Зустріч президентів
Президенти України та США Петро Порошенко і Дональд Трамп уперше провели особисту зустріч у Білому домі. Причому, насправді це ще спірне питання, кому ця зустріч була потрібна більше. Що ж сталося такого з Трампом, що він сам пришвидшив переговори з Україною?
В американській столиці наразі гаряче. І в буквальному, і в переносному сенсі. Літня спека у Вашингтоні справляє враження, що ви опинилися десь у Бангкоку або Ханої. Традиційно червень – останній активний місяць для американських сенаторів та конгресменів. І тому всі важливі справи перед закриттям політичного сезону відбуваються саме зараз.
Протягом одного тижня у Вашингтоні побували спікер Верховної Ради Андрій Парубій та президент Петро Порошенко. Перший став свідком прийняття Сенатом 97 голосів зі 100 можливих нового важливого пакету антиросійських санкцій. Американскі сенатори завдали ще одного відчутного удару по економіці Росії, обравши ціллю банківській та нафтогазовий сектор.
Відтепер, коли закон схвалить Палата представників та підпише президент Трамп, можливості отримати життєвоважливі кредити для росіян стане ще складніше. Наскільки це болісна втрата для Кремля, засвідчила традиційна істерична реакція російського МЗС, який похапцем почав скасовувати вже заплановані зустрічі між Москвою та Вашингтоном.
Читайте також: Як у Кремлі відреагували на бажання України стати членом НАТО
Рішення Сенату також частина нової "гарячої" фази протистояння між законодавчим органом та президентом Дональдом Трампом, який все більше втягується у міжнародний скандал, що триває від минулих виборів. Трампа та його оточення підозрюють у надто близьких стосунках з послом РФ у Сполучених Штатах Сергієм Кісляком. Між іншим, етнічним українцем за походженням. За це вже поплатився відставкою найближчий радник президента Майкл Флінн.
Тому зустріч з українським президентом була потрібна не меншою мірою і для самого Трампа, що шукає шляхи відмитися від "Рашагейту". Делегація України була удостоєна можливості бути прийнятою в Овальному кабінеті Білого дому, що є ознакою найвищого схвалення з боку американців.
Зустріч Порошенка і Трампа // Getty Images
У практичному сенсі було досягнуто домовленності про розширення співробітництва у військово-техічній сфері. У Пентагоні давно лобіюють надання українським збройним силам легкого летального озброєння для захисту країни від російської агресії.
Зараз для цього з’явилися найбільш сприятливі обставини. Ніколи з часів завершення Холодної війни ставлення до Росії не було таким ворожим. Причому у війну втягнутий увесь американський істеблішмент. І навіть якби Дональд Трамп і прагнув дещо покращити відносини з Кремлем, йому це зараз ніхто не дозволить. У відносинах з Україною все стає з кожним днем краще.
Читайте також: "Картковий будинок" у виконанні Дональда Трампа
Заради справедливості, американська сторона висловлює незадоволення ходом подолання корупції, якістю державної служби та популізмом укранських політиків. Проте у даному випадку Дядя Сем, як ще прийнято називати офіційний Вашингтон, залишається послідовним. Україна важлива для захисту американських союзників в Європі і тому буде отримувати потрібну допомогу в обмін на реформи. Головне, аби вони були корисними для самих українців.