"Запоріжсталь": радянська гордість, збудована американцями

12 серпня 2017, 00:11
Читать новость на русском

Цей завод в усі часи був гордістю Радянського союзу. З моменту його відкриття у 1933 році, він тільки те й робив, що своїми показниками дивував Європу, а часом й навіть цілий світ.

Та у всій цій історії не менший подив викликало, як саме постав цей сталевий гігант, бо швидкість зведення нехарактерна навіть країни стаханівських темпів. Судіть самі.

У 1926 році з'являється проектний інститут ГІПРОМЕЗ. У 1930 році цей новачок тільки отримує завдання спроектувати надпотужний завод, а вже у 1933 році з печі виливається перша сталь. Звісно, Радянський союз мав багато світлих голів, але у тогочасних інженерів не було потрібного досвіду – тож останній привезуть з-за океану.

Читайте також: Микола та Марія Дюк – українці, які героїчно врятували Нобелівського лауреата

Головним проектним підрядником для Радянського союзу стала американська компанія Albert Kahn Associates. Це вони, до прикладу, спроектували завод для Генрі Форда. Повний пакет креслень для об’єкта компанія видавала за тиждень, а готова будівля зводилася за 5 місяців. Нечувана швидкість.

На той час у Штатах панувала велика депресія, промисловість стояла. Тож у Детройті радо взялись за замовлення від Кремля. А саме – спроектувати понад 500 будинків та заводів. І відповідний гонорар – 2 мільярди доларів.

Щоб дізнатись більше – дивіться випуск програми "Зроблено в Україні".