"Берлін не наш": Провал мотопробігу путінських "вовків"
Історія із забороною мотопробігу Європою байкерам із клубу "Нічні вовки" може стати прикладом того, як підтримка владою діяльності неоднозначних організацій може спричинити дипломатичний скандал на рівному місці.
Коротко про суть події: російський мотоклуб "Нічні вовки" повідомив про запланований на квітень-травень моторейд "На Берлін!". Байкери написали, що захід присвячений 70-річчю перемоги над фашистською Німеччиною.
На Берлін не вийшло — поїдемо в Геленджик
Власне скандал розпочався ще до того, як "вовки" змогли кудись виїхати. Вони отримали туристичні візи, але потім влада Польщі та Німеччини змінили своє рішення і мотоциклістам заборонили перетинати кордони країн.
У Польщі підставою для заборони стала відсутність точної інформації про графік пересування групи байкерів по території країни та їхніх особистих даних. Міністерство закордонних справ Росії висловило "рішучий протест" через рішення про відмову у в'їзді та наголосило, що у польської влади "найбільш благородні цілі викликають абсолютно неадекватну реакцію".
Німеччина свою заборону формальними приводами вирішила не пояснювати. Німецькі МЗС і МВС наголосили, що мотопробіг російських байкерів "не служить меті внесення вкладу у зміцнення німецько-російських відносин" і щойно з'являться "підстави вважати, що громадська безпека і порядок у Німеччині опиняться під загрозою, будуть вжиті всі необхідні заходи". Це рішення у російському відомстві не прокоментували.
Згодом до цих двох країн додалась також Чехія. У МЗС країни пояснили, що у зв'язку з приватним характером акції необхідно, аби російські мотоциклісти звернулися у відповідні органи Чехії з проханням дозволу, необхідному для перебування та проїзду через країну.
МЗС не може дати своєї згоди на цю акцію, оскільки не має права на подібний крок,
— заявили у відомстві.
Попри відсутність відповідних документів "Нічні вовки" під керівництвом Андрія Бобровського все ж рушили "на Берлін", але далеко не заїхали – польські прикордонники після кількагодинного ретельного огляду завернули їх на територію Білорусі. При цьому польська сторона офіційно повідомила прикордонслужбу Білорусії про те, що групі, яка пересувається на 15 мотоциклах, двох легкових автівках та мікроавтобусі, відмовлено у в'їзді.
Намірів байкерів такий поворот подій не змінив — лідер моторуху Олександр Залдостанов на прізвисько Хірург заявив, що вони мають намір продовжити спроби перетнути польсько-білоруський кордон.
Якщо нам всім знову відмовлять у в'їзді, наші зарубіжні друзі готові передати листи ветеранів з Росії учасникам війни з Польщі, Чехії, Словаччини та Німеччини,
— додав він.
"Нічні метелики" Путіна
МЗС Росії у черговий раз образився за "Нічних вовків". Особливе обурення відомства викликав той факт, що перед оголошенням свого рішення польська влада "піддала їх багатогодинного догляду та тривалій процедурі допиту".
"При цьому прикордонний перехід був демонстративно посилений військовими, ніби хотіли створити враження, що невелика група російських громадян, що прямують до Європи з найблагороднішими цілями, несе "загрозу" польській державі", — заявили у МЗС.
Росія також зажадала пояснень від польської сторони і рішуче засудила її дії, які свідчать про "готовність на догоду кон'юнктурним міркуванням переписувати історію і, по суті, кощунствувати над подвигом тих, хто врятував Польщу і світ від фашизму".
Реакція іноземних ЗМІ на образу "путінських цуциків"
Західні ЗМІ на ці події відреагували неоднозначно. Так, Corriere della Sera написала, що "спочатку вся ця історія здавалася бурею в склянці води, але поступово плани" Нічних вовків ", які вирішили на своїх байках доїхати до Берліна, щоб відзначити перемогу над нацистами, перетворюються на дипломатичне питання, яке складно вирішити".
При цьому автори статті нагадали, що байкери цього клубу не є бажаними гостями у багатьох країнах. Але, на думку автора, якби їм дозволили перейти кордон, "вовки" трохи б пошуміли — і нічого більше. Тепер же мають розбиратися з рішучими протестами Росії.
Один із блогерів The Washington Post Рік Ноек також написав, що чимало жителів Східної Європи розцінили пробіг як осміяння жертв сепаратистів, яких Росія підтримує на Східній Україні. Однак репутація клубу дає реальні підстави сприймати цей мотопробіг як провокацію.
У свою чергу політичний оглядач Райнхард Везер у статті для Frankfurter Allgemeine наголосив, що Польща прийняла вірне рішення, не впустивши на свою територію лояльних до Володимира Путіна байкерів. Він нагадав, що байкери підтримують його ідеї агресивного російського націоналізму, який "загрожує миру в Європі".
"Їхня поїздка в Берлін повинна була стати демонстрацією такого, що вони не влаштують провокацію під час своєї поїздки, а це значно погіршило б і без того напружені відносини Росії з ЄС". Тому, на думку оглядача, набагато краще змиритися з неприємним відчуттям від рішення, яке обмежує свободу пересування.