Активісти не залучають експертів та маніпулюють при розробці антитютюнових законопроєктів

27 січня 2022, 14:11
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

"Коментарі"

Антитютюнові активісти з ГО "Життя" маніпулюють європейськими нормами та вимогами, вимагаючи включити до законопроєктів норми, не передбачені ЄС та ВООЗ.

Про це йдеться в статті на сайті "Коментарі". Журналісти відзначають, що тютюнова галузь одна з небагатьох, регулюванням якої займаються непрофесіонали, а антитютюнові активісти часто ігнорують експертну думку

Антитютюнові активісти часто ігнорують експертну думку учасників ринку, тому пропоновані новації в результаті не приймають на законодавчому рівні або приймають в урізаному вигляді.

Один із прикладів, який наводять автори матеріалу, – антитютюновий проект закону № 4358, який кілька років у тому чи іншому вигляді просував Центр громадського представництва "Життя". Документ був прийнятий парламентом минулого року, а на початку цього року його підписав президент.

Ряд заборон, що були впроваджені цим законом (наприклад, на рекламу електронних сигарет і їх куріння в публічних місцях), можна було прийняти в парламенті без зусиль громадських лобістів. При цьому активісти вносять до законопроектів норми, яких немає в європейському законодавстві, зокрема, в профільній антитютюновій Директиві 2014/40/ЄС.

Наприклад, в перших редакціях законопроекту пропонувалося заборонити видиме розміщення сигарет на вітринах торгової точки і впровадити уніфіковану пачку для всіх марок сигарет.

"Але чому в переважній більшості країн ЄС всі пачки все ще брендовані? Правильно: Директива №40 не забороняє бренди, бо між дизайном пачки й кількістю курців немає більш-менш відчутної кореляції", – йдеться в статті.

"Регулювання в тютюновій галузі постійно наштовхується на популізм і непрофесійний підхід, що породжує ряд гострих соціальних проблем. Наприклад, антитютюнові активісти час від часу ангажують того чи іншого депутата, через якого і намагаються протягнути заздалегідь непрохідні норми антитютюнового регулювання. Як правило, депутати погоджуються на просування таких тем, оскільки вони є на вигляд соціально значущими та потенційно можуть мати позитивний репутаційний ефект", – сказано в матеріалі.

"Однак оскільки багато народних депутатів, які беруться просувати тему, раніше з нею не стикалися, їм відносно просто населити, що весь законопроект повністю відповідає європейським директивам і європейському досвіду. Коли ж "продавити" непрохідні норми закону не виходить, то, як правило, такий депутат до теми тютюну більше не повертається, що підтверджує тезу про непрофесіоналізм і популізм", – додають журналісти.

Про те, як працюють антитютюнові організації, та про їхні справжні інтереси йдеться і в розслідуванні журналістів програми "Особливий погляд" 5 каналу.

У боротьбі з курінням активісти щороку розгортають широкий фронт бойових перфомансів, які мають зменшувати кількість курців. Але грантові мільйони йдуть якщо не на імітацію боротьби, то на боротьбу проти здорового глузду та легального бізнесу,
– зазначили автори сюжету.

Редакція не несе відповідальності й може не поділяти думки авторів.