Блокування українського зерна: у ЄС закликали Польщу, Угорщину та Словаччину піти на поступки
У Євросоюзі звернулись до Варшави, Будапешта та Братислави, закликавши їх припинити блокаду українського зерна. Брюссель розробив альтернативні механізми, які допоможуть захистити європейських фермерів від надлишку української продукції.
Власне, Єврокомісар з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс закликав Польщу, Угорщину та Словаччину піти на поступки. Про це він заявив під час дебатів в Комітеті агрокультури в Європарламенті, передає кореспондентка 24 Каналу в Брюсселі.
Дивіться також ЄС боїться нових 10 мільйонів біженців з України
ЄС пропонує компроміс щодо "зернового питання"
Єврокомісар з питань торгівлі зазначив, що раніше Єврокомісія вже вводила захисні заходи для сусідніх держав-членів ЄС щодо імпорту переважно сировинних товарів з України. Зокрема, йдеться про зерно, кукурудзу та насіння соняшника.
Водночас зараз уже було розроблено разом з Україною механізм експортного контролю. За словами Домбровскіса, цей механізм успішно функціонує між Україною та Румунією.
Механізм поки не працює, наприклад, з Польщею, Угорщиною та Словаччиною, оскільки ці країни продовжують застосовувати односторонні обмеження, які, до речі, суперечать як виключній компетенції ЄС у сфері торговельної політики, так і вашим зобов'язанням за Угодою про вільну торгівлю з Україною та СОТ,
– сказав Домбровскіс.
Посадовець звернувся до урядів цих держав з проханням припинити односторонні обмеження. Представник Єврокомісії каже, що окрім механізму експортного контролю є пропозиція запровадити автономні торговельні заходи в тих країнах, що стикаються з негативним впливом на ринок від українського експорту.
Зверніть увагу! Для "чутливих продуктів" – яєць, цукор та зерна – Єврокомісія запропонувала встановити максимальний рівень українського імпорту.Валдіс Домбровскіс додав, що смуги солідарності залишаються досі актуальними, хоча Україна і змогла частково відновити роботу Чорноморського коридору. Він зазначив, що рівень експорту через Чорне море все ще не досягло довоєнного рівня.
Більше про ситуацію
- Цими днями на українсько-польському кордоні тривають протести проти української агропродукції. Польські фермери не дозволяють нашим перевізникам транспортувати зерно через території своєї держави.
- У РНБО наголошують, що за цими акціями стоїть проросійська партія "Конфедерація". Її лідер Рафал Маклер відкрито виступає проти Європейського союзу та НАТО.
- Водночас Польський заступник міністра сільського господарства Міхал Колодзейчак заявив, що необхідно здійснювати перевірку усього зерна, що транзитом вирушає через Польщу в ЄС.