Затишшя на Донбасі та заколот в "ДНР" — результат західних санкцій
Міжнародний експерт та політолог Олександр Палій в студії Телеканалу новин "24" розповів про те, що насправді означає затишшя на Донбасі, які наслідки матиме заколот у так званій "ДНР" та про те, які причини конфлікту між Саакашвілі та Яценюком.
Мирний тиждень на Донбасі
— Справа не в домовленостях, а в тому, що Росія виснажується. Тобто це технічне питання, а не дипломатичне. Виснажується економіка, санкції діють, тиск діє, і, до того ж, впливає можливість поставок зброї Україні з боку Заходу. І росіяни поступово починають розуміти, що Україна занадто міцний горішок задля того, щоб її розкусити, проковтнути і не вдавитися.
Якщо тиск з боку Заходу буде продовжуватися, а ми всередині країни не пересваримося і будемо міцно триматися одного курсу, якщо наша армія і надалі буде зміцнюватися, то тоді, швидше за все, буде шлях до миру. Але якщо ми порушимо ці умови, і дамо слабину, то, звичайно, Путін піде на цю слабину.
— Очевидно, що зараз Росія працює на те, щоб пересварити українців всередині держави. Це підтверджують нещодавні події в Києві. І вже зараз надзвичайно добре працює російська агентура всередині України. І саме через це будь-які моральні авторитети, які в нас з’являються, відразу ж стають задушеними. Тобто РФ намагається зневірити українців і зробити так, щоб у нас не було власних моральних авторитетів.
Переворот у "ДНР"
— Можна казати, що цей заколот у терористів нам на руку, тому що тут ми бачимо, як воює прислуга навколо Кремля. А зараз одна лінія перемагає іншу. І перемагає та, яка хоче, імовірніше за все, заморозити цю ситуацію на Донбасі. Знов таки, це пов'язано з економічними проблемами Росії і тим, що російські олігархи, які ці клани контролюють, не хочуть втрачати свої гроші.
— Якщо нинішній режим санкцій буде тривати, то десь через рік-півтора у Росії з'явиться величезна кількість застережень проти яких-небудь масштабних дій протии України.
Яценюк VS Саакашвілі
— Можливо, така ситуація пов’язана зі зміною прем’єр-міністра у майбутньому. Не на Саакашвілі, а на когось іншого. Але це можливо.
Та варто визнати, що критика з боку Саакашвілі вбільшою мірою виправдана. І з цим важко не погодитися. Ось наприклад сфера дерегуляції: у кожного міністерства є купа необов'язкових функцій де сидять, умовно кажучи, зайві чиновники і збирають хабарі. А потім ці хабарі передають наверх. І вже давно це потрібно було прибрати – тобто максимально звузити можливості держави у сфері регулювання.
— Чому це не робиться – чиновникам не подобається скасовувати власні повноваження. Тому це мало б робитися волею прем'єр-міністра, але чомусь не робиться і через це він вже заслуговує на критику. По-друге – раніше за кожним з таких зайвих чиновників стояли олігархи і всі разом "доїли" країну і, фактично, грабували народ.
— Тому я не можу сказати, що Саакашвілі стовідсотково правий у відносинах Яценюка і олігархів. Тобто, я думаю, що він не стільки підтримує олігархів, скільки мириться з ними. Тобто Яценюк псевдокамікадзе.
— Я вважаю, що Саакашвілі відчуває, що йому не дають повноважень для вирішення певних проблем на Одещщині. До того ж варто згадати, з якою швидкістю і рішучістю приймались рішення і робились реальні справи у Грузії часів Саакашвілі. Саме таких якостей нам не вистачає для проведення реальних реформ.
Більше — дивіться в інтерв'ю.