"Блакитні комірці": 5 стереотипів, які потрібно зруйнувати

2 листопада 2021, 09:00
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Жінки – емоційніші, чоловіки – сильніші. Розвивати таланти потрібно тільки з дитинства, а змінювати фах у старшому віці – не варто.

Щодня ми стикаємося з безліччю стереотипів. І, як показує досвід, нічого спільного з реальністю вони не мають. Вони можуть стосуватися гендеру, етнічності, раси, віку тощо. Чимало упереджень ми дізнаємося вже у дорослому віці, здобуваючи освіту, шукаючи місце роботи чи змінюючи професію. На жаль, такі міркування зупиняють на шляху до професії, якою хочеться займатися все життя.

Саме тому ми разом з OLX Робота, сервісом пошуку вакансій і спеціалістів у сегменті робітничих спеціальностей, зруйнуємо найпоширеніші стереотипи про людей технічних професій – "блакитних комірців".

Стереотип 1. Молодим завжди легше знайти роботу

  • Роботодавці переймаються, що спеціалістам категорії 40+ складніше адаптуватися до нових умов праці та безупинного технологічного прогресу. Тому молодші працівники, здатні швидко адаптовуватися, – у пріоритеті.

Цей стереотип стає "стоп-сигналом" під час пошуку роботи для людей віком 40+. Так, за даними опитування OLX Робота, 39% пошукачів 40+ вже вважають свій вік слабкою стороною при працевлаштуванні. Тільки 7% думають, що вік – їхня перевага. Результати дослідження свідчать, що 20% людей цієї вікової групи шукають роботу понад пів року, тоді як серед молодших пошукачів таких – тільки 13%.

Руйнуємо

1. Попит на працівників старшого віку у робітничих сферах зростає

У робітничих сферах є попит на фахівців саме старшого віку – з досвідом і кваліфікацією. За даними Держслужби зайнятості, на початку 2021 року кілька сфер показали зростання числа працівників – серед них будівництво, торгівля та ремонт. При цьому найбільше – 40% тих, хто знайшов роботу в обслуговуванні устаткування та у сфері торгівлі й послуг.

Вакансій теж вистачає – тільки на OLX Робота щомісяця роботодавці розміщують 60 000 актуальних пропозицій з працевлаштування, понад 80% – у робітничих сферах.

2. Робітники 40+ такі ж хороші, як і молодші спеціалісти

47% роботодавців під час травневого опитування відзначили, що вважають працівників старшого віку такими ж хорошими, як і молодих спеціалістів. Тільки 10% думають, що вони менш ефективні. Частина працедавців надають старшим працівникам навіть лояльніші умови роботи. До речі, 6% здебільшого виплачують бонуси до зарплати та за потреби допомагають опанувати технології.

3. В найближчому майбутньому люди старшого віку працюватимуть довше

Варто також взяти до уваги той факт, що в Україні у додаток до демографічного спаду народжуваності у 90-х і на початку "нульових" є тенденція до скорочення кількості дітей в сім'ях. Як результат, у найближчому майбутньому поряд із молоддю довше працюватимуть люди старшого віку, у тому числі й пенсійного.

Так, для пошукачів, які вже володіють певним досвідом, є всі шанси працевлаштуватися у будь-якому віці, навіть у випадку 40+.

На жаль, ейджизм ще присутній на українському ринку праці, але подолати його можливо.

Порада: не бійтеся зайвий раз нагадувати роботодавцям і про різноманітність якостей співробітників, і про те, що людина, яка зважилася змінити місце праці після довгих років, готова до викликів і впорається з новою роботою.

Коли я шукав роботу востаннє, то відразу усвідомлював, що у мене є безліч переваг. Як би не було, але роки водіння транспортом на далекі відстані дали мені більше шансів знайти роботу. Досвід та вік зіграли мені на руку,
– Володимир, 42 роки, далекобійник.

Стереотип 2. Недостатньо досвіду та рівня освіти для роботи

  • Роботодавці хочуть залучати до команди лише фахівців з досвідом, а люди без усіх потрібних навичок та вмінь залишаються "за бортом".

Роботодавці прагнуть мати у своїй команді молодих людей, які на їхню думку, вміють швидко зануритися у технологічні процеси і мають володіти великим досвідом і вміннями. Проте, це майже неможливе явище.

