Чи вдасться знайти винних у смоленській катастрофі
10 квітня 2010 року літак польського президента Лєха Качинського зазнав катастрофи у Росії. Тоді загинуло 96 людей, серед них – польська політична, релігійна та військова еліта. І хоча з часу трагедії минуло сім років, точних причин катастрофи, як і винуватців досі не назвали.
Польща сьогодні у жалобі: по всій країні вшановують жертв смоленської катастрофи. Основні заходи відбулися біля президентського палацу: квіти поклали брат загиблого президента Ярослав Качинський, прем'єр-міністр Беата Шидло та керівники парламенту. Згодом зачитали імена усіх, хто загинув у тій страшній аварії.
Тим часом президент Польщі Анджей Дуда вшанував загиблих у Кракові. У Вавельському замку він помолився на могилі Качинських і поклав там квіти.
Згадали жертв катастрофи і на аеродромі в Смоленську та безпосередньо на місці аварії. Сім років тому польська еліта летіла до Росії, аби вшанувати жертв іншої, Катинської трагедії – масового розстрілу поляків радянськими військами.
Читайте також: Росія намагається пересварити Польщу та Україну, щоб відвернути увагу від Смоленська, – експерт
Хоча з часу катастрофи минуло уже сім років, та чітких відповідей хто винен і що насправді сталося немає. Попереднє розслідування базованого в Москві Міждержавного авіаційного комітету назвало головною причиною аварії помилку екіпажу. Водночас, польські слідчі заявили, що винні і диспетчери смоленського аеропорту.
З приходом до влади партії "Право і Справедливість", лідером якої є брат загиблого президента, розслідування катастрофи відновили. І навіть провели ексгумацію тіл. А нещодавно прокуратура офіційно заявила: є докази того, що аварію спровокували умисно.
Тим часом, у Варшаві заявили, що на борту літака перед катастрофою ймовірно стався вибух. Про це йдеться у фільмі урядової підкомісії з розслідування трагедії. Причиною вибуху там називають термобаричний заряд. Він призвів до сильної вибухової хвилі, яка розривала корпус літака, викидала назовні тіла жертв. За даними комісії, президентський Ту-154 почав розпадатися у повітрі ще за 900 метрів до посадкової смуги і до того, як зачепив дерева.
Читайте також: Чому Польща не оприлюднює інформацію про авіакатастрофу під Смоленськом: думка експерта
До слова, важливі матеріали у справі Росія Польщі так і не передала. Зокрема, уламки Ту-154 і досі знаходяться у Федерації. То ж чи вдасться довести до кінця розслідування цього разу, питання залишається відкритим.