Звідки Ляшко бере мільйони і як витрачає: журналістське розслідування
Як народний депутат України від "Радикальної партії" Олег Ляшко заробляє мільйони і звідки бере кошти на елітні маєтки.
За останній рік Ляшко із дружиною придбали нерухомості приблизно на 20 мільйонів гривень, йдеться у розслідуванні Надії Бурдєй "Рятівник" Ляшко" для "Наші гроші з Денисом Бігусом".
На початку 2016 року цивільна дружина Олега Ляшка – Росіта Сайранен придбала у Києві земельну ділянку на 600 квадратних метрів для сільського господарства. Але на ділянці вже збудований двоповерховий будинок на 300 квадратних метрів. Цього будинку немає в е-декларації нардепа.
Цивільна дружина нардепа ніколи не мала і немає власного бізнесу. Лише 10 років тому керувала компанією "Консу Київ", яка надавала юридичні та нотаріальні послуги. До цього працювала менеджером у клубі гральних автоматів, де й познайомилась з майбутнім чоловіком.
В цьому році Ляшко купив і собі маєток площею 550 квадратних метрів і ще дві земельні ділянки, площею 0,6 гектара в Кончі-Заспі. Вартість покупки – 15 мільйонів гривень. Журналістам Ляшко сказав, що купив його в кредит. Але в декларації, в витягу нерухомості, дані про кредит відсутні.
За декларацією в нардепа 2 авто: Mercedes S 550 і Land Cruiser. Втім, це не найкращі екземпляри в автопарку нардепа.
Журналісти програми "Наші гроші з Денисом Бігусом" зафіксували, як зранку із двору Олега Ляшка виїжджає броньований Cadillac Escaladе. Такого автомобіля у декларації нардепа немає, однак раніше Ляшка вже неодноразово фіксували на цій автівці біля ВРУ.
Офіційно авто записано на радника Ляшка – Олександра Гулака. Він є членом "Радикальної партії" й навіть у 2014 році балотувався у народні депутати та не пройшов. У заяві до ЦВК чоловік не вказав місце роботи, лише зазначив, що тимчасово не працює.
Звідки?
За даними декларації відомо, що нардеп продав нерухомість "Асфа Лайн", зареєстрованій на його малій батьківщині – в Чернігівській області. Це двоповерхова споруда в центрі Прилук. Але в ній і далі розміщується регіональний офіс Радикальної партії.
Але компанія "Асфа Лайн", яка продавала приватну власність нардепа, сама ще платить Ляшку 2 мільйони гривень. Фірма пов’язана із головою Чернігівського осередку "Радикальної партії", депутатом Чернігівської обласної ради, екс-заступником голови ДСНС – Олегом Авер’яновим.
У 2007 році ФДМУ оголосив про плани приватизувати державний завод. Вже на той момент, за інформацією фонду держмайна, підприємством цікавились інвестори. Але до прозорого конкурсу завод не протримався.
Вже у 2008 році за заявою кредиторів через смішний, порівняно з вартістю підприємства, борг в 20 млн грн – суд почав процедуру банкрутства заводу. Його майно розподіляють між кількома компаніями, зокрема пов'язаними з Авер`яновим.
Тоді ж на завод вперше приїжджає і Олег Ляшко. І обіцяє світле майбутнє, зарплати і пенсії.
У 2009 році, за рік після банкрутства держпідприємства, ДСНС переводить на рахунок приватної фірми з однойменною назвою "Завод Пожспецмаш", яким керує Авер’янов, 263 млн грн. За поставки пожежної техніки.
Однак виробництва у приватного "Заводу" – немає. Фірма просто переводить гроші на іншу товку з подібною назвою – "Виробниче підприємство "Пожспецмаш", співзасновником якого була теща Олега Авер’янова.
Фірма тещі через ланцюжок фіктивних компаній, закуповує російські автівки. 2011 року податкова встановить – доки автомобілі їхали по ланцюжку фірм, їх вартість зросла вдвічі.
Після тендерної оборудки обидва приватні "Пожспецмаші" – ліквідовують. Натомість на виробничих потужностях колишнього держзаводу з'являється компанія “ПК "Пожмашина". Власник приватної фірми - кіпрська компанія - "Ідехус Лімітед”, формальний кінцевий бенефіціар – член "Радикальної партії" – Олександр Борщ.
Однак за словами екс-дружини Олега Авер’янова – Євгенії, компанія "ПК "Пожмашина" – фактично знаходиться у власності Авер’янова. А офіційний бенефіціар Борщ – давній товариш та кум подружжя.
У 2015 році екс-голова ДСНС Сергій Бочковський заявляє про тиск на нього Олега Ляшка з метою "вибити" перемогу на тендері ДСНС для "Пожмашини". Після кадрових ротацій, пов'язаних із арештом і звільненням Бочковського, Авер'янов отримує крісло заступника голови ДСНС.
Тендер на пожежні машини на 92 мільйони проводять невдовзі після призначення. ДСНС відхиляє усі пропозиції, окрім "Пожмашини" та "Ман трак енд бас Юкрейн". Виграло останнє.
Однак слідство встановило, що Авер’янов у ролі замголови ДСНС вступив у змову з комерційними директорами німецького представництва: після перемоги німців, дві третини виграшу вони перераховують "Пожмашині". Далі ці гроші йдуть на фірму ТОВ "Торгівельно-промислова компанія Альянс-Агро" з офісом у квартирі Авер’янова.
Досудове розслідування триває і досі. Але це не заважає компанії і далі перемагати на державних тендерах.
У 2016 році, незважаючи на поточні кримінальні провадження, фірма отримала ще понад 400 мільйонів гривень за поставку пожежної техніки. Ці гроші потрапили до бюджету не без участі радикально налаштованого Олега Ляшка.
Наприкінці 2015 року фракція "Радикальної партії" відмовлялась голосувати за "корупційний бюджет", аж доки до нього не включили сотні ці самі 400 мільйонів на закупівлю пожежної техніки. Після успішної участі у тендері – Олег Ляшко та Олег Авер’янов із букетами троянд їдуть святкувати перемогу на завод, до якого ніби не мають відношення.
Протягом року після закупівлі, Ляшко витратить на нерухомість 20 мільйонів гривень.