років "Газпром" втратить монопольне становище в Європі, — експерт
Про енергетичну безпеку та економію газу в Україні розповів в ефірі Телеканалу новин "24" голова правління альянсу "Нова Енергія України" Валерій Боровик.
Баланс газу
Експерт зазначив, що баланс газу варто розглядати у контексті українського видобутку та імпорту. Щодо українського видобутку газу Валерій Боровик сказав, що останні рішення уряду щодо підняття рентної плати на видобування на 70% створюють умови, у яких підприємства-видобувачі зазнають збитків.
До того ж, експерт зазначив, що у межах надзвичайного стану в енергетиці, було прийняте негласне рішення уряду щодо відбирання деяких обсягів газу у підприємств без складання актів.
Валерій Боровик також додав, що є ймовірність, коли реверсного газу не вистачить на опалювальний сезон. Тому газ потрібно буде закупляти у Росії.
Домовленості з "Газпромом"
Щодо нових домовленостей України і Росії по газу, експерт зауважив, що наврядчи ці домовленості обговорюватимуться публічно.
Газпром є інструментом гібридної війни. Він виконує рішення з Кремля, тут працює воєнно-політична логіка. Російська компанія буде чинити опір підписанню довгострокових контрактів, а також спробує створити додаткові проблеми для України, вже наступної зими,
— зауважив Боровик.
Претензії Росії
Експерт вважає, що Росія вигадає нові претензії до України. Наприклад, те що ми використовуємо реверс. На його думку, це є складовою загального тиску на Україну. Поряд з тим, експерт відзначив, що Росія втрачає енергетичний ринок не тільки в Україні, але й Європі. Більше, ніж 15% ринку щорічно.
За 5 років, ми побачимо "Газпром" у якості однієї з компаній, що постачає певний об’єм газу в Європу без монопольного становища,
— впевений експерт.
Конкуренти "Газпрому"
За словами Валерія Боровика, ці постачальники ще не дійшли до Європи, але вже будуються термінали для постачання сланцевого газу із США. До того ж, експерт впевнений, що Росія має потенційного конкурента це — Іран. Який може дати на світовий ринок свої обсяги нафти і газу.
"Тому "Газпрому" слід готуватись до нових конкурентів та до зниження ціни і зменшення інвестиційних планів. Йому варто зосередитись, не на експансії і будуванні транспортних можливостей, а на розширенні свого видобування. Зараз уже немає того тиску, який диктував продавець газу. Диктуватиме умови ринок", — сказав він.
Субсидії та нові тарифи
Боровик сказав, що нові тарифи є справедливими, але перед тим, як їх встановлювати, потрібно було розібратися у структурі собівартості НАК "Нафтогазу", яке було закладене в обґрунтування підвищення тарифів. На думку Боровика, ця собівартість є завищена.
На деякий період, вважає експерт, можна було зробити, аби населення споживало газ українського видобутку, а підприємства — імпортний газ.
Не можна звинувачувати уряд Яценюка у різкому підвищенні тарифів. Це стало наслідком недбалої політики попередніх урядів також. Тарифи мали підніматись протягом 10 років, але їх не піднімали,
— сказав Боровик.
Також експерт додав, що для розробки нових родовищ газу, потрібно робити їх незалежний аудит, що коштує великих коштів. Ці аудити проводили міжнародні компанії такі, як "Shell" та "Chevron", проте зараз усі проекти є замороженими.
"Якщо буде реалізований закон про ринок газу, то ми побачимо різні компанії. Більше пропозицій потягне зниження ціни", — сказав експерт.