Ангела і геї: як Меркель у меншості опинилася

7 липня 2017, 12:02
Читать новость на русском

30 червня 2017 року німецький парламент проголосував за ухвалення закону про одностатеві шлюби. Згідно із ним, одностатеві пари отримають право вступати в шлюби і всиновлювати дітей. Тепер документ відправлять на схвалення у верхню палату парламенту.

Розширення прав гомосексуалів не підтримала канцлер країни Ангела Меркель, однак вона попросила депутатів голосувати "за покликом совісті" і не спиратися на загальнопартійну позицію Християнсько-демократичного союзу та його союзників з Християнсько-соціального союзу. В результаті 393 голосами "за" парламент законопроект прийняв.

Читайте також: Чому важливий візит Трампа до Польщі: експерт доступно пояснила

Гра на випередження

У понеділок, 3 липня, канцлер Німеччини Ангела Меркель офіційно почала передвиборчу кампанію, повідомляє Associated Press. А неофіційно вона розпочала її дещо раніше – тоді, коли де-факто дала зелене світло одностатевим шлюбам. Такий кульбіт у поглядах дивним не є. Мета Меркель – утриматися на посаді після виборів, призначених на 24 вересня.

Основним суперником Ангели є колишній президент Європарламенту і лідер німецьких соціал-демократів Мартін Шульц. Його партію підтримують близько 23 відсотків виборців, і це значно менше, ніж було на початку року, коли Шульц оголосив про своє рішення йти на вибори. Натомість популярність Ангели Меркель є значно вагомішою. Партії Християнсько-демократичний союз, яку вона очолює, симпатизує близько 40% виборців, і це – найвищий показник з вересня 2015 року. Але одностатеві шлюби підтримують майже вдвічі більше респондентів – 75%. А отже, політикам слід бути у мейнстримі.


"Гуляв по Берліну і забрів у магазин, де продають всяку всячину. Віяння часу: фігурки для весільних тортів тут тепер продаються як традиційні, так і ЛГБТ-формату", – пише блогер Денис Казанський. Фото з його ФБ-сторінки.

Саме так, очевидно, міркувала Ангела Меркель, коли "здивувала німецькі ЗМІ заявою" про те, що у питанні одностатевих шлюбів пропонує депутатам голосувати так, як їм підказує їхнє власне сумління, передає BBC. В середовищі Християнсько-демократичного союзу дебати були недовгими, додає видання. "Згідно з повідомленнями, керівництво ХДС присвятило цьому питанню півтори години, коли обговорювало партійний маніфест до парламентських виборів 24 вересня", – говориться у публікації.

Зауважимо, що в Німеччині з 2001 року існує інститут цивільного партнерства, який в Україні лише обговорюють. Він дозволяє людям однієї статі вести спільне господарство, проте не дозволяє всиновлювати дітей та користуватися податковими пільгами. А тим часом кількість одностатевих пар, які проживають разом, в період з 2006 по 2015 рік збільшилася втричі. Тенденція до легалізації таких союзів є загальноєвропейським трендом. Багато країн ЄС вже пройшли цей шлях – зокрема, Нідерланди, Бельгія, Іспанія і Велика Британія.

У 2013 році закон про легалізацію одностатевих шлюбів підписав тодішній президент Франції Франсуа Олланд. Тоді ж, у 2013-му, Ангела Меркель заявляла, що виступає проти таких союзів "задля благополуччя дітей", – нагадує Agence France-Presse. Пізніше на неї буцімто вплинула зустріч із лесбійською парою, котра виховувала вісьмох дітей, взятих з сиротинця.

Читайте також: Як у столиці Німеччини відсвяткували легалізацію гей-шлюбів: яскраві фото

І хоча сумніватися у щирості Меркель немає підстав, до уваги слід взяти й те, що опозиційні партії наполегливо вимагали від канцлера визначитися з легалізацією одностатевих шлюбів іще до виборів. Річ у тім, що зараз у Німеччині при владі коаліція ХДС і Соціал-демократичної партії, проте після вересня ситуація може й змінитися, а відтак Меркель знадобиться підтримка інших політгравців. Один них – Німецька соціал-демократична партія Мартіна Шульца чітко заявила, "що висуне питання легалізації гей-шлюбів як умову її участі в будь-якому коаліційному уряді після вересневих національних виборів", інформує AFP.

Всі ці передвиборчі розклади занурили Ангелу Меркель у стан внутрішньої боротьби, переконана The Washington Post. Через це канцлеру «доводиться розриватися надвоє: з одного боку, бути обличчям західного лібералізму, за іншого – представляти партію, яка підтримує більш консервативні цінності. Давши прийняти цей закон перед вересневими виборами в Бундестаг, Меркель все ж не надто розлютила однопартійців, слідуючи своєму давньому правилу намагатися наживати якомога менше ворогів".

