Система в'їзду/виїзду в ЄС запрацює у листопаді: які головні нюанси варто знати українцям
Джерело:
TransferGoБезвізовий режим дозволив українцям мандрувати до країн ЄС фактично без проблем. Щодня тисячі людей перетинають кордон, отримуючи при цьому штамп у закордонному паспорті. Водночас вже з листопада 2024 року процедура дещо зміниться: Євросоюз офіційно запускає систему EES.
Запуск системи декілька разів відтерміновували. Однак цього разу дедлайн – остаточний. Комісар ЄС із внутрішніх справ Ілва Йоханссон назвала дату: 10 листопада 2024 року.
Зверніть увагу Яка країна немає власної валюти: це популярна туристична точка Європи
Варто зауважити, що через низку стереотипів навколо EES повідомлення комісара викликало хвилювання. Міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo розповідає, що варто знати про запуск системи й чи потрібно його боятися. Спойлер: ні.
Що варто насамперед знати про EES
EES – автоматизована ІТ-система. Вона реєструватиме всіх іноземців, які хочуть в'їхати на територію ЄС з метою короткострокового перебування. Насамперед мовиться про туристів. Варто зауважити, що реєстрація відбуватиметься незалежно від того, чи має громадянин право на безвізовий в'їзд до ЄС. Отже, реєструватися у системі EES доведеться й українцям. Наголошують, що це замінить штампи у паспорті, які так люблять колекціонувати деякі мандрівники.
Важливо: дані туриста або туристки зберігатимуться у системі EES упродовж 3 років. Це означає, що реєструватися щоразу, коли захочеться поїхати до Польщі на шопінг або до Відня на каву, не доведеться.
Загалом про кожного конкретного мандрівника або мандрівницю у системі EES зберігатимуться такі дані:
- ім'я;
- тип проїзного документа;
- дату та місце в'їзду та виїзду з ЄС;
- біометричні дані (відбитки пальців і зображення обличчя);
- відмови у в'їзді (якщо такі є).
Чому в ЄС так хочуть якнайшвидше запровадити EES
Тисячі європейців з нетерпінням чекають запуску системи EES. В ЄС вже назвали цей момент історичним кроком. Прогнозують, що система охопить близько 700 мільйонів людей з різних куточків світу. Це має суттєво покращити безпекову ситуацію у ЄС. Наприклад, запобігти в'їзду людям з підробленими документами.
Зауважують, що туристів і надалі продовжать пропускати на територію ЄС. Жодних перешкод для мандрівників, які їдуть відкривати для себе нові країни та міста, не буде. Головне – не порушувати внутрішніх правил та законів Євросоюзу.
Країни ЄС залишаються відкритими для українців / Unsplash
Деякі українці наразі ставляться насторожено до змін. Однак прогнозують, що вже з першого дня роботи EES всі страхи та упередження зникнуть.
Які дані фіксуватимуть в EES
Загалом EES збиратиме комплексні дані про перебування конкретної людини на території ЄС. Зокрема, мовиться про:
- реєстрацію в'їздів і виїздів (дату і місце перетину кордону);
- підрахунок часу (відповідно до Шенгенської угоди, українці можуть перебувати на території ЄС 90 днів впродовж 180 днів);
- виявлення порушень (наприклад, якщо людина перебувала на території ЄС понад 90 днів);
- обмін інформацією з іншими базами ЄС.
Чому листопад – комфортний місяць для запуску EES
Листопад – дуже комфортний місяць для запуску EES. Морський сезон (навіть оксамитовий) вже завершиться. Це зменшить наразі суттєве навантаження на пункти пропуску на кордонах. Водночас ще й не стартує сезон різдвяних ярмарків, які так люблять туристи.
Українці зможуть відвідати різдвяні ярмарки / Unsplash
До слова, країни Євросоюзу є одним з найпопулярніших напрямків для мандрівників. Українці охоче обирають провести вихідні або відпустки у Чехії, Австрії, Німеччині, Франції та Італії. Саме туди вирушає левова частка турів, які організовують українські туроператори.
Окрім того, роботу системи EES вже встигнуть налагодити до сезону зимових свят. Наразі на території ЄС перебувають понад 4 мільйони українців. Не всі з них матимуть змогу приїхати в Україну, аби провести теплий різдвяний час з рідними. Тому їхні близькі зможуть вільно відвідати їх на території ЄС.
Чи варто хвилюватися перед запуском EES
Як видно з усього, про що мовилося раніше, жодних причин для хвилювання через запуск EES немає. Перешкод для в'їзду українців на територію ЄС не планують, а система реєстрації працюватиме злагоджено та оперативно. Тож, можна й надалі спокійно планувати мандрівки.
Нагадаємо, що допомогти матеріально рідним в Україні можна з будь-якої точки Європи. Для цього варто скористатися послугами міжнародного сервісу TransferGo. Процес буде швидким, зручним та за вигідним курсом. Якщо ж долучитися до програми "Запроси друга", можна отримати ще й приємні грошові бонуси.