УКР РУС
28 листопада 2024, 08:00
2

Як визнати, що заповіт на землю є недійсним

Основні тези
  • Заповіт може бути визнаний недійсним у судовому порядку через шахрайство, обман або якщо його укладено без дотримання вимог.
  • Недійсним може бути визнаний як весь заповіт, так і його частина, а судовий позов можуть подати особи, права яких порушено заповітом.
  • Особами, які можуть оскаржити заповіт, є спадкоємці з обов'язковою часткою, спадкоємці за законом, спадкоємці за іншим заповітом або особи, на користь яких було зроблено заповідальне розпорядження.
  • Право на пред'явлення позову про недійсність заповіту виникає лише після смерті заповідача.

Спадкування землі може здійснюватися за законом і за заповітом – особистим розпорядженням фізичної особи на випадок своєї смерті. Однак часто шахраї обманюють літніх людей, змушуючи написати заповіт на їх користь, позбавляючи законних спадкоємців права на спадщину.

Як визнати заповіт недійсним

У випадку шахрайства, обману та інших випадках визнання заповіту недійсним здійснюється в судовому порядку, повідомляє 24 Канал із посиланням на "Земельний фонд України". Недійсності заповіту присвячена стаття 1257 Цивільного кодексу України, яка стосується нікчемних та оспорюваних заповітів.

Читайте також Яка вартість переоформлення земельного паю у листопаді 2024 року

Що таке нікчемний та оспорюваний заповіти

Нікчемний заповіт – заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення.
Оспорюваний заповіт – за позовом зацікавленої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.

Зверніть увагу! Недійсним може бути визнаний як весь заповіт, так і його частина (окреме розпорядження), при цьому недійсність окремого розпорядження заповіту не має наслідком недійсності всього заповіту. Визнати заповіт недійсним можливо лише через суд, подавши позовну заяву до районного суду за місцем відкриття спадщини (смерті заповідача).

Звернутися до суду з позовом про визнання недійсним заповіту може лише особа, права та інтереси якої порушено заповітом.

Такими особами можуть бути:

  • спадкоємці з обов'язковою часткою відповідно до вимог статті 1241 Цивільного кодексу України;
  • спадкоємці за законом, які у разі відсутності заповіту отримали б у спадок майно;
  • спадкоємці за іншим заповітом (якщо спадкодавець склав декілька заповітів);
  • особа, на користь якої було зроблено заповідальне розпорядження.

Право на пред'явлення позову про недійсність заповіту виникає лише після смерті заповідача.