У цьому, вважає The Washington Post, вся суть її політики – йти проти себе і своєї партії, якщо політична обстановка того вимагає. У всіх інших політсилах, з якими ХДС, можливо, доведеться восени створювати коаліцію, одностатеві шлюби підтримують майже одноголосно.

І все таки далеко не все пройшло так безхмарно, як про це пише The Washington Post. Соратники Ангели Меркель збираються оскаржувати ухвалений закон в конституційному суді. "Глава фракції ХДС/ХСС у Бундестазі Фолькер Каудер висловив упевненість, що позов з оскарженням ухваленого закону щодо "шлюбу для всіх" буде поданий до конституційного суду", – передає Deutsche Welle.

Видання додає: "міністр внутрішніх справ ФРН Томас де Мезьєр, який також є депутатом парламенту від ХДС, сказав газеті Bild, що допускає успіх такого позову. "Я голосував проти закону, адже, як юрист, я вважаю, що для нього необхідна зміна конституції ФРН", – зазначив де Мезьєр. На його думку, шлюб – це союз між чоловіком і жінкою. Подати позов до конституційного суду збирається і правопопулістська партія "Альтернатива для Німеччини", заявив Bild кандидат від цієї політичної сили на виборах до Бундестагу Александер Ґауланд. Традиціоналісти вказують на той факт, що понад десять років тому конституційний суд уже дав чітке визначення шлюбу як союзу між чоловіком і жінкою".

І якщо зараз суд наполягатиме на саме такому баченні шлюбу, прихильникам узаконення одностатевих союзів слід готуватися до зміни Конституції. А для цього їм потрібно буде набрати дві третини голосів у Бундестазі та Бундесраті (свого роду нижній та верхній палаті німецького парламенту – Авт.). Адже 393 голосів тих, хто підтримав одностатеві шлюби, становлять менше 2/3 від повного складу нижньої палати німецького парламенту в 630 місць, нагадує Deutsche Welle.

Читайте також: Впливовий священнослужитель Ватикану влаштував гомосексуальну оргію

Зрада чи перемога?

"Сотні членів Бундестага піднялися у спонтанній овації, коли було оголошено результат (голосування), а партія зелених запустила райдужне конфетті та відсвяткувала це тортом.


"Зелені" в Бундестазі на радощах запустили райдужне конфетті

Публіка на гальорці також вітала подію, а на вулицях Берліна тривало святкування", – описує реакцію німців на одностатеві шлюби британська The Independent.


Берлін святкує закон про одностатеві шлюби

А її "колега" The Guardian нагадує, що Німеччині знадобилися 16 років, аби пройти той шлях, на який першими встали Нідерланди, ухваливши законодавство на користь гомосексуальних пар. Чому все тривало так довго, запитує видання? Тому що Німеччина весь цей час лишалася доволі консервативною країною. Дарма що Ангела Меркель намагалася створити про себе враження як про ліберальну демократку (чому мала б сприяти і її політика щодо біженців, і рішення щодо демонтажу атомних електростанцій тощо).

"У Меркель є релігійне коріння, – зазначає The Guardian. – Її батько був протестантським священником на окраїні старого містечка Темплін у східній Німеччині. Можна сказати, що її особистість, її погляди були сформовані вихованням при комунізмі. Вона казала якось, що її перша "політична пам'ять" була пов'язана з Берлінським муром, зведеним у серпні 1961 року, та згадувала про те, як її мати плакала в цей день у церкві, а батько проголосив проповідь з кафедри собору".

Та яким би не було виховання майбутньої лідерки Німеччини, воно аж ніяк не вплинуло на її здатність розпізнавати політичну кон'юнктуру та вчасно на неї реагувати. Враховуючи те, що економіка в Німеччині зростає, у суперників чинного канцлера лишилося не так вже й багато приводів для атаки на неї, зазначає агентство Bloomberg. Однією з ліній нападу було питання одностатевих шлюбів, і опоненти Меркель поквапилися розіграти цю карту.

Зелені, "вільні демократи" та соціал-демократи пообіцяли не ставати до керма разом з Меркель, доки "шлюб для всіх" не стане законодавчою нормою. Канцлер вирішила "геївське" питання, "вміло вибравши для цього спірного пункту слушний момент, коли його можна було загорнути в тогу політичної доцільності", – зазначає Bloomberg. Видання, втім, називає Меркель "співчутливим консерватором", вказуючи не лише на зваженість всіх її вчинків, а й на здатність до емпатії.

