Українці зможуть залишатися у Литві до 2026: головні нюанси

18 вересня 2024, 19:00
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

TransferGo

Наразі на території ЄС будують своє життя понад 4 мільйони українців. Чимало з них обрали країни Балтії. Зокрема, Литву.

Станом на осінь 2024 року на території Литви мешкають понад 80 тисяч українців. Тепер вони легально можуть залишатися у країні щонайменше до 4 березня 2026 року.

Зверніть увагу Нові правила щодо дитячих автокрісел в ЄС: що змінилося для батьків

Міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo вже розібрався, на що можуть розраховувати українці у Литві. Спойлер: умови – доволі непогані.

Українці активно подають заявки на перебування у Литві

Попри те, що Литва не входить до рейтингу найпопулярніших країн ЄС серед українців, кількість охочих будувати майбутнє там постійно зростає. Департамент міграції повідомив, що щодня надходить близько 30 – 40 заявок на отримання дозволу тимчасово мешкати у Литві. Аби вони могли впевненіше будувати своє майбутнє, уряд країни продовжив для них тимчасовий захист до весни 2026 року.

До цього цей захист було встановлено до березня 2025 року. Уряд продовжив термін дії тимчасового захисту до 4 березня 2026 року. Це означає, що можна буде видавати посвідки на тимчасове проживання, які будуть дійсними до зазначеної дати,
– мовиться у повідомленні.

Агне Білотайте – міністерка внутрішніх справ – зауважила, що це суттєво полегшить життя українцям. Зокрема, допоможе зменшити адміністративне навантаження.

Білотайте наголосила, що у Литві завжди раді українцям. Вони відчинили для них не лише свої оселі, але й власні серця. Метою країни наразі є створити максимально комфортні умови у всіх сферах. Зокрема, мовиться про якісну інтеграцію у місцевий ринок праці.

Як українцям легалізуватися у Литві

Варто зауважити, що процес легалізації українців у Литві – доволі простий та комфортний. Прибувши на територію країни, необхідно звернутися до одного з Реєстраційних центрів. Вони розташовані у:

  • Вільнюсі;
  • Клайпеді;
  • Алітусі;
  • Маріямполі.

Після реєстрації українці отримують право вільно мешкати на території Литви. Варто зауважити, що процес може тривати від 21 до 24 днів.

Легалізувавшись, українці можуть:

  • будувати своє життя у Литві;
  • здобувати освіту на території країни;
  • оформити медичне страхування;
  • інтегруватися у місцевий ринок праці;
  • отримувати соціальну допомогу.

Литва демонструє гарні показники з працевлаштування українців

Варто зауважити, що Литва демонструє гарні показники з інтеграції українців. Наразі роботу знайшли понад 30 тисяч людей. Окрім того, Литва готова робити ще більше, аби українці відшукали релевантні для себе вакансії.

Ринок праці країни динамічно розвивається. Загальний ріст економіки Литви у 2024 році прогнозують на 1,6%. Також експерти прогнозують, що кількість робочих міст у країні також суттєво зросте.

Найбільше шансів отримати роботу мрії мають українці, які володіють англійською мовою та вивчають литовську (зокрема, на безплатних курсах, які охоче організовують). Водночас є вакансії й для людей без знання іноземних мов. Найчастіше при прийомі на роботу з кандидатами проводять короткі розмови. Традиційно запитують про досвід роботи та кар'єрні цілі. Окрім того, можуть попросити записати коротку відеопрезентацію про себе.


Українці успішно будують кар'єри в Литві / Unsplash

Мінімальна зарплата, на яку можуть розраховувати українці у Литві, стартує від 900 євро (понад 41 тисяча гривень). Також вже з перших місяців роботи людям виплачують премії та різноманітні бонуси. Вже через пів року роботи українці мають всі шанси отримувати 1300 – 1500 євро.

Найохочіше на роботу приймають людей, готових пропрацювати щонайменше 4 – 6 місяців. В ідеалі – рік. Водночас навесні та восени набирають працівників на сезонні роботи. Тоді можна працевлаштуватися на 1 – 2 місяці й заробити гроші, необхідні для старту у Литві.

Експерти зауважують, що загалом Литва – одна з країн, де українцям найлегше працевлаштуватися. Країна готова йти назустріч людям й організовувати для них комфортні умови праці. Аби українці могли подолати мовний бар'єр, в різноманітних організаціях працевлаштовують перекладачів, а також – прописують інструкції українською мовою.

Найбільше українців живуть та працюють у таких містах:

  • Вільнюс (понад 10 тисяч людей);
  • Клайпеді (майже 5 тисяч людей);
  • Каунасі (понад 4 тисячі людей).

Найчастіше українці працюють у таких сферах:

  • транспортно-складській;
  • виробничій;
  • будівельній;
  • готельній;
  • громадського харчування.

Станом на вересень 2024 року для українців пропонують майже 2 тисячі вільних вакансій.

Українці сплатили Литві колосальні податки

Станом на вересень 2024 року українці (від 1 січня цього року) сплатили у бюджет Литви 65,2 млн євро податків. Це – на 25% більше, аніж у 2023 році. Прогнозують, що впродовж найближчих місяців ця цифра колосально зросте.

Нагадаємо, що допомогти матеріально рідним в Україні можна з будь-якої точки Європи. Зокрема, з Литви. Для цього варто скористатися послугами міжнародного сервісу TransferGo. Процес буде швидким, зручним та за вигідним курсом. Якщо ж ще долучитися до програми "‎Запроси друга", можна отримати й приємні грошові бонуси.