Зламані паркани, бійки та обіцянки - результати бунтівного українського тижня
Протестні настрої народу все більше концентруються навколо владних будівель столиці. Поки що всі результати мітингів пільговиків - це зламаний паркан та постраждалі “беркутівці”.
“Сотні афганців, чорнобильців та підприємців спокійними мітингами не обмежились. Намагаючись пробратись поближче до влади, паркан навколо Верховної Ради вже вдруге за тиждень мітингуючі зламали”, - каже журналіст Катерина Лисенко.
Чорнобильці протестували три дні поспіль проти обмеження пільг. Ці виплати їм гарантує Закон про соціальний захист чорнобильців, що був ухвалений ще 15 років тому - на десяту річницю катастрофи. За ним ті, хто отримав інвалідність через аварію на сумнозвісній АЕС, мають отримувати державну пенсію від 4800 до 8000 гривень. Тим часом, переважна більшість отримує на руки в 1000 до 2000.
Деякі із чорнобильців відстояли право на законні пільги у судах. Та коштів все одно не отримують - Кабмін розіслав до відділень пенсійному фонду лист з вимогою не виконувати ні закон, ні судові рішення.
У Кабміні порахували - суди вже надто розщедрились. Переконаний в цьому і Президент країни Віктор Янукович.
“Зараз прийшли ламати паркани ті, хто отримав, за рішеннями судів, пенсію в розмірі 30 тисяч гривень. Тому що треба - зірвати фінансову стабільність в Україні, зірвати політичну стабільність, починати виходити всім на вулиці з вилами і ділити все, що є”, - сказав Президент України Віктор Янукович.
Сергій Тігіпко сам збирається судитися з чорнобильцями - через їхні захмарні пільги.
“Я ніколи, як міністр соціальної політики, не погоджуюсь і не буду погоджуватись із такими рішеннями. Ми будемо апелювати до судів, ми будемо розбиратися, тому що, я вважаю, це чиста корупція, чиста корупція в судових органах, які дозволяють собі при середній пенсії по Україні 1205 гривень отакі рішення”, - обурився міністр соціальної політики Сергій Тігіпко.
Чорнобильці крутять пальцем біля скроні. Про супер-пенсії, про які ведуть мову Президент з віце-прем’єром ніколи навіть не чули.
“Я стою тут тільки для того, щоб нам залишили пільги. Я ліквідатор ЧАЕС, але ж я отримую 1300 пенсії, хоча Янукович вчора по телебаченню сказав, що ми, ліквідатори, по 30000 отримуємо, навіть ті, що були під реакторами, і ті такої суми не отримують”, - каже чорнобилець Галина.
“Дуже хотіли в очі йому подивитися, Азарову, він дуже гарно розмовляє, так гарно розказує, як економіка росте, але ми цього не відчуваємо”, - сказала чорнобилець Ніна.
Уряд на поступки, начебто, пішов. Пообіцяли з кожним розбиратися окремо і листів до пенсійного фонду з вказівками не платити більше не слати. Але і вказівок виплачувати кошти - давати ніхто не обіцяє. Хіба що підвищать пенсії з наступного року.
“Не менш як на 25%, порівняно з 2011 роком, збільшення основного розміру інвалідам. В середньому розмір пенсії 2326 гривень - у інвалідів першої, другої, третьої групи, виходимо на 2907 гривень. Ми хотіли би більше закласти, але, на жаль, сьогодні ми цього зробити не можемо, просто у нас не вистачає грошей”, - сказав Тігіпко.
Ще одна поступка - від парламентарів. Розгляд скандального урядового законопроекту, який позбавляє держпідтримки 16 категорій пільговиків поки не розглядатимуть.
“Мені хотілося б, щоб у нас був обопільний рух. І якщо ми йдемо назустріч людям, щоб принаймні вони це оцінювали відповідним чином, і не підмінялися одні поняття іншими поняттями”, - сказав лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.
“То - домовленості між верхівкою чорнобильців, яка кормиться з цього. А прості чорнобильці - справжні ліквідатори, ті, хто постраждав, з зон виселення - вони не так багато й мають, в них пенсія трохи більша за тисячу, мали надбавочку у 115 гривень на харчування та лікування. От цю надбавку забирають зараз”, - зазначив народний депутат, "БЮТ-Батьківщина" Андрій Павловський.
Бійки з “Беркутом” під Радою та зламані паркани - політичне замовлення. Так оцінили події у провладній партії. Міністерство внутрішніх справ вже шукає порушників.
“Попередньо можемо кваліфікувати дії, які були біля Верховної Ради, як хуліганські прояви та групові порушення громадського порядку, але це попередньо. Зараз матеріали, які зібрані під час фіксування даних подій, вивчаються слідчими”, - доповів начальник Департаменту охорони громадського порядку МВС України Віктор Ратушняк.
В чорнобильських акціях дійсно є політичний підтекст - не сумніваються експерти. Але спровоковані вони, насамперед, невиконанням самою державою обіцяного громадянам.
“Якщо економічні вимоги не виконуються, завжди є політичні. Чому - якщо уряд не дає собі ради із завданням, зазвичай, вимагають його відставки, а це вже політичні речі. В Україні постійно проходять вибори, коли обирають ту чи іншу владу - то є певна зона тиші, бо народ сподівається, що влада почне виконувати дані на виборах обіцянки. Чим ближче наступні вибори - тим активніші незадоволені”, - сказав політтехнолог Сергій Гайдай.
Політтехнологи прогнозують - акцій протесту - як народних, так і замовних - слід чекати й надалі. Прогнози підтримуються обіцянками невдоволених. Вже 7 листопада ті ж чорнобильці і афганці обіцяють владі "влаштувати другу Грецію".