19 серпня 1991 року розпочалась спроба перевороту у СРСР

19 серпня 2011, 19:30
Читать новость на русском

19 серпня два десятиліття тому москвичі почули за вікнами гуркіт: повз їхні домівки проїжджала бронетехніка.

Танки на вулицях Білокам'яної стали ознакою того, що в "перебудові" Горбачова новостворений Державний комітет з надзвичайного стану спробував поставити крапку.

"Я зрозумів, що відбувається щось надзвичайне, коли нас підняли по тривозі і наказали рухатись до Москви. Я зрозумів, що відбувається якась дурість. Я вирішив усе з’ясувати. Що відбувалось? А нас просто дезінформували", - каже командир танка Сергій Євдокимов.

Серпневий путч відбувався під музикуЧайковського, адже поки по союзній столиці роз'їжджала бронетехніка, більшість населення перебувала в інформаційному вакуумі: по телебаченню показували лише балет "Лебедине озеро".

ГКЧП - саме так російською звучить абревіатура заколотників – спробував взяти під контроль владу у країні та зірвати підписання договору про створення Союзу суверенних держав. Президента Горбачова ізолювали та повідомили, що він не може виконувати свої обов'язки через поганий стан здоров'я.

"ГКЧП насправді прагнув одного: захистити Конституцію СРСР і скликати референдум, на якому б люди сказали, чи варто зберігати Союз. Коли розпад Союзу був неминучим, вищі ешелони влади - Єльцин, Горбачов - просто зрадили весь народ", - каже учасник путчу Віталій Стародубцев.

Діяльність путчистів на чолі з Геннадієм Янаєвим збурила багатонаціональнийРадянський Союз. Президент Російської частини СРСР Борис Єльцин закликав опиратись путчистам. Єльцина почули.

Чотири дні - саме стільки знадобилось спробі перевороту для того, щоб провалитись. 22 серпня більшість членів Державного комітету з надзвичайного стану було заарештовано. Президент Горбачов з сім'єю повернувся до Москви - якій залишилось лише кілька днів прожити у статусі столиці Радянського Союзу.