Схожа ситуація відбувається і з людьми, які вже працювали за професією довгий час, однак нові зміни та вимоги роботодавців залишили їх осторонь. Технології не стоять на місці – вони розвиваються. Так, в умовах технологічного прогресу старшому поколінню потрібно постійно вчитися, а молодому – набиратись досвіду та важливих знань. Зауважимо, що зробити це самотужки буває нелегко.

Руйнуємо

1. Українські компанії пропонують спеціальні програми для підвищення кваліфікації

В Україні існують компанії, де пропонують і навчання перед працевлаштуванням/стажування, і підвищення кваліфікації для безпосередніх працівників у певних сферах. Наприклад, компанія Метінвест заохочує проведення заходів для експертів, конкурсантів, викладачів і школярів, які допомагають популяризувати технічні професії та підвищити стандарти профтехосвіти.

2. Підтримка з боку державних організацій існує

Державні організації також не стоять осторонь та створюють спеціальні навчання для підвищення кваліфікації фахівців. Державний центр зайнятості дає можливість одноразово отримати ваучер для підтримання конкурентоспроможності на ринку праці. Мова про перепідготовку за робітничою професією, підготовку за спеціальністю для здобуття наукового ступеня на основі ступеня бакалавра або магістра, спеціалізацію та підвищення кваліфікації.

Порада: незалежно від віку не бійтеся відсутності досвіду та недостатнього рівня освіти для роботи, головне – розуміти шляхи свого розвитку у компанії та користуватися можливостями, які пропонують бізнес та держава.

У моїй роботі головним був не вік, а те, що ти вмієш робити. Ще під час навчання та практики я ходив до автосервісів, пробував щось робити. Мене вчили, показували. Натомість зараз навіть в інтернеті можна знайти багато корисного для будь-якої професії. Головне – бажання,
– Михайло, 29 років, слюсар-механік.

Стереотип 3. Робота "блакитних комірців" зовсім не прибуткова

  • Працюючи на підприємстві, багато не заробиш.

Заробітна плата є однією з мотивацій працівника у будь-якій сфері. Досить часто під час вибору професії цей фактор стоїть першим у списку бажань. Тому очевидно, що кожен створює для себе рейтинг професій щодо заробітку, вподобань і таланту.

Руйнуємо

1. Аграрний та будівельний сектори вважаються високооплачуваними

Вже кілька років поспіль професії, які стосуються аграрного та будівельного секторів, а також сфери обслуговування вважаються добре оплачуваними. У додаток, існують дефіцитні професії або професії з особливими умовами праці, які також мають високий рівень оплати на ринку праці. Таку експертну думку висловила гендиректорка директорату професійної освіти МОН Ірина Шумік.

Наприклад, на OLX Робота середня зарплата фахівця у будівельній сфері в Україні становить 20 тис. грн. А на великих проєктах можна заробити й значно більше – від 50 тис. грн.

2. Зарплата робітничих спеціалістів конкурентоспроможна

У той час, коли середній заробіток в Україні дорівнює 14,3 тис. грн, щомісячна винагорода п'ятірки найбільш популярних робітничих спеціальностей, за даними аналітики OLX Робота, виглядає так:

  • фасадник – 34 тис. грн;
  • штукатур – 32,5 тис. грн;
  • каменяр/муляр – 30 тис. грн;
  • водій таксі – 30 тис. грн;
  • сантехнік – 25 тис. грн.
Порада: ви, як досвідчений фахівець, маєте право претендувати на вищу зарплату. Затребуваність робітничих спеціалістів та складність виконання роботи мотивує роботодавців забезпечувати гідну оплату своїм працівникам, тому важливо відстоювати свої інтереси, орієнтуючись на ринкові показники.

На перший погляд, професія штукатура може здаватись не важкою, проте вона вимагає багато зусиль. Потрібно слідкувати за якістю інструментів, консистенцією розчину та візуальною картиною своєї роботи. Зрозуміло, що заробіток залежить і від обсягу роботи. Він коливається від 20 до 30 тис. грн,
– Ігор, 38 років, штукатур.

Стереотип 4. Всі професії "блакитних комірців" – непрестижні

  • Мені соромно розповісти друзям, що я працюю штукатуром/монтажником/кухарем, бо це вкрай не престижно. Наді мною будуть жартувати.

