Засекречена база у Криму, звідки керували першим у Радянському Союзі місяцеходом

2 вересня 2015, 22:46
Читать новость на русском

Це зараз на базу в Криму може потрапити кожен, утім крім руїн тут більше нічого і не знайдеш. Наприкінці 50-х років саме це місце стало центром секретної місячної програми Радянського Союзу.

Кремлівська верхівка болісно сприйняла висадку Нейла Армстронга на місяць. Їх випередили. Доводиться відкинути всі ідеї щодо висадки космонавтів, розгортання там житлової станції й гордо заявити, що ніколи й не планували відсилати туди людину. Навіщо, якщо всю роботу може зробити надсучасний робот. В останньому не злукавили. Він у них справді був — "Місяцехід 1".

Улітку 1968 Корольов обрав місце для його випробувань. Це безлюдна територія за 20 км від Сімферополя. Тут же побудували й унікальний місяцедром, який повністю відтворював поверхню супутника: пухкий грунт, 54 кратери і 160 каменюк різних розмірів.

Незабаром обрали й екіпаж – 11 осіб. Кожен з них думав, що полетить на місяць. Справжнім розчаруванням стала звістка, що вони керуватимуть місяцеходом на відстані 400 тисяч кілометрів. Такі собі сидячі космонавти. 2 роки вони вчились управляти апаратом у Криму, а 17 листопада 1970 року їхня машинка опустилася на поверхню супутника Землі. Керував місяцеходом водій, допомагав штурман. При цьому швидкість машини не перевищувала й 2 км/год.

Здавалося, хіба там складно їздити? Проблема в тому, що відеотрансляції з Місяця не існувало, екіпаж отримував чорно-біле фото раз у 15-20 секунд. І доки воно надходило, місяцехід далі рухався, тож це зображення не зовсім відповідало дійсності. Звідси постійне напруження. Космонавти були обплутані датчиками, що контролювали їхній тиск, пульс.

Робочий день починався о 10 вечора і тривав до 7 ранку. Команда змінювалася що 2 години. Іноді дозволяли собі трошки розважитися. Напередодні Жіночого дня місяцехід намалював своїми колесами гігантську вісімку.

Усього машина пройшла по місяцю 10 кілометрів і передала на Землю 25 тисяч фото.

До речі під Сімферополем відбувалися випробування ще й марсохода й венерохода. А пізніше зі Шкільного керували роботою космічних кораблів "Союз" та відстежували єдиний політ радянського шатла "Буран".