Чи треба відпрацьовувати два тижні після звільнення
Згідно із законодавством, після звільнення працівник має відпрацювати ще два тижні. Державна служба з питань праці пояснила, чи потрібно це робити під час воєнного стану.
Чи можна не відпрацьовувати після звільнення
Згідно зі статтею 38 Кодексу законів про працю України, працівник має право розірвати трудовий договір на невизначений строк, попередивши роботодавця письмово за два тижні. Це правило діє в мирний час, повідомляє 24 Канал із посиланням на видання "Судово-юридична газета".
Читайте також Безоплатне навчання для українок: як опанувати професії, де домінували чоловіки
Проте зараз діє Закон "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", який регулює трудові відносини в період бойових дій.
Старт нової справи – це постійний рух, безліч завдань та безперервна комунікація. Тому так важливо, щоб авто, в якому ви проводите вагому частину робочого дня, сприяло продуктивності. Розуміючи це, Škoda Octavia пропонує сучасні асистенти руху, підвищений рівень захисту, сучасну мультимедійну систему, бездротове підключення телефону та низку інших опцій, які розширюють звичні можливості С-класу. Цей автомобіль забезпечує впевненість як на дорозі, так і у бізнес-процесах.
Згідно зі статтею 4 цього закону, працівник може розірвати трудовий договір без дотримання двотижневого строку відпрацювання на підставі строку, зазначеного в його заяві.
Важливо! Це можливо умовах воєнного стану, коли підприємство розташоване в зоні бойових дій або є загроза життю і здоров’ю працівника.