Безвідмовне заманювання: чим Угорщина "підгодовує" українців

1 жовтня 2018, 16:00

Урочисті промови, угорський гімн та шампанське – так українців посвячували в громадян Угорщини в консульстві на Закарпатті у Берегові.

Вражаючі кадри, відзняті анонімною особою, стали справжньою сенсацією у мережі та спричинили дипломатичний скандал. Глава українського МЗС виступив із категоричною заявою – за таку витівку угорського консула попросять негайно покинути територію України.

Читайте також: Школи, садки, поліклініки: між мріями споживачів і реаліями забудовників

Ці кадри справді стали сенсацію, але не новиною. Про те, що українці із прикордонних областей масово отримують паспорти інших держав було відомо давно, зокрема, наші журналісти неодноразово в ефірі закликали Службу безпеки України звернути на ці факти увагу.

Там навіть далеко ходити не треба. У західних прикордонних містах багато контор, які надають посередницькі послуги в отриманні другого паспорту. Наша журналістка задля експерименту як клієнтка ходила до однієї із таких фірм, де її консультували на предмет отримання румунського паспорта та називали ціну послуги – близько 2 тисяч євро. Тай зараз в інтернеті багато подібних пропозицій.

Так, ми робили розслідування, зосередившись більше на видачі румунських паспортів. У Чернівцях цим нікого не здивуєш. До речі, те, що Румунія робить з українців румунів на початку цього року офіційно підтвердив і тамтешній міністр МЗС Теодор Мелешкану. Мовляв, не бачить нічого поганого у цьому.

Його логіка базувалась на тому, що йому невідомі жодні норми міжнародного права, які не дозволяли б чи забороняли подвійне громадянство. А надавати чи ні певній людині громадянство – право кожної держави. Те, що конституція України забороняє своїм громадянам мати другий паспорт, то її внутрішні проблеми.


Теодор Мелешкан

А угорці пішли ще далі румунів. Окрім того, що вони активно надають закарпатцям громадянство та навіть залучають їх до виборних процесів в самій Угорщині, ще й підгодовують новоявлених громадян фінансово. Через спеціально створені благодійні фонди угорська сторона надає точкову фінансову допомогу – на розвиток угорської культури, видавництво літератури, зарплату викладачам.

Рівно рік тому наші агенти їздили на Закарпаття, якраз до Берегова. Тоді приводом для відрядження та журналістського розслідування послугував мовний скандал – про обов'язкове навчання українською мовою у школах. На Закарпатті дуже критично сприйняли цю норму, аргументуючи це зазіханнями на права нацменшин навчатись рідною мовою, тобто угорською.

Тоді ж нашому журналісту вдалося дізнатись, що в трьох депутатів із Закарпаття на руках вже на той час були наявні угорські паспорти, що періодично вони отримують фінансову допомогу із благодійних фондів із угорським корінням і мало хто взагалі із них розуміє українську мову.

Я наголошу – мова йшла про депутатів, зокрема про Мелінду Ветровську, Калмана Кіраля та Альберта Горонді. До речі, останній на пряме питання журналістки – чи має він угорський паспорт відповів, що то його особисті проблеми та зачинив перед нею двері.

Читайте також: Пожежа у "Вікторії" і отруєння у "Славутичі": як "зливають" справи, хоч на кону – життя дітей

І от лише тепер, коли хтось наважився відзняти прихованою камерою вже сам процес видачі цих паспортів в консульстві у Берегові та виклав у мережу, уся владна українська верхівка зчинила скандал. Мовляв, як таке взагалі можливо! Як таке міг допустити консул? Його треба вислати з країни.

Та про це всі знали давно! Але лише зараза Служба безпеки блискавично відкрила провадження та затято взялася за розслідування. Головний прокурор Юрій Луценко зробив гучну заяву, що за угорський паспорт настає покарання у вигляді позбавлення громадянства України!


Юрій Луценко

Так, все правильно – це порушення Конституції і все таке. Але де були всі ці владні мужі рік тому. Два роки тому, коли про це вже робили розслідування журналісти? Можливо тому, що не було такого скандалу? Що заважало розпочати перевірки бодай тих посередницьких фірм, які допомагають отримувати українцям чуже громадянство? Бракувало ролику із шампанським?

Та в нашій країні, схоже, кращий мотиватор для правоохоронців, аби вони почали бодай щось робити – це резонанс, скандал та розголос. Тож тепер рецепт вам відомий – самі здобувайте докази порушення закону, викладайте в мережу, тоді ви змусите силовиків робити свою роботу.