100 днів уряду: чи виправдовується кредит народної довіри

14 березня 2015, 22:16
Читать новость на русском

Верховна рада та Кабінет міністрів відзвітували про свої 100 днів роботи. Переконують українців у повному симбіозі: мовляв прогресивні закони ухвалені під куполом вже дали зелене світло урядовим реформам.

Звіти можновладців

Щоправда помітними ці зміни для українців стануть, якщо вони ще трохи потерплять, запевнив Арсеній Яценюк. Його найбільш інтернаціональна команда міністрів за всю історію України вже четвертий місяць намагається "вирулити" з непростої економічної ситуації. Реактивний двигун української фінансової системи Наталя Яресько, як її називає прем`єр, каже усе, що планувала – зробила.

Базу для зростання економіки обіцяє забезпечити і профільний міністр Айварас Абромавичус. Він очікує, що це станеться вже наступного року. Зокрема, пообіцяв спростити умови ведення бізнесу.

А от міністр оборони, який в уряді за квотою Президента, розповів про збільшення збройних сил України до 250 тисяч, про успішну мобілізацію, про те, що військові всім забезпечені. В той час як бійці на передовій часто скаржаться на стару та поламану техніку, борги із зарплати, проблеми з оформленням документів учасника АТО.

У надії на тісне спілкування прийшли більше сотні журналістів. Але формат обмежили відразу: година на короткі звіти усіх 18 міністрів і без права на запитання. Прем'єр говорив найдовше і не без пафосу. Укотре пообіцяв засудити Росію за Крим, конфіскувати кошти з рахунків оточення Януковича і не повторювати помилок Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко. І додає, намічені реформи стануть поперек горла усім іх критиканам.

Реальні результати

Як не парадоксально, але тема війни на Донбасі та економіка були не першими. Спочатку постали питання про зміни в культурному житті України. Пов'язаний такий вибір з тим, що за культурне міністерство відповідає віце-прем'єр В'ячеслав Кириленко. Тож за статусом йому дали слово на початку. Заборону російських серіалів він бачить благодатним ґрунтом для розвитку вітчизняного кіно.

У парламенті ж протягом перших своїх днів найбільш помітними рухами були бійки. І сварки впереміш із демагогією.

Але зрештою майже 800 законів - ухвалили, каже спікер Володимир Гройсман. Вцілому роботу коаліції, в якій конституційна більшість депутатів, оцінює ефективно. А от коли депутати та судді позбудуться імунітету, спікер прогнозувати не береться. Зараз відповідний законопроект лежить у Конституційному суді та Венеціанській комісії. Що стосується суддів – то позбавляти їх недоторканості будуть тільки після подання від ГПУ. Поки що імунітету позбулися тільки одіозні Царевич, Вовк та Кицюк, знані за справами євромайдану та колишніх опозиціонерів.

Оцінка пересічних українців поки тверда трійка. Мовляв, поки реформи на собі не відчують – вищого балу не поставлять. Проте готові затягти паски, якщо це матиме обіцяний результат.

Оцінка експертів

Експерти урядові та парламентські звіти оцінюють на тверду четвірку за п'ятибальною шкалою. А все тому, що заплановані у коаліційній угоді закони проходили крізь гарячі і затяжні дискусії.

Обговорення доповідей голови НБУ, не кажучи вже Міністра фінансів Наталю Яресько, перетворюється на ток-шоу, хард-толк, у найкращому розумінні цього слова. Чи є це поганим. Це нормальна практика. У парламентах Британії, Шотландії я й не таке бачив: там і плюються, і кусаються,
— коментує політолог.

Це в принципі добре, порівнюючи з голосуванням попередників, коли кнопки тиснули за помахом руки покійного Чечетова.