Що насправді мав на увазі Байден, коли сказав "ні" на F-16 для України
Джерело:
Остап ЯришРозкладімо все по поличках в історії з винищувачами F-16 та іншим озброєнням для України. Я зібрав докупи все основне, що потрібно розуміти для контексту і загальної картини на цю мить.
Байден точно розчув питання
Журналістка запитала в Байдена: "Чи нададуть США F-16 для України?". Він відповів: "Ні". Більше не уточнював, бо вийшов з гелікоптера і підбіг до преси для коротких коментарів.
Читайте також Чому світ проігнорував бідкання та погрози Росії через танки для ЗСУ
Відтак ми вирішили з'ясувати детальніше, що саме президент мав на увазі. Одразу зазначу: вагомих підстав думати, що Байден міг не розчути запитання (як це писали в українських ЗМІ й обговорювали в ефірах і телеграмах), немає. На фото – офіційний транскрипт Білого дому. Там все чітко.
Транскрипт розмови Байдена з журналістами / Скриншот
Наступного дня ми звернулись до адміністрації з проханням роз'яснити коментар Джо Байдена. Розіслали запити і передали питання на брифінги. Представники Білого дому, Держдепу і Ради з нацбезпеки дали практично однакову відповідь:
"У нас нема чого додати до коментаря президента. Але ми в постійному контакті з українцями щодо їхніх потреб на полі бою. Незабаром очікуємо оголосити більше безпекової допомоги".
Чогось додаткового і по суті з посадовців витягнути не вдалось.
Обговорень по F-16 ще не було
Втім, видання Politico на умовах анонімності цитує посадовця США, який стверджує, що "на високому рівні жодної серйозної дискусії про F-16 поки не було". Іншими словами, журналісти пишуть, що незрозуміло, чи Байден мав на увазі "ні, ніколи", чи "ні, не зараз".
Цікаво Як Україні вдалося відтермінувати сплеск мобілізації у Росії
Раніше в Пентагоні не відкидали постачання літаків F-16 для України в майбутньому – як, зрештою, і будь-яких видів озброєнь. Але казали, що якщо до цього дійде, то йтиметься радше про довшу перспективу – через складнощі управління, навчання тощо.
Резніков налаштований оптимістично
Міністр оборони України Олексій Резніков в цьому питанні досить оптимістичний. Протягом візиту до Франції він заявив, що вважає "ні" від США – відмовою станом на сьогодні. Міністр сподівається, що зрештою ця позиція зміниться, як було і з іншими видами озброєнь.
А тепер про нову військову допомогу, про яку казали в адміністрації. У ЗМІ з'явилась інформація, що США незабаром оголосять пакет озброєнь для Києва, куди вперше можуть закласти ракети більшого радіуса дії – до 150 кілометрів. Будемо за цим стежити. А також – за розвитком історії з F-16.