Залишитись українцем: переселенці із Криму не можуть проголосувати
Молода родина кримчан скаржиться: за декілька тижнів перебування у столиці після переселення з рідної Ялти, з обіцяної державою допомоги не отримали нічого. Взагалі. Тепер ще й відібрали право проголосувати на виборах.
Між собою домовились: якщо не вийде — повернуться в Крим.
Українська влада ігнорує переселенців з Криму
На виборчій дільниці переселенцям відмовили у праві голосувати. Не знайшли їхнії прізвищ у реєстрі. Усі питання відправили вирішувати до суду, де вони отримали чергове "ні".
За зачиненими дверима, не під запис камер, суддя сказав, що у них є норми і судова практика практично всім кримчанам відмовляти в праві бути обраним або обирати,
— скаржиться переселенець з Криму Роман.
Під час повторного візиту до судді, вже з журналістами, служитель Феміди все ж дає другий шанс: оскаржити позов в Апеляційному суді, що на іншому кінці міста. На все про все у пари рівно година. Прибувши вчасно, виявили, що в суді дали невірну адресу. Шукати правильну часу вже не було. Щоб проголосувати 25 травня експерти радять переселенцям звертатися одразу у служби, які займаються реєстром виборців.
Більшість кримчан не зможуть проголосувати
Микола Подоляка, організатор з'їзду вимушених переселенців з Криму, зіштовхнувся з тією ж проблемою — у голосуванні йому відмовили. За його оцінками, близько 90% кримчан, не зможуть обирати. Хоча у окремих місцевих адміністраціях, розповідає переселенець, ставляться з розумінням.
Деякі громадяни, які звернулися до місцевої районної адміністрації, зокрема, я скажу, що по Солом'янської адміністрації дуже швидко і ефективно людей реєструють, без проблем. Дай їм здоров'я, хлопцям, які працюють в адміністрації. Є співробітництво і вони допомагали, реально,
— розповів переселенець з Криму Микола Подоляка
За оцінками Центрвиборчкому, на материковій частині зможуть віддати свій голос близько 6 тисяч кримчан. У ЦВК запевняють: держава зробила для цього все можливе.
У них був пріоритет, особливий статус порівняно з іншими, будь-якими іншими регіонами України, іншими областями. На відміну від будь-яких виборців, вони подавали заяви до органів ведення реєстру без будь-яких додаткових підтверджуючих документів, без будь-якої довідки,
— каже заступник голови ЦВК Андрій Магера
Відмова у праві обирати далеко не єдина проблема кримської родини у Києві. У міграційній службі без запиту держслужб Ялти не оформляють жодних виплат та грошової допомоги на дитину. Надсилаючи запит у кримські, тепер вже російські органи, українська держава, свідомо наражає людей та їхню власність на півострові на небезпеку з боку окупантів, впевнені переселенці.
Система вирішення проблем переселенців не працює, — ООН
Регіональний представник Управління Верховного комісара ООН у справах біженців Олдріх Андрисек погоджується: в Україні немає системи вирішення проблем переселенців, зокрема міграційною службою.
Як вимагати від людини, щоб вона дереєструвалася у Криму, коли міграційна служба, яка перейшла під контроль федеральної міграційної служби Росії, не бере навіть трубку, коли хтось звідси дзвонить. Документи там,
— розповідає регіональний представник УВКБ ООН Олдріх Андрисек.
Спроба залишитись українцями для Романа та Інни з Ялти практично провалилася. Втікачів від "Руского міра" Україна зустріла закритими дверима чиновницьких кабінетів. Родина пакує валізи. Повертатися тим важче, що вимушені були поїхати з рідної домівки саме через свою проукраїнську позицію, участь у мітингах. Як в Ялті, так і на Майдані. Сподіваються, що колись Крим повернеться до України, до того доведеться побути росіянами.