Змалку переважна більшість батьків виховують дітей з настановою "потрібно багато вчитися, щоб потім сидіти в чистому та зручному офісі, а не на брудному заводі". Щодо молоді, нині дійсно є дисбаланс між тими, хто обирає технічні або гуманітарні спеціальності. Так, цьогоріч абітурієнти здебільшого обирали факультети філології та юриспруденції.

Руйнуємо

1. Молодь все частіше обирає спеціальність за власним інтересом

За результатами опитування абітурієнтів, яке сервіс OLX Робота провів у період ЗНО-2021, можна спостерігати зміни у виборі роботи. Молодь все частіше хоче обрати спеціальність за інтересом, а серед "майбутньої роботи" популярна саме робітнича. Інтерес до сфери торгівлі та продажу вже є у 18% абітурієнтів, до барно-ресторанної – 17%, будівництва – 6%.

2. Робітничі професії – запорука майбутнього

Попри стрімку цифровізацію та автоматизацію, найближчими роками робітничі професії будуть ставати все більше затребуваними. "Блакитні комірці" вже зараз відіграють ключову роль у сталому розвитку держави та її конкурентоспроможності на світовому ринку.

Міжнародний економічний форум прогнозує збільшення кількості робочих місць у найближчі 10 років аж на 58 млн. Вони передбачатимуть співіснування людини та нових технологій. У результаті зникне межа між "білими" та "блакитними комірцями", як і застарілі уявлення про престиж окремих професій.

Порада: якщо на постійній основі розвивати себе та свої навички, цікавитися технологіями та не боятися цифрових змін, шанси на отримання хорошої роботи збільшуються.

Те, що я роблю, приносить мені велике задоволення. Я пишаюсь тим, що моя робота корисна для інших. Найприємніше в ній – бачити обличчя задоволених клієнтів, тоді у мене з'являється ще більше мотивації розвиватись і створювати щось нове,
– Петро, 34 роки, муляр.

Стереотип 5. Ніякого кар'єрного росту

  • Я бачу, як мої друзі з кожним роком просуваються кар'єрними сходами, а я стою на місці і не маю такої можливості.

Спробуємо розібратись, що стає на заваді професійного зростання та подальшого просування кар'єрними сходами. Можливо, справа у ставленні людини до своєї професії? Варто глянути на себе збоку – відстежити якість своєї роботи, спілкування з колегами/клієнтами та вміння "подати руку допомоги".

Руйнуємо

1. Гарантія змін – просте бажання розвиватися

Майже у кожній організації та на підприємстві є можливість кар'єрного росту – при цьому керівники дивляться на ефективність працівника. Часом буває, щонайголосніше "кричать" про підвищення саме ті, хто не працює над своїм розвитком. До прикладу, є два працівники однієї посади. Двом пропонують пройти курси підвищення кваліфікації, один з радістю та вогником в очах рветься до навчання, а іншого і так все влаштовує. Кого швидше помітить роботодавець? Звичайно ж того, хто прагне здобути нові знання та відточити свої навички.

Дослідження сервісу OLX Робота показує, що кожен третій прагне розвиватись у сфері своєї діяльності. Єдине, що їх зупиняє – відсутність коштів на це. Натомість 4,4% не вважають за потрібне займатись саморозвитком, а 7% відповіли, що не мають бажання це робити.

Стереотип про кар'єрний ріст – дуже індивідуальний. Зруйнувати його за бажання у будь-якій професії може кожен.

Порада: однозначним плюсом у кар'єрному шляху буде ваше прагнення до більшого, тому коли випадає нагода для навчання – ніколи не нехтуйте нею. Не зупиняйтесь на досягнутому, адже попереду багато цікавого.

Я змалку захоплювався конструкторами та тетрисом і згодом це мені знадобилось. Моя професія важка і виснажлива, проте важлива для суспільства. Майже 10 років тому я прийшов на посаду будівельника, згодом через мої вміння мене підвищили до бригадира. Зараз я обіймаю посаду заступника директора з виробництва і вважаю себе живим доказом того, що можна розвиватись навіть у сфері будівництва,
– Андрій, 34 роки, заступник директора з виробництва.

Багато хто з нас стикався зі стереотипами на ринку праці, однак не кожен придає значення їхньому великому впливу як на кар'єру, так і в цілому на компанії. Тому важливо відходити від шаблонів та руйнувати ці стереотипи, особливо коли більшість з них втрачають свою актуальність. А наведені аргументи на користь "блакитних комірців" та сервіс з пошуку вакансій OLX Робота вам в цьому допоможуть.