УКР РУС
13 серпня 2024, 12:02
2

В Україні пришвидшилась інфляція: як зміняться ціни у найближчий час

Основні тези
  • Споживча інфляція в Україні продовжила зростати у липні, досягнувши 5,4% у річному вимірі.
  • Ціни на оброблені продукти харчування зросли швидше за очікування, впливом вищих витрат на енергію та зберігання продукції.
  • Спеціалісти НБУ прогнозують подальше прискорення інфляції в наступні місяці через збільшення витрат бізнесу на оплату праці, електроенергію та девальвацію гривні в минулі місяці.

Як і очікували експерти, споживча інфляція продовжила зростати у липні. Це спричинене тим, що чинники, які утримували її на низькому рівні у першій половині 2024 року, вичерпались.

Як інфляція вплине на ціни

Держстат повідомляє, що у липні інфляція в річному вимірі пришвидшилася до 5,4% з 4,8% у червні. У місячному вимірі ціни не змінилися.

Читайте також Ціна яєць в магазині: чи змінились вона за місяць й чого чекати далі

Темпи зростання цін були дещо нижчими за траєкторію прогнозу НБУ за липень. Передусім це зумовлено стриманішим впливом спекотної погоди на ціни сирих продуктів харчування, йдеться в повідомленні. Натомість фундаментальний інфляційний тиск очікувано посилився. Показник базової інфляції в липні зріс до 5,7% з 5,0% у червні.

Така динаміка випереджала траєкторію липневого прогнозу НБУ. Вона зумовлена насамперед швидшим здорожчанням оброблених продуктів харчування під впливом вищих витрат на енергію, зберігання продукції та оплату праці. Підтримували ціновий тиск і ефекти перенесення від послаблення обмінного курсу гривні,
– йдеться у повідомленні НБУ.

Спеціалісти НБУ прогнозують, що у наступні місяці очікується подальше прискорення інфляції передусім через збільшення витрат бізнесу на оплату праці та електроенергію, підвищення акцизів та ефекти перенесення девальвації гривні в попередні місяці.

Важливо. Водночас в НБУ повідомляють, що інфляція залишатиметься помірною у 2024 році. Цьому сприятимуть заходи НБУ із захисту гривневих доходів і заощаджень населення від інфляції та забезпечення стійкості валютного ринку.