Зрада в АТО: прикордонники за гроші пускають бойовиків в Україну
У мирний час на Сході України процвітала контрабанда продовольчих товарів і палива. З початком російської агресії "такса" за перетин кордону зросла.
"Такса" за перетин кордону
Вартові східних кордонів у "спокійні часи" "спеціалізувалися" на контрабанді продовольчих товарів і палива. За інформацією з наших джерел, кожна зміна прикордонників мала щомісяця здавати "на верх" близько 20 тисяч доларів.
Часи змінилися, але звичка брати хабарі залишилася. З початком російської агресії на Сході України "такса" за перетин кордону навіть зросла. Адже на Донбас з Росії відтепер потрапляло не тільки пальне, а й російські бойовики та зброя.
Пропуск вантажівки коштував від 10 тисяч доларів,
— каже нардеп, керівник групи "Інформаційний спротив" Дмитро Тимчук.
Правда чи "провокація"?
Джерела повідомляють: військова контррозвідка перехопила розмову начальників відділів ДПС, які домовлялися брати 500 доларів за кожного бойовика та 15 тисяч — за вантажівку. Але цю інформацію та інші викривальні факти тодішнє керівництво Держприкордонслужби назвало "провокацією".
"Закликаю всіх патріотів нашої держави бути об'єктивними в оцінці того, що відбувається. А критику та провокації лишити на совісті російської інформаційної війни та диверсій", — наголосив екс-голова ДПСУ Микола Литвин.
"Фіктивний" кордон з Росією
Микола Литвин, брат колишнього спікера Ради Володимира Литвина, 13 років поспіль очолював Держприкордонслужбу. Весь цей час межі України з Росією існували лише на папері: перший прикордонний стовпчик з'явився лише 3 роки тому, а демаркацію не провели й досі.
Поспішати з чітким визначенням східної межі України було просто невигідно. Цікаво, що навіть анексія Криму не змусила Україну посилити кордон з Росією.
У відділі Держприкордонслужби майже 100 працівників, половина з них — обслуговуючий персонал. Одна з "чорних дір" російсько-українського кордону — селище Мілове, що на Луганщині. Роздільна смуга тут проходить вулицями, дворами та городами біля приватних будинків.
"Очільник" корупції на кордоні
За словами прикордонників, контрабанду у східному напрямку контролював заступник начальника регіонального управління ДПСУ генерал-майор Юрій Зюзько, який є довіреною особою генерал-лейтенанта Ігоря Ринькова.
За інформацією з наших джерел, заступник екс-голови ДПСУ Риньков — головна постать у корупційній системі Миколи Литвина, адже він контролював весь тіньовий обіг фінансів. У минулому Риньков — підполковник запасу. Як стверджують поінформовані джерела, його звільнили зі Збройних сил України за дискредитацію офіцерського звання.
Ринькову закидають участь у контрабандних схемах під час виводу радянських військ із Німеччини. У Держприкордонслужбу його привів особисто Микола Литвин. Саме тут Риньков упевнено і швидко "доріс" до звання генерал-лейтенанта.
Основний вид контрабанди
Зі зміною ситуації на кордонах Луганщини та Донеччини змінилися і контрабандні схеми. Вони перемістилися на ділянки Сумського прикордонного загону. Саме генерал-майор Юрій Зюзько лобіював призначення сюди свого вірного друга — В’ячеслава Білецького. Останній отримав посаду начальника оперативно-розшукового відділу Сумського загону.
Тут найчастіше "грішать" незаконним ввезенням м'яса до Російської Федерації. Наприкінці 2014 року на прикордонних ділянках "Краснопілля" та "Середино-Буда" щомісяця переміщали близько 4000 тонн м'яса. Прикордонники отримували 60 доларів з однієї тонни. Щомісяця тільки з контрабанди м'яса вони клали до кишені близько 240 тисяч доларів.
Експерти кажуть, що протягом останніх місяцівза нового голови Держприкордонслужби Віктора Назаренка ситуація кардинально не змінилася. Війна не заважає чиновникам ДПСУ заробляти на східному кордоні.
Частина східного кордону вже не "працює" на чиновників Держприкордонслужби. Та навіть в умовах війни заробляти менше на облюбованих ділянках ніхто не хоче.
Як відомо, на Сумській митниці створено злочинну вертикальну схему вимагання грошей від своїх підлеглих у пунктах пропуску. Зокрема, працівники пунктів пропуску кожного разу після несення служби у зміні передають начальнику поста та зміни певну суму грошей. Ці кошти працівники митниці вимагають у пасажирів поїздів міжнародного сполучення та у громадян, які проходять прикордонний та митний контроль.
Ринькова звільнили, а Зюзька нагородили
Торік ветерани прикордонної служби надіслали лист з інформацією про корупцію на кордоні Президентові України. Генерал-лейтенант Ігор Риньков після виклику до Генпрокуратури раптово "захворів" і планував покинути лави ДПСУ за станом здоров'я. Але сталося не так, як гадалося, його звільнено Указом Президента без зазначення причин.
Діяльність генерал-майора Зюзька "прискіпливо" вивчала Держприкордонслужба і, цитуємо: "за особисту мужність, героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та високий професіоналізм" нагородила його орденом та перевела на роботу до Південного регіонального управління ДПСУ.
Довірена особа Зюзька — В’ячеслав Білецький також продовжує працювати у ДПСУ. Тепер він ділиться "досвідом" зі студентами Хмельницької Національної Академії прикордонної служби.