Часткова перемога, – Жернаков прокоментував реформування ВККС
Верховна Рада ухвалила законопроєкт про Вищу кваліфікаційну комісію суддів. Позитивним є те, що документ створили із врахуванням основної поправки №453, яка віддає основну роль у доборі суддів міжнародним експертам.
Так депутати виконали обіцянку і свою, і Президента України Володимира Зеленського. Це відзначив в ефірі голова правління фундації DEJURE Михайло Жернаков.
До теми Немає підстав для блокування роботи, – Веніславський про реанімацію судової влади
Водночас за його словами, призначатиме фіналістів конкурсу членів ВККС Вища рада правосуддя, яка сама є нереформованою та корумпованою.
Часткова перемога, принаймні. Радіємо тому, що основні міжнародні експерти зможуть нам відібрати тих, хто відбиратиме суддів. Це вже прорив, порівнюючи з тим, що було, бо ВККС не працювала з 2019 року,
– наголосив Жернаков.
Він відзначив, що за положенням закону ВРП має обрати з 32 членів ВККС – 16. "Якщо навіть дадуть 32 хороших конкурсантів щодо яких немає очевидних фактів недоброчесності, то ВРП все одно обере не найбільших "агентів змін", – сказав глава DEJURE.
Жернаков: Все одна залишається ризик
"Хотілося б, щоб вже цього тижня підготували до другого читання в нормальній редакції законопроєкт. Все одно в нас залишається високий ризик, що ВРП понабирає далеко не найкращих членів ВККС", – відзначив Жернаков.
Нагадаємо! Ще 3 березня у першому читанні схвалили законопроєкт 3711 про формування ВККС. Але тоді низка експертів та громадськість розкритикували його.Він зауважив, чи достатньо того, що міжнародники братимуть участь у відборі лише першого складу комісії – треба побачити надалі. "З одного боку, участь міжнародників – це тимчасовий захід. З іншого боку – ми самі не спромоглись за 30 років вибрати собі доброчесну і справедливу судову владу. З усього, що ми пробули, працює тільки участь міжнародних експертів", – він додав.
Жернаков прокоментував реформування ВККС: дивіться відео
Реформування Вищої кваліфікаційної комісії: коротко
- У ВР схвалили закон, який повинен удосконалити роботи ВККС і загалом механізм відбору суддів.
- Згідно з документом, вирішальний голос буде в експертів-міжнародників.
- За словами нардепа від "Слуги народу" і представник президента у Конституційному Суді Федора Веніславського, закон повністю відповідає очікуванням міжнародних партнерів і українського суспільства щодо створення передумов для очищення судової влади.