Консервативний блок Ангели Меркель міцно стояв на традиційних сімейних цінностях, але громадська думка внесла свої корективи, пише The New York Times. "Нема причин сумніватися, що в дозволі на голосування (який дала Ангела Меркель своїм однопартійцям) зіграла роль виборча тактика. Однак так само немає підстав звинувачувати Меркель у лицемірстві. В цьому й полягає політика: прислухатися до виборців, приймати зміни у соціальних моделях, визнавати, що ваша думка більш не є домінуючим переконанням", – зауважує NYT.

Видання додає, що тепер канцлера Німеччини стануть активно цькувати та звинувачувати в опортунізмі, і – як у воду дивиться. Німецький журнал Der Spiegel досить гостро критикує Ангелу Меркель. Її, пише видання, "можна привітати зі стратегічно геніальною витівкою, яка відібрала у СДПН передвиборчу тему (…). Власне кажучи, вона (Меркель) навіть не зробила повороту назад, а лише в сторону: крок на узбіччя".

"Однак при такому способі правління дещо втрачається, а саме – повага. Прагматизм Меркель є зневажливим у ставленні до аргументів. Характерно, що вона скаржиться на те, що введення "шлюбу для всіх" стає тепер темою політичної дискусії, але саме так і повинно бути: відкрита дискусія між різними позиціями, з можливістю чітко означити власну позицію. Меркель багато років перешкоджала цій дискусії і навіть зараз хоче ухилитися від неї – тоді, коли їй вже не можна запобігти?".

"Її безмежна гнучкість та безпринципність, безсумнівно, є вирішальною причиною її успіху. Можна покластися на те, що у вирішальний момент її власні переконання не зупинять її від того, аби викинути за борт існуючі досі установки. Людина без переконань: здавалося, що в цьому складному, бурхливому світі саме вона стане кращим главою уряду", – говориться в публікації "Шпігеля".

А от журнал The Economist ставиться до персони Ангели Меркель та її здатності коригувати політичні позиції не з такою драматичною велеречивістю. Те, що канцлер Німеччини "й через 12 років – біля керма", безумовно, вражає, – зазначає видання. Його журналісти переконані, що в основі успіху Меркель лежать "шість золотих правил".

Правило номер один – вчитися на попередніх виборах. Номер два – постійно переглядати позиції. Номер три – не рухатися швидше, аніж рухається громадська думка. Четверте правило: усунути причини, через які люди тебе не люблять. П'яте: постійно тріангулювати (тобто залучати третю силу для вирішення конфлікту між учасниками діади). І, нарешті, правило номер шість: діяти швидко, коли обставини вимагають цього.


Ангела Меркель. Її шість "золотих правил" дозволяють їй розраховувати на четверту каденцію

В німецькому сленгу з'явилося нове дієслово, продовжує The Economist. Це дієслово merkeln, котрому дало життя прізвище чинного канцлера. Воно означає "домінувати", "превалювати", стверджує видання. І робить висновок: "Хоча місіс Меркель зазвичай важка та рефлективна, вона може йти на несподівані кроки, щоб забрати собі політичну територію суперників".

Та, власне, найкращою похвалою Ангелі Меркель у ці дні є те, що пише про неї російська преса. Так, наприклад, Лента.Ру цитує "главу Чечні" Рамзана Кадирова, котрий назвав момент ухваленням Бундестагом закону про одностатеві шлюби "останнім днем Помпеї".

А "Московский комсомолец" тим часом обирає іншого спікера – члена комітету Держдуми РФ з міжнародних питань Віталія Мілонова, котрий віщає дослівно таке: "Ангела Меркель вступила в змову з дияволом, вона поцілувала сатану заради того, щоб сформувати коаліційний уряд. Вона віддалася суккубам та інкубам", – цілком серйозно заявляє цей експерт-міжнародник.

Здавалось би, тема сатани має бути ближчою патріарху Кирилу, котрий теж вирішив повчити Ангелу Меркель керувати Німеччиною, проте цей служитель культу знайшов для канцлера ФРН інші порівняння. "Тема обмеження людської свободи моральністю є сьогодні дуже актуальною. На жаль, в деяких країнах на Заході стали прийматися закони, які поривають з моральної природою людини, з совістю. Це закони про так звані гомосексуальні шлюби". Люди повстали проти цих законів "з тієї ж причини, з якої повставали і проти фашистських законів, і проти законів апартеїду – закони ці поривають з моральністю", – наводить слова Кирила "Русское информационное агентство".

"Сатана" і "фашист" для Росії, співчутливий (а інколи – безпринципний) консерватор для Заходу – Ангела Меркель продовжує робити те, що вважає найкращим для Німеччини. І це, як видається, – найкращий приклад для наслідування для всіх без винятку політиків. У якій би частині світу вони не знаходилися та якою державою не керували б.

Читайте також: Меркель зробила заяву щодо своєї ролі у перемовинах Путіна та Трампа