Згадати все. Як в Україні зароджувався інтернет

4 квітня 2017, 00:44
Читать новость на русском

Звук під’єднання до мережі наприкінці 90-х років чули лише обрані – перші домашні інтернет-користувачі. Елітна частина суспільства, що мала доступ до чогось такого маловідомого, але дуже спокусливого.

Приблизно 20 років тому інтернет був не надто схожий на те, чим щодня користується кожен із нас. Картинки вантажились стільки ж часу, як нині фільм. Втім, не було кращого варіанту проведення ночі, ніж як засісти у чаті, а найкрасивіші квіти були з логотипа месенджера ICQ.

Собачку з дискеткою в зубах і з кличкою Fido впізнає не кожен. Його господарем був американець Томас Дженінгс, засновник мережі fidonet – такого собі праінтернету, який у 90-х став доступним і в Україні.

Fidonet працював через телефонну лінію. Обмін даними зазвичай відбувався раз на добу. У мережі можна було листуватись або залишати повідомлення у чомусь схожому на нинішній форум. Як це не дивно, але саме у fidonet ще на початку 90-х з'явилося поняття бану – коли можуть відключити за порушення правил.

В Україні домашній інтернет почав з'являтися з кінця 90-х і дозволити собі таке міг далеко не кожен. Попри дороговизну – діалап був квитком в абсолютно незвіданий світ інтернету. Такою собі казкою. Та не так вже і просто було поринути в інтернет, спочатку треба було додзвонитись зі свого комп'ютера на той магічний номер, де його "роздавали". Саме бабусі у наших квартирах найбільше не любили діалапні звуки, бо ж підключення інтернету значило для них лише одне – телефонна лінія зайнята!

Сімейні і сусідські скандали були пов’язані в основному з інтернетом. Ти хочеш посидіти в інтернеті, а мамі потрібно подзвонити,
– розповіла свідок епохи Оля Мигаль.

Трафік годилося економити. Бо ж дорого. Тому часто при вході на якийсь сайт, коли текст завантажився, а картинки ще ні, завантаження примусово зупиняли. Важко навіть уявити, як люди виживали без перших сайтів. У них не було ні красивої графіки, ні фотографій, зате стільки різної цікавої інформації на всі теми. Пошуковиків ще не було і, щоб потрапити на певний сайт, потрібно було знайти точну інтернет-адресу.

Читайте також: Згадати все. Як в Україні з’явилися перші мобільники

Постійні відвідувачі чатів впізнавали одне одного за ніками і навіть домовлялися перевести своє спілкування у реальність. І тоді могло настати гірке розчарування, бо за ніком "СуперЛегінь21" виявлявся зовсім не той, кого уявляли.

Інтернет виявився дуже зручним інструментом для знайомств. Швидкість збільшувалася, сайти все красивішали, з'явилися зручні месенджери як от легендарне ICQ і цілі розважальні портали, що об’єднували у собі і чати, і форуми, і навіть щось схоже на нинішній Facebook.

Та навіть найкрутішим мачо приходив ICQ-спам, так звані листи щастя, автори яких обіцяли. наприклад, зміну кольору квіточки у золотий, якщо повідомлення переслати 10 друзям. Особливо набридливим спамерам могли відповісти грубо, використовуючи справжній інтернет-сленг.

Як українці поступово вивчали простори всесвітньої павутини – дивіться у випуску програми "Згадати все".