Зараз у Кремлі беруть на понт, — експерт про скасування знижки на газ

20 січня 2015, 20:01
Читать новость на русском

Президент Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар переконаний: заява голови "Газпрому" Олексія Міллера про те, що з 1 квітня Україна купуватиме газ за попередніми цінами – це лише спроба російської сторони використати газове питання, як важіль впливу на Україну.

Про те, чому анонсоване скасування "газової знижки" не матиме для нашої країни жодних наслідків, він розповів в інтерв’ю сайту Телеканалу новин "24".

Після заявленого "Газпромом" скасування знижки на газ, до якої ціни ми повертаємося?

Ні до якої ціни ми не повертаємося. Ця заява нічим це не завершиться, після неї все тільки розпочнеться. Вона цілком прогнозована ще з моменту, коли був підписаний так званий "зимовий пакет".

Він був підписаний саме на тих умовах, на яких наполягала Росія. Та сама знижка, яка знижкою по суті не є, вводиться через відомий механізм відміни експортного стодоларового мита. "Нафтогаз" заперечував проти цієї формули, але зрештою погодилися через певне головотяпство наших європейських партнерів.

Тому це цілком прогнозовано це використали як механізм впливу на Україну. Росія застосувала знижку у вигляді своєрідного, як вона вважає, пряника для України на зимовий період. А тепер цей пряник перетворюється на батіг. Росіяни позначили свою позицію з тим, щоби змусити нас піти на якісь фундаментальні поступки.

І, як Вам здається, Україна на них піде?

Думаю, що цього не буде. Ні на які переговори і поступки зараз з ними йти не потрібно. По-перше, зима в Європі тепла, газу в газосховищах залишається багато, більше ніж минулого року. По-друге, падіння цін на газ влітку на європейському ринку досягло рівня 190 доларів за тисячу кубів. Це ще було до того, як почалося падіння цін на нафту. Тому можна уявити, що буде цього року.

Якщо погода не готує Європі і нам потужні сюрпризи у найближчий місяць, то дефіциту газу на європейському ринку, на що зараз так сподівається "Газпром", не буде. Хіба що Росія сама створить дефіцит на ринку, надмірно скоротивши постачання. Але тоді це загрожує "Газпрому" серйозними проблемами. Йдеться не лише про судові позови до "Газпрома" через невиконання зобов’язань, а й про тотальне розвертання Європи від Росії, як від постачальника газу.

Кремль зараз розраховує потужно налякати європейців. Підхід там такий: "Ще трошки не долякали, ще трошки дотиснемо, пригрозимо Україні, а заодно Європі покажемо "Кузькіну мать", потім самі до нас приповзуть".

Здається, така поведінка Кремля трохи віддає панікерством…

Поки що я би так не сказав. Зараз у Кремлі беруть на понт. Паніка почнеться там потім. Вона вже існує у бізнес-колах, тому що підсумки "Газпрому" за минулий рік були дуже невтішними. Найбільшої втрати "Газпром" зазнав саме за рахунок дискримінації українського ринку своїми непродуманим діями. Зараз до цих проблем додадуться ще проблеми глобального зниження цін на нафту і газ. Тому "Газпром" втрачатиме і в обсягах, і в ціні. Єдине, що може цьому завадити – якщо вони підуть на радикальний крок відв’язки газових цін від нафтових. Але я не думаю, що це станеться.

Тобто, вже зараз ми можемо говорити про те, що Росія втрачає газовий важіль впливу на Європу?

Можемо. Але якісного перелому поки що не досягнуто. Я думаю, що це станеться у другій половині 2015 року. Найбільш масштабне падіння ціни на нафту стало відбуватись у четвертому кварталі 2014 – першому кварталі 2015 року. Поки що ця тенденція не виглядає як така, що досягла дна. Відповідно, з піврічним лагом газові ціни дадуться "Газпрому" в знаки у другій половині поточного року. І от тоді ситуація буде - й у ОАО, і у Росії в цілому - більш ніж проблемною. Поки що вони ще хорохоряться.

Повертаючись до питання знижки. Як має Україна реагувати на цю заяву?

Ігнорування – це теж є спосіб реакції.

Зараз Україні потрібно реально працювати з європейським партнерами над подальшим розширенням реверсних постачань. Ну і вирішувати фінансові питання, бо якщо "Нафтогаз" не матиме грошей, то ми н зможемо купити газ, звідки б